Varlığımı sorguluyorum

Benim inancım var o evreyi geçtim. Sadece insan nasıl var olduğunu kabullenemiyor, yani çok mucizevi geliyor. Bazen hayatın rüya olduğunu düşünüyorum. Sürekli aklıma geliyor. Gece uyandigim zaman mesela nasıl varsın sen diyorum kendime, veya etrafımdaki insanların nasıl var olduğuna.
İnancın var olsa sorgulamazsın. :D Sorun da orada. Bahsettiğim şey bu. Aynısı bana da oldu diyorum.

Var olmayan hiçbir şey, insan zihninde var olamaz. Benim tanrının varlığına olan inancım bu düşünceden geliyor katılmayan varsa saygı duyarım. Yaşamın ve evrenin bir amacı yoktur gibi saçma bir düşünce olamaz. Hayatını ve yaşamını sorgulamayan düşünmeyen insan da insan değildir, değersiz boş bir varlıktır.

Sorgulamak elbette kuranda emredilmiştir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ayet paylaşmak yasak olmasa, ayet paylaş derdim ya da olmadığını kanıtlamak için ayet paylaşırdım.

"Kesin olan tek şey, burada olduğun, hayatta olduğun ve bu dünyanın harikalarla dolu olduğu.
Spinoza

Size bunları düşünmeyin düşündükçe daha kötü olur gibi şeyler söylemeyeceğim. Bunları yapın ama sonuca vardığınızda veya o sonuca varırkenki anda hayatınızı sıfırlamayın. Evren bizlere dünyada var olma şansı vermiş. Bu iyi veya kötü olmuş önemli değil bundan sonra nasıl olacağı önemlidir. Bundan önce varoluş sancıları çekiyor olabilirsiniz bundan sonra çekmeyin. Varlığı yine sorgulayın ama bunu sorun haline getirmeyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ayet paylaşmak yasak olmasa, ayet paylaş derdim ya da olmadığını kanıtlamak için ayet paylaşırdım.
İnanmak yalnızca bir dine veya bir tanrıya özel değildir. Tek din üzerinden felsefe yapılmaz, dinler üzerinden yapılır. O yüzden inancın varsa sorgulamazsın demek gerçi sizin sorgulamanızda şimdi yalnızca onlara özgüdür :d diyip Kuran örneği istemek oldukça gülünç.

İnanmak yalnızca bir dine veya bir tanrıya özel değildir. Tek din üzerinden felsefe yapılmaz, dinler üzerinden yapılır. O yüzden inancın varsa sorgulamazsın demek gerçi sizin sorgulamanızda şimdi yalnızca onlara özgüdür :d diyip Kuran örneği istemek oldukça gülünç.
Şu an nasıl kahkaha attığımı anlatamıyorum. 😂 Şu an burada Hristiyan ya da Yahudi var da ben mi bilmiyorum? Şu an bir Müslüman ile tartıştığım için bunları söylüyorum. RAHATLIKLA bunları bir Hristiyan ya da Yahudi birine de söyleyebilirim.

Size bunları düşünmeyin düşündükçe daha kötü olur gibi şeyler söylemeyeceğim. Bunları yapın ama sonuca vardığınızda veya o sonuca varırkenki anda hayatınızı sıfırlamayın. Evren bizlere dünyada var olma şansı vermiş. Bu iyi veya kötü olmuş önemli değil bundan sonra nasıl olacağı önemlidir. Bundan önce varoluş sancıları çekiyor olabilirsiniz bundan sonra çekmeyin. Varlığı yine sorgulayın ama bunu sorun haline getirmeyin.
Bu söylediklerine de katılıyorum. 👍

Şu an nasıl kahkaha attığımı anlatamıyorum. 😂 Şu an burada Hristiyan ya da Yahudi var da ben mi bilmiyorum? Şu an bir Müslüman ile tartıştığım için bunları söylüyorum. RAHATLIKLA bunları bir Hristiyan ya da Yahudi birine de söyleyebilirim.
İşte bunları yaparken hata yapıyorsunuz. Özel bakmayacaksınız özele baktığınız anda hataya düşersiniz. Yok ben illa özel olarak eleştireceğim derseniz hocam teoloji sizi bekler. Ben yalnızca felsefe kategorisinde olan hatayı daha önce benimde düştüğüm bir azaltmak istiyorum. Saygılarla.

İşte bunları yaparken hata yapıyorsunuz. Özel bakmayacaksınız özele baktığınız anda hataya düşersiniz. Yok ben illa özel olarak eleştireceğim derseniz hocam teoloji sizi bekler. Ben yalnızca felsefe kategorisinde olan hatayı daha önce benimde düştüğüm bir azaltmak istiyorum. Saygılarla.
Size rahatlıkla söyleyebilirim ki sizin gibi düşünüyorum. Hatta ben bu durumu icraata döktüm ve çok sert karşılık aldım. Linçlendim de diyebilirim. Şu an itibari ile felsefe bölümü kendini bilmez insanlar ile kaynıyor. Bunu da rahatlıkla söyleyebiliyorum, çünkü inanç veya fikirler nesnel bir doğru olmadığı için önüne gelen rahatlıkla sallayabiliyor. Keşke sadece sallasa. Karşı tarafa hakarete varacak kadar iğneleyici laflar edebiliyorlar.

@spinozapsinoza Olayın özeti:

Dosya Ekleri

• agacin-arkasina-saklanarak-avina-yaklasan-leoparin-kolay-avi_2231.jpg
    agacin-arkasina-saklanarak-avina-yaklasan-leoparin-kolay-avi_2231.jpg
    326,4 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
25 yaşından itibaren başlayan, kafamda surekli bir neden varım geçiyor. Şu an 27 yaşındayım hala kafamda. Gece uyandığımda nasıl var olduğumu, neden olduğunu sorguluyorum. Kafamın içine yer etmiş, diğer insanlar bile tuhaf geliyor bu nasıl var oluyor diyorum. Sanırım kafayı yiyorum. Bunu kafamdan söküp atmak istiyorum, normal yaşamak istiyorum. Ama her şey böyle rüya gibi geliyor, özellikle gece uykumdan uyandığımda daha çok aklıma geliyor.

Hocam böyle durumlarda sıcak bir pizza koyup kendime geliyorum. Kafa açar.

Yeni konular

Geri
Yukarı