Uykum gelmiyor

Yatmadan en az 2 saat önce telefonu bırakmak gerek. Ne kadarımız uygulayabilir orası muamma tabii :D
Biyoloji dersinde göze fazla ışık gelmesi halinde beynin sabah olduğunu düşündüğü bu yüzden de uykuyu sağlayan hormonun daha az salgılandığını söylemişti hocamız.

05.30'a kadar uykum gelmiyor. Uykumun gelmesi için genelde ne yapmalıyım? Bu kadar geç uyumak zararlı diye okumuştum. Genelde o saatlerde evde tek uyanık ben oluyorum ancak nedense uykum gelmiyor.

Bir gün boyunca hiç uyuma sonra uyumak istediğin saatte uyu örnek veriyorum saat 00.00 da uyu sabah 12 de kalk kalktığın günde kendini 00.00 da uyumaya zorla zamanla alışırsın.

05.30'a kadar uykum gelmiyor. Uykumun gelmesi için genelde ne yapmalıyım? Bu kadar geç uyumak zararlı diye okumuştum. Genelde o saatlerde evde tek uyanık ben oluyorum ancak nedense uykum gelmiyor.

Bugün 5.30'da yatın yine, sabah 8, 9 gibi kalkın 20,21 gibi kafayı yemeye başlıcan zaten uykusuzluktan o saatlerde uyursun sonra yine erken kalkarsın düzene girer böyle.

Yatmaya yakın hareketli şeylerden (aksiyon filmi dizisi, FPS oyunları) uzak durabilirsin.

Mavi ışık filtresini her cihazda kullanmalısın.

Melisa çayı içebilirsin bariz şekilde uyku getirir. Uyumadan yaklaşık yarım saat önce içersen, hazmetmeye başlandığında yatmış olursun.

Kesinlikle efor harcamalı, yorulmalısınız. İnsan vücudu hareket etmeye yatkın şekilde yaratılmıştır. Tersi olumsuz etki yapar.

Melatonin takviyesi kullanabilirsin.
Melatonin sürekli kullanımda ters etki yapar. Vücut uyku hormonu üretmeyi bırakır. Takviyeyide bıraktığınızda uykunuz hiç gelmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı