Vegan Düşmanlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu diğer mesajlarımda da belirttiğim gibi ya bilgisizliğin ya da farklı olma isteğinin doğurduğu bir anlayıştır. Yaptıklarını çok saçma buluyorum. Et yememe isteği neye dayanıyor anlamıyorum. Hayvanları sever ama evde bir hamam böceği görse kafasına terlik fırlatır...

Yaşarken olabildiğince hayvanlara zarar vermemeye çalışmayı anlamanın bu kadar zor olduğunu görmek cidden üzücü. Mikroplar da canlı o zaman hadi bütün canlıların anasını ağlatalım dimi ? Doğanın dünyanın içine edenler Veganlar değil. Dünyanın geldiği bu durumdan memnunsanız bu duruma getirenlerin Vegan olmadığını bilin. Veganların sırf bu açıdan bile saygı duyulması gerektiğini anlayamıyorsunuz.

Bilgisizlikten bahsetmişsiniz oysa sizin bu konuyu araştırmadığınız çok belli. Çünkü hayvanlara değer vermediğinizden onların durumlarıyla ilgili hiçbir bilginiz olmaması normal. Aldığınız her üründe bir hayvanın acı çekişini düşünmüyor olmanız asıl bilgisizliktir.

Farklı olma isteği değil farkında olmaya çalışmak. İkisi arasında büyük fark var.

Son düzenleme:
Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Güçlü güçsüzü yer savunmasını yapmanız ilkel çağlardaki ile aynı durumda olduğunuzu gösteriyor.
Şaka falan mı yapıyorsun yoksa ciddi misin? Birine ilkel çağlardaki ile aynı durumdasın demek saygısızlık değil mi? Ben güçlü güçsüzü yer mantığını savunmuyorum ama sistem öyle.

Bir doktor olarak hamilelerde kesinlikle ve kesinlikle vegan beslenmeyi tavsiye etmiyorum. Bebeğin gelişiminin düzgün olması için hayvan temelli elzem yağ asitlerinden yeteri miktarda almak gerekiyor. B12 vitamini kısmına ise girmeyi hiç istemiyorum ama vegansanız takviyesini almak zorundasınız. Yetişkin insan istediğini yapabilir ancak çocuğunu da aynı şekilde vegan yetiştirmesi yanlış. Çocuğunda büyük ihtimalle gelişim bozuklukları oluşacaktır. Umarım o küçücük çocuk, bebekleri B vitamini takviyesi ile büyütmüyorlardır.

Biz tabii ki hayvanları acı cektiretek öldüren kurumlara, keyfi kıyafeti için öldüren kurum ve kişileri savunmuyoruz.
Anlamamakta ısrar ediyorlar. Sabahtan beri bize vahşi, acımasız, hayvan düşmanıymışız gibi davranıyorlar.

Veganların bazıları et yiyenlere ''Seri Katili'' Muamelesi yaptığından olabilir.

@Gordon Freeman Beni kastediyorsanız benim böyle bir amacım yok. Dediğim gibi iki tarafı da tutmuyorum. Ama siz "Güçlü, güçsüzü ezer." deyince insanların size böyle demesi normal. Eminim ki gerçek hayatta bu politikaya karşı çıkıyorsunuzdur ama hayvanları yemek için bu politikayı öne çıkarmanızla da bunu savunduğunuz anlaşılıyor. Her ne kadar buna cevap vermekten kaçınsanız da.

@Liber Pater Farklı olmaya çalışanlar her yerde vardır. Müslüman bir toplumda havalı olmak için ateist olanlar. Bunun tam tersini de hayal edebiliriz. Sadece bazıları yapıyor diye genellemek yanlış olur ki genellemeden Müslümanlar çok şey çekti. Biz de aynı şeyi yapmayalım.

İnsanlara sağlıklı beslenmeyi bile öğretemiyorken yada yanlış beslenme alışkanlıklarını terk ettiremiyorken küresel ısınmaymış kimin umurunda. Nasıl olsa 60 70 yaşına kadar dünya yok mu olacak sanki 😂 Yani sağlık ve çevre boyutlarını çoğunluk zerre umursamaz. Vicdanı boyutu da işte mecburuz yemeye diye geçiştirirler. Çünkü alışkanlıklarını hele de o uyuşturulmuş damak zevklerini terk etmek onlar için ölümden beterdir. Hayvanı geçtim zararlı olduğu herkes tarafından az çok bilinen şekeri bırak desen dediğim gibi eli ayağı titreyecek birçok insan bulursun.

