Vodafone'un baz istasyonlarını fiberlememesi

Aylar önce Kayseri'nin en işlek noktalarından birisi olan Kayseri Park civarlarında bir hız testi yapmıştım, sonucu aşağıdaki gibi. Sürekli "5G, 5G" deniyor fakat önce 4.5G'de düzgün hızları sağlayabiliyor musunuz ki 5G diyelim?
Eki Görüntüle 1485949 Eki Görüntüle 1485950

Reklama yatırılan para altyapıya yatırılsaydı keşke, reklam yapmaya bile gerek kalmazdı belki.
İşin şu boyutu var hocam: bunlar şimdi "5G kullanan çok yok nasılsa" diye gidip de çok düşük kapasiteli istasyonlar kurarlar, ileride 5G yaygınlaşıp herkes kullanınca aşırı yoğunlukta 5G gibi bir teknolojide 1-2 Mbps zor verirler. Bu operatörler, başta Vodafone olmak kaydıyla gerçekten reziller.

TürkNet bir kendi altyapısını düzgün kursun, 5G ihaleleri bir yapılsın ki sonra 5G'de rekabet etmeye çalışır.
Aslında sadece 5G değil de 4.5G'de de rekabet etmeliler. Hiçbir operatör stabil bir bağlantı veremiyor.

Screenshot_2022-08-15-14-07-43-993_ru.v_a_v.netmonitor.jpg

Allah için insan oraya 900 MHz kanalı mı koyar. 900 MHz ne ya? İnsanı deli eder bu operatör.

Ne yazık ki de başka alternatifim de yok şu an için.

Son düzenleme:
İşin şu boyutu var hocam: bunlar şimdi "5G kullanan çok yok nasılsa" diye gidip de çok düşük kapasiteli istasyonlar kurarlar, ileride 5G yaygınlaşıp herkes kullanınca aşırı yoğunlukta 5G gibi bir teknolojide 1-2 Mbps zor verirler. Bu operatörler, başta Vodafone olmak kaydıyla gerçekten reziller.

Aslında sadece 5G değil de 4.5G'de de rekabet etmeliler. Hiçbir operatör stabil bir bağlantı veremiyor.

Eki Görüntüle 1486373
Allah için insan oraya 900 MHz kanalı mı koyar. 900 MHz ne ya? İnsanı deli eder bu operatör.

Ne yazık ki de başka alternatifim de yok şu an için.
900 MHz kanalı gerekli. Uzak mesafelere düşük frekanslarla yayın yapılabiliyor. Dağlık arazilerde mümkün değil 2100 MHz. Çok fazla baz istasyonunun kurulması lazım.

Geçen bir haber okumuştum. Turkcell ve Türk Telekom geçen seneye göre mobil hızlarını arttırmış, Vodafone'da küçük bir yavaşlama söz konusuydu. :D Adamlar ileri değil geriye gidiyor. :D Bende geçtiğime pişmanım. Taahhüt bitsin Turkcell'e geri döneceğim. Hatta 170 TL cayma bedeli çıkıyor. Belki bunu bozar bile geçerim.

900 MHz kanalı gerekli. Uzak mesafelere düşük frekanslarla yayın yapılabiliyor. Dağlık arazilerde mümkün değil 2100 MHz. Çok fazla baz istasyonunun kurulması lazım.
Hocam onu biliyorum da sıkıntı şu: hücresel veri şu an bölgem yoğun olduğu için aktif biçimde kullanılıyor. Hiç değilse yaz ayından yaz ayına aktif etseler iyiydi. Sosyale bile zor giriyorum. Şikayet etmek istiyorum ama BTK'ye bile giremiyorum. Bağlantı hataları alıyorum.

Geçen bir haber okumuştum. Turkcell ve Türk Telekom geçen seneye göre mobil hızlarını arttırmış, Vodafone'da küçük bir yavaşlama söz konusuydu. :D Adamlar ileri değil geriye gidiyor. :D Bende geçtiğime pişmanım. Taahhüt bitsin Turkcell'e geri döneceğim. Hatta 170 TL cayma bedeli çıkıyor. Belki bunu bozar bile geçerim.
Bir zamanlar ti'ye aldığım Türk Telekom bile Vodafone'u geçmiş ne hikmetse. Selfy ve Prime tarifelerini araştırıyorum şu an.

