Uykumu alamıyorum ne yapmalıyım?

Senyör Kesada

Hectopat
Makaleler
2
Yaşım 16. Son zamanlarda uykumu alamıyorum. Gece 11-12 arası yatıyorum sabah 7:15 civarı kalkıyorum. Ama okuldan geldikten sonra kendisinden gözlerim kapanıyor. Az kestireyim diyorum gün bitiyor. Okuldan gelince uyudum şuan saat 21 yeni uyandım. Önerebileceğiniz bir şey var mı? Uyku hapı filan demeyin annem izin vermez zararlı olduğunu düşünüyor

Uyku saati belirlemeden önce vitamin ve kan eksikliği olup olmadığına baktırmak iyi olabilir. Dahiliye bölümüne ya da çevrende varsa sağlık ocağına gidip tam tarama isteyebilirsin.

Yaşım 16. son zamanlarda uykumu alamıyorum. Gece 11-12 arası yatıyorum sabah 7:15 civarı kalkıyorum. Ama okuldan geldikten sonra kendisinden gözlerim kapanıyor. Az kestireyim diyorum gün bitiyor. Okuldan gelince uyudum şu an saat 21 yeni uyandım. Önerebileceğiniz bir şey var mı? Uyku hapı filan demeyin annem izin vermez zararlı olduğunu düşünüyor.

Aynısı bende de var.

Uyku saati belirlemeden önce vitamin ve kan eksikliği olup olmadığına baktırmak iyi olabilir. Dahiliye bölümüne ya da çevrende varsa sağlık ocağına gidip tam tarama isteyebilirsin.
Hocam yaklaşık 2 ay önce Devlet Hastanesi'nde kan tahlili yaptırdım. Hiçbir sıkıntım yok sağlıklı da besleniyorum zaten.
Dâhâ erken yatacaksın o zaman, yatmadan önce de ekrandan uzak dur.
Daha erken yatamam yks sınavına hazırlanıyorum ve uyuduğum sürede sıkıntı yok diye düşünüyorum sizce de öyle değil mi günde 7-7,5 saat gayet yeterli diye araştırdım

Uyku sağlığının %50'si beslenmeyle alakalıdır. Saat 8'den sonra yemeği kes, hafif aç bir şekilde yatmak rahat uyanmak için birebirdir. C vitaminini eksik etme, her gün düzenli olarak al. C vitamini vücutta depolanmadığı için günlük olarak alınması gerekiyor fakat sabah alırsan tansiyonun düşebilir gün içerisinde. Ve en önemlisi gluten ve şeker tüketimini azalt.

Geri
Yukarı