Uykumu alamıyorum

Tibet Ulubey

Kilopat
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Hiçbir şekilde olmuyor. İstersem 13 saat uyuyayım olmuyor.

Okul açıldı okula ölü gibi gidiyorum ve aşırı yavaşlşıyorum.

Gece 2, 3'ten önce (ya da o saatlerde :)) yatıyorum.

Kahve falan kullanmıyorum nasıl açarım?

Hiçbir şekilde olmuyor. İstersem 13 saat uyuyayım olmuyor.

Okul açıldı okula ölü gibi gidiyorum ve aşırı yavaşlşıyorum.

Gece 2, 3'ten önce (ya da o saatlerde :)) yatıyorum.

Kahve falan kullanmıyorum nasıl açarım?
1 gün uyumamayı deneyin.Bende işe yaramadı ama belki sizde yarar. Bu arada yatağa öğlen falan girmeyin.Dayanın akşam uyumanız gereken saatte girin.

Merhaba,
Öncelikle bir doktor olarak bir gün uyumayıp ertesi gün uyumanın kesinlikle ve kesinlikle sağlıklı bir şey olduğunu söyleyemem. Bu yönde tavsiye verenleri dinlemeyiniz lütfen.

Uykunun fizyolojik ve psikolojik olarak çok önemli işlevleri(kaslarının dinlenmesi, vücudunun onarımı, hafızanın düzenlenmesi...) var. Fiziksel ve psikolojik olarak kötü etkilenmemek için düzenli ve yeterli uyku şart. Uykunu düzenleyebilmen için bazı tavsiyelerde bulunacağım.

- Uyuyacağın oda ne kadar karanlık olursa uyku kaliten de o kadar artar. Ayrıca karanlık oda uyku sırasında salınan hormonların seviyelerini etkiler.
- Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya çalış. Zamanla vücudunun sirkadyen ritmini kendin de anlayacaksın.
- Uyumadan en az 30 dakika önce mavi ışık kaynaklarından uzaklaş. Uykunu getirecek bazı aktiviteleri yapabilirsin. Loş ışıkta kitap okumak, sıcak duş...
- Uyumadan önce çok ağır beslenme mümkünse akşam yemeğini biraz hafif ye. Sindirim vücut için oldukça yorucu bir süreçtir.
- 22.00 ile 3.00 arasında uykuda olmaya özen göster. HGH salınımının pik noktası bu aralıkta yaşanıyor.
- 17.00'den sonra kafein ve tein tüketiminden uzak durmanız, 15.00'ten sonra kestirme yapmamanız gece rahat uyuyabilmeniz için önemli şeylerden bir tanesi.
- 6 saatten az, 8 saatten fazla uyumamaya özen göster.

Eğer yeterli sürede uyuyor, kaliteli uyku şartlarını sağlamana rağmen hâla uykunu alamıyorsan nöroloji veya psikiyatri uzmanına görünebilirsin.

ileri okuma için: AAAS
The effects of improving sleep on mental health (OASIS): a randomised controlled trial with mediation analysis
Sleep Duration Associated with Mortality in Elderly, but not Middle-Aged, Adults in a Large US Sample
Effects of sleep deprivation on cognition
Effects of Sleep Deprivation on Performance: A Meta-Analysis

Geri
Yukarı