Bu konu aslında isyan niteliğindedir. Vodafone'un artık baz istasyonu meselesini çözmesi şart. Ufacık bir yoğunlukta internet tamamen çekmez oluyor. Anlamıyorum neden baz istasyonlarındaki hıza kasmazken sürekli çekim gücüyle övünüp duruyorlar? Tam çekse neye yarıyor ki? Hız yine yerlerde. Her yıl yaz ayında aynı yoğunluğu ve yavaşlamayı yaşamaktan bıktım. İnternet altyapımız olmasaydı bitmiştik. Yemin ederim 90'lı yıllara dönüp de 56K modem ile bağlantı kursam bunların verdiği internetten daha stabil olurdu. Gerçekten şaka gibi 4.5G'de resmen 1-2 KB gibi komik rakamlarda internet sağlıyor. Verdiği 4.5G teknolojisi LTE-A yani 4G+ ve bana adamakıllı hız bile veremiyor. Bu kadar ne yapılmalı ki yoğunlukta bile sıkıntı çıkartmasın? Bir zamanlar yavaşlığı ile ünlenen Türk Telekom/Avea bile Vodafone'u geçmiş vaziyette.
Vodafone'un acilen bant ayarlarında bir düzenlemeye gidip baz istasyonlarına fiber çekmelidir. Gerçekten bıktık artık. Yaz aylarında dışarıda internet keyfim kakaya sardı artık. Keşke Vodafone'da bir yetkili Sosyal'de olsa da bu yakarışlarımızı duyup bir şeyler yapsa. Fiyatı benim için uygun ama gelin görün ki yaz aylarında keyif çatamıyorum dilediğim gibi. Siz de şikayetçiyseniz bu konuya dilediğiniz gibi içinizi dökün dertleşelim.
Düzeltme: Hatta YouTube'da ne halde diye ekran görüntüsü ekledim.
Eki Görüntüle 1484211Eki Görüntüle 1484198

Change Turkcell, ev interneti için TTNET hat için Turkcell.

Change Turkcell, ev interneti için TTNET hat için Turkcell.
1 yıldır Türk Telekomlu değilim evde ve halen yaptığıma pişman bile değilim. Aksine rahatlık varmış. Şu anki sağlayıcıya verdiğim paraya Türk Telekom maksimum ADSL verir bana.
Turkcell asla istemiyorum çünkü kazık fiyata tarifeler satan bir operatör. Ona vereceğim paraya diğer operatörlerde daha iyi tarifeler alabiliyorum. Turkcell'den de çıktığıma pişman değilim.

Ha Vodafone bu işi beceremiyor o ayrı mesele. Zaten yoğunluk yazdan yaza oluyor ama yaz harici de adamakıllı evde değilim üniversiteye gittiğim için. Türk Telekom'dan kaçmıştım çünkü taahhüt bittiğinde 5 GB tarifeyi 125 TL'ye kakmaya çalışmışlardı.

Vodafone 4.5G ihalelerinde en düşük hızları alan firma. Tahmin edersiniz ki Turkcell'de en yüksek hızları alan firma. Hız düşük olunca çekim kapasitesi evet yüksek bunun reklamı yapılabiliyor fakat hız çok düşük olduğundan telefonun çekmesi işe yaramıyor.

Vodafone'un 5G için oldukça aceleci davranması tahminimce bu yüzden. Turkcell ve Türk Telekom 5G geçişini erken bulurken Vodafone bu konuda baskı yapıyor. Belki 5G ihalelerinde yüksek bandları alabilirse şansı yaver gidebilir.

Ayrıca telefonun pilini de etkiliyor. Telefon sürekli sesini duyurabilmek için tam güç çalıştığından pili de sömürüyor.

Vodafone 4.5G ihalelerinde en düşük hızları alan firma. Tahmin edersiniz ki Turkcell'de en yüksek hızları alan firma. Hız düşük olunca çekim kapasitesi evet yüksek bunun reklamı yapılabiliyor fakat hız çok düşük olduğundan telefonun çekmesi işe yaramıyor.

