VA vs. IPS

Berkay Kiraz

Hectopat
Makaleler
10
Yer
Afyon
Merhaba arkadaşlar, 6 bin TL altı 165Hz 1080p RTX 3070 i5 11400F için monitör arıyorum. Genel olarak Online oyunlar oynamak ve dizi/film izlemek için alacağım. VA panel mi IPS panel mi bulunan monitör almalıyım? Farkları nedir? Bilen arkadaşlar cevap yazarsa çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, 6 bin TL altı 165Hz 1080p RTX 3070 i5 11400F için monitör arıyorum. Genel olarak Online oyunlar oynamak ve dizi/film izlemek için alacağım. VA panel mi IPS panel mi bulunan monitör almalıyım? Farkları nedir? Bilen arkadaşlar cevap yazarsa çok teşekkür ederim.
Dizi/film izleyecekseniz IPS daha canlı ve kaliteli renklere sahip bir panel kesinlikle daha iyi olur. Ben VA, TN ve IPS kullandım hepsini de çekebildiğim kadar ölü renklere çekiyorum çok göz yoruyor yoksa. IPS renk açısından en kaliteli paneldir ama.

VA siyahlar daha iyidir. IPS'de siyah yok gri renk var. VA da görüş açısı daha kısıtlı renk değişimi olur. IPS de görüş açısı daha iyidir renk değişimi olmaz. Başkada fark yok.
Sadece oyun için ise TN panel alınır.(espor)
Bu arada VA da yerel karartma vardır duruma göre siyah bölgeler kapatılarak daha siyah elde edilir film keyfi için VA hala çok iyi.

Son düzenleme:
IPS alın.

IPS iyi ancak iyi IPS var bir de vasatı var. Yüksek gecikme olanları var o nedenle IPS için de iyi bir seçenek maliyeti yüksek olanlarda başlıyor. Online oyunlar demişsin bundan kasıt rekabetçi oyunlar ise gecikme çok düşük olmalı. Film dizi için olmasa bile oyunda önemli bir durum. Almadan önce yorumlarını mutlaka okumanı tavsiye ederim alacağın monitörü YouTube'da yaz incelemesi varsa bak yorumlara vs.

IPS panelde renkler çok daha canlı gözüküyor. VA panelde biraz daha soluk gözüküyor. Siyahlar ise çok daha iyi gözüküyor. İki panelde üzmez ama IPS daha fazla kişiye hitap ediyor.

Geri
Yukarı