Uzakyol gemi kaptanlığı nasıldır?

Peki uzakyol derken mesela kaç ay sürüyor?
Yılda sadece 1 ay mı izin hakkım oluyor?
Yapacağın kontrata bağlı. Gemi türüne, rotasına göre değişir durum. Mesela Ro-Ro, konteyner gibi gemi türleriyle tanker gemilerini bir tutamazsın. Tanker gemileri çok daha dikkat edilmesi gereken gemi türüdür. Tankerinde kendi içinde türü oluyor. Kontrat olayını tam bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla 3-4-6-9 ay çalıştırıp yanında 1 ay verdiklerini duydum. Hiç sormadım 9+2 falan var mı diye ama belki vardır araştırmak lazım.

İzin biraz da sizin şirketle olan ilişkinize baglı. İzin parası da o kontrattaki +1 oluyor. Bunun yanında 3 ay da 6 ay da karada kalabilirsiniz, size ve maddi durumunuza bağlı.

Son düzenleme:
Fakülte mezunu olursanız, uzakyol vardiya zabiti ehliye almaya hak kazanırsınız. Sınavlara girer ehliyetinizi alırsınız. Kontrat süreleri değişir. 2 ay, 4 ay, 6 ay vb. Tankerlerde genelde 4 aydır. Kuru yük gemilerinde 6 aydır. Benim staj yaptıgım RO-RO gemisinde zabitler için kontrat 2 aydı. Bunlar gemi türüne ve şirkete göre değişiklik gösterir. İzin konusuna gelince yine bu durum şirkete bağlıdır. 1 olur, 2 olur 3 olur. Yani kısaca tam net bir şey söyleyemeyeceğim. 6 ay kontratınız olsa bile belki gemiden 7 ayda inersiniz belki 8 belki de tam vaktinde.

Şöyle bir örnek vereceğim, diyelim ki iyi bir şirket de işe başladınız. Tanker firması olsun. 4+1 kontrat yaparsınız. Yani bir kontratda 5 maaş alırnısınız. 4 ay çalışırsınız ve gemiden inersiniz. Tahmini 2 ay izin yapar tekrar gemiye çıkarsınız. Toplamda 1 yılda 8 ay gemide kalır, 4 ay izin yapmış olurunuz. Bu süre içinde 10 maaş alırınız. İyi bir tanker firması 3. Zabite 4500 dolar maaş verebilir.

Nacizane tavsiyem lütfen sadece maaşa odaklı meslek seçimi yapmayın. Bu meslekte 1-2 yıl gemide çalışıp bu işi bırakan sayısı fazla. Artılarını eksilerini yazmaya çalıştım. Size uygun bir meslek ise hiç düşünmeden bu dala yönelebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fakülte mezunu olursanız, uzakyol vardiya zabiti ehliye almaya hak kazanırsınız. Sınavlara girer ehliyetinizi alırsınız. Kontrat süreleri değişir. 2 ay, 4 ay, 6 ay vb. Tankerlerde genelde 4 aydır. Kuru yük gemilerinde 6 aydır. Benim staj yaptıgım RO-RO gemisinde zabitler için kontrat 2 aydı. Bunlar gemi türüne ve şirkete göre değişiklik gösterir. İzin konusuna gelince yine bu durum şirkete bağlıdır. 1 olur, 2 olur 3 olur. Yani kısaca tam net bir şey söyleyemeyeceğim. 6 ay kontratınız olsa bile belki gemiden 7 ayda inersiniz belki 8 belki de tam vaktinde.

Şöyle bir örnek vereceğim, diyelim ki iyi bir şirket de işe başladınız. Tanker firması olsun. 4+1 kontrat yaparsınız. Yani bir kontratda 5 maaş alırnısınız. 4 ay çalışırsınız ve gemiden inersiniz. Tahmini 2 ay izin yapar tekrar gemiye çıkarsınız. Toplamda 1 yılda 8 ay gemide kalır, 4 ay izin yapmış olurunuz. Bu süre içinde 10 maaş alırınız. İyi bir tanker firması 3. Zabite 4500 dolar maaş verebilir.

Nacizane tavsiyem lütfen sadece maaşa odaklı meslek seçimi yapmayın. Bu meslekte 1-2 yıl gemide çalışıp bu işi bırakan sayısı fazla. Artılarını eksilerini yazmaya çalıştım. Size uygun bir meslek ise hiç düşünmeden bu dala yönelebilirsiniz.
Benim aklımı kurcalayan şey şu mesela ben bir firmayla atıyorum 4-1 lik kontrat imzaladım 4 ayı gemide 1 ayı karada geçirdim sonra tekrardan başka bir firmayla kontrat yapmak zorundamıyım yoksa devam mı ediyor ?

Benim aklımı kurcalayan şey şu mesela ben bir firmayla atıyorum 4-1 lik kontrat imzaladım 4 ayı gemide 1 ayı karada geçirdim sonra tekrardan başka bir firmayla kontrat yapmak zorundamıyım yoksa devam mı ediyor ?
Bu durum şirkete ve kişiye bağlıdır. Şirket personeli beğenirse tekrar gemiye çağırır. Kişi de şirketi beğenirse ve müsaitse gemiye katılır. Kontrat bittikten sonra yeni kontrat yapılır tabi taraflar yapmak isterse.

Bu durum şirkete ve kişiye bağlıdır. Şirket personeli beğenirse tekrar gemiye çağırır. Kişi de şirketi beğenirse ve müsaitse gemiye katılır. Kontrat bittikten sonra yeni kontrat yapılır tabi taraflar yapmak isterse.
Bir de şey aklıma geldi hani ara sıra yük indirmek veya bindirmek için limanlara gidiliyor orada gezebilmenin imkanı oluyor mu ? Uzak yol için diyorum.

Bir de şey aklıma geldi hani ara sıra yük indirmek veya bindirmek için limanlara gidiliyor orada gezebilmenin imkanı oluyor mu ? Uzak yol için diyorum.
Olabilir, olmaya da bilir. Liman otoritesine, şirkete, geminin çalışma durumuna,Kaptan'a ve 2. Kaptan'a göre durum değişir. Kuru yük gemilerine de imkan biraz daha fazladır çünkü liman süresi daha uzundur. Tankerlerde ise biraz daha zor olabilir tabi imkansız değil.

Olabilir, olmaya da bilir. Liman otoritesine, şirkete, geminin çalışma durumuna,Kaptan'a ve 2. Kaptan'a göre durum değişir. Kuru yük gemilerine de imkan biraz daha fazladır çünkü liman süresi daha uzundur. Tankerlerde ise biraz daha zor olabilir tabi imkansız değil.
Şuan okuyormusunuz bölümü yoksa çalışıyor musunuz ?

Uzakyol vardiya zabiti olabilmek için 4 yıllık fakültelerin güverte bölümünü okumanız ve 1 yıl stajdan sonra girilecek olan sınavda başarılı olmanız gerekir. Çalişma şartları firmalara göre değişiyor. 2'ye 1 kontrat da mevcut, her şey dahil kontrat da mevcut. Maaşlar ise vardiya zabiti ehliyetini aldığınızda geminin cinsine, sefer durumuna göre değişmek şartıyla, 3000 GT altı gemilerde, 2500-3000 USD; 3000 GT üzeri (uzakyol ayrımı burada) gemilerde de 3500-4000 USD.

Misal, dahili seferde çalişan 3500 tonluk bir gemide de 2. kaptan 50000 TL civarı alabiliyor.
4.kaptan kac para alıyor birde 1. kaptan

yolcu gemisi kaptanı nasıl olunuyor

4.kaptan kac para alıyor birde 1. kaptan

yolcu gemisi kaptanı nasıl olunuyor
4. Kaptan maaşları gemi tipine ve şirkete göre çok değişkenlik gösteriyor. Şu an 3000 ile 5500 USD arasında diyebilirim.

Yolcu gemisinden kasıtınız şu Cruise gemileri ise şöyle diyebilirim, bir alanda uzmanlaşmış doktoru düşünün herkes aynı fakülteden mezun olur. Denizcilik sektörüde buna benzer şekildedir. Uzak yol deniz stajını çalışmak istediğin gemi türünde yapmak avantajlıdır çünkü her geminin farklı çalışma sistemleri vardır. Tabi bazı gemi türleri için ek belge almak gerekir, tanker ve yolcu gemileri için belge gerekir. Bu belgeleri almak zor değil. Kısaca okulu bitireceksin ( tavsiye uzak yol ehliyeti veren okul), Stajını belirlediğin gemi türünde yapacaksın ( toplam staj 12 ay) ve gerekli belgeleri alacaksın. Süreç kabaca bu şekilde diyebilirim.

Geri
Yukarı