Vodafone'un 5G için oldukça aceleci davranması tahminimce bu yüzden. Turkcell ve Türk Telekom 5G geçişini erken bulurken Vodafone bu konuda baskı yapıyor. Belki 5G ihalelerinde yüksek bandları alabilirse şansı yaver gidebilir.

Ayrıca telefonun pilini de etkiliyor. Telefon sürekli sesini duyurabilmek için tam güç çalıştığından pili de sömürüyor.
Bantlarla doğrudan alakası yok, baz istasyonu sayısı en başta yeterli değil. Çoğu yerde 1800 MHz ve 2600 MHz gibi bantlardan yayın veremiyor. 900 MHz'de maksimum alınabilecek en ideal hız yaklaşık 30-40 Mbps ancak Vodafone bunu vermekten bile aciz. 100 Mbps seviyesinde hızlarının verilebilmesi için en azından 1800 MHz bandından iyi bir kapsama alanına ihtiyaç var.

Bantlarla doğrudan alakası yok, baz istasyonu sayısı en başta yeterli değil. Çoğu yerde 1800 MHz ve 2600 MHz gibi bantlardan yayın veremiyor. 900 MHz'de maksimum alınabilecek en ideal hız yaklaşık 30-40 Mbps ancak Vodafone bunu vermekten bile aciz. 100 Mbps seviyesinde hızlarının verilebilmesi için en azından 1800 MHz bandından iyi bir kapsama alanına ihtiyaç var.
Bizim bölgede karışık. Net Monitor uygulamasından sık sık takip ediyorum. Telefon POCO X3 Pro. L2100 - L1800 ve L900 arasında çok sık geçişler yapıyor telefon. Belirli bir bandı tutturamıyor bir türlü. Haliyle bataryaya da yansıyor. Normalde yoğunluk olmadığında 200 Mbps'e çıkabildiğini biliyorum. 2 hafta önceki testlerimde böyle olmuştu ama şu an hafif yoğunluk oluştu ve şu an 5 Mbps alsam şükrediyorum. Yine aynı bantlarda bu hızlarda sürünüyor. Hani zayıf çekiyor desem zayıf değil. Telefon kötü desem o hiç değil.

Zor da olsa BTK'ye şikayet kaydı oluşturdum ekran görüntüleriyle birlikte. Bir şeyler olacak mı bilmiyorum. Muhtemelen firma çok tınmayacak bile.

5G den yürümeyi çok istese de bile önce 4.5G sorununu halletmeli. Birçok cihaz daha 5G uyumlu bile değil. Yaygınlaşması zaman alacak. Kaldı ki yaygınlaşsa bile dediğim gibi az cihaz var diye düşük kapasiteli istasyonlar kurar sonra da 5G yaygınlaşınca bu kez bantlardan değil de yoğunluk yüzünden yavaş olacaktır. Vodafone'un yiyeceği muhtemel halt bu.

Bu konu aslında isyan niteliğindedir. Vodafone'un artık baz istasyonu meselesini çözmesi şart. Ufacık bir yoğunlukta internet tamamen çekmez oluyor. Anlamıyorum neden baz istasyonlarındaki hıza kasmazken sürekli çekim gücüyle övünüp duruyorlar? Tam çekse neye yarıyor ki? Hız yine yerlerde. Her yıl yaz ayında aynı yoğunluğu ve yavaşlamayı yaşamaktan bıktım. İnternet altyapımız olmasaydı bitmiştik. Yemin ederim 90'lı yıllara dönüp de 56K modem ile bağlantı kursam bunların verdiği internetten daha stabil olurdu. Gerçekten şaka gibi 4.5G'de resmen 1-2 KB gibi komik rakamlarda internet sağlıyor. Verdiği 4.5G teknolojisi LTE-A yani 4G+ ve bana adamakıllı hız bile veremiyor. Bu kadar ne yapılmalı ki yoğunlukta bile sıkıntı çıkartmasın? Bir zamanlar yavaşlığı