Beslenme dışında kalan diğer konularda tartıştığım kişiler zevki için hayvanların öldürülmesine karşıyım vs deyip geçerler sadece. Oysa bu konuda bile çoğunluk oluşturulamadığı için milyonlarca hayvan bu zevki veya alternatif ürünler olmasına rağmen umursamazlık yüzünden hayvanların katledilmesini umursamazlar.

Toplum çoğunluğa göre hareket eder. Farklı birşeyler görünce direk saldırıya geçerler. Çünkü onların kabul etmesi zor şeylerdir. Sanırlar ki farklı olmak için öyle yapıyorlar :) Oysa kendileri çoğunluğun güdümünde ilerleyen kişilerdir.

Tekrar edeyim beslenme konusunda kafaların karışmasını anlayabiliyorum ancak bu eleştiren insanların bana samimi gelmesi için BESLENME DIŞINDA KALAN HER KONUDA HAYVANLARIN HAKLARINI GÖZETMESİ GEREKMEKTEDİR. AMA BUNU YAPMIYORLAR ADIM GİBİ BİLİYORUM. Konuyu anlamak, bir çıkarım yapmak yerine de saldırmayı tercih ediyorlar. Anlamaya çalışmadıkları için de araştırmaya çalışmazlar.

Doğa kendi düzenini kurmuş, ihtiyacın olanı yap diyor. İnsan niye buna müdahale etmeye çalışıyor? Besin zinciri denen bir şey var, niye bunu değiştirmeye çalışıyorsunuz? Bir de hayvanların bitki tüketimine karışanlar var, orası ayrı bir ironi. Canlıların birbirini tüketmesi niye size soykırım gibi bir şeyi çağrıştırıyor anlayabilmiş değilim.

Şunları da şuraya bırakayım baksınlar bakalım Dünya'nın en güçlü bebeği mi olmuş? Kurbanlık hayvanlar kurban edilirken acı çekiyor muymuş?
Avustralya'da bebeklerini vegan besleyen çift yargılanıyor.
Kurbanlık hayvan acı çekiyor mu?

Son bir şey daha vegan arkadaşlardan rica ediyorum bebeklerinizi vegan besleyin, eşinizi hamileyken vegan beslenmesini sağlayın. Sonuçlardan memnun olacaklardır eminim.

Aklıma nedense şunlar geldi;

Vegan beslenmek bana şahsen mantıksız geliyor. Hadi et yemeye karşı olunabilir anlarım da, diğerlerine ne sebepten dolayı öcü muamelesi yapılır onu çözemedim.

:) Zaten hastanelerde hep veganlar var. Kimse hasta olduğunda acaba yanlış mı besleniyorum diye düşünmez. Olacağı varmış olmuş derler muhtemelen :) Oysa konu veganlık olduğunda her şeyi ona bağlarlar. Yahu anne baba çocuğunu yanlış besliyorsa bunun suçu neden veganlıkta olsun :)

Son düzenleyen: Moderatör:
:) Zaten hastanelerde hep veganlar var. Kimse hasta olduğunda acaba yanlış mı besleniyorum diye düşünmez. Olacağı varmış olmuş derler muhtemelen :) Oysa konu veganlık olduğunda herşeyi ona bağlarlar. Yahu anne baba çocuğunu yanlış besliyorsa bunun suçu neden veganlıkta olsun :)
Bebeğe B12 vitaminini hapla mı vermeyi düşünüyorsun acaba? Okudun mu haberlerin içeriklerini? Bir insan ihtiyacı olan bütün vitamin ve mineralleri alsa bile hastalanma ihtimali vardır bu normaldir. Konuyu nereye çekmeye çalıştığınızı anlayamıyorum.

@Gordon Freeman Beni kastediyorsanız benim böyle bir amacım yok. Dediğim gibi iki tarafı da tutmuyorum. Ama siz "Güçlü, güçsüzü ezer." deyince insanların size böyle demesi normal. Eminim ki gerçek hayatta bu politikaya karşı çıkıyorsunuzdur ama hayvanları yemek için bu politikayı öne çıkarmanızla da bunu savunduğunuz anlaşılıyor. Her ne kadar buna cevap vermekten kaçınsanız da.
Acaba nerede "Güçlü, güçsüzü ezer bu yüzden et yiyorum" gibi bir açıklamada bulundum? Hayvanları yeme sebebim onlara ihtiyaç duymam. 3 tane mesajımda bu sistemi savunmadığımı belirttim ama sistem böyle işliyor. Sistemin böyle işlediğini dile getirmem de beni vicdansız, hayvan düşmanı yapmaz. Kaldı ki beni hiç tanımıyorsunuz bile.

Yahu anne baba çocuğunu yanlış besliyorsa bunun suçu neden veganlıkta olsun
Çocuklarda yanlış olan şey vegan beslemek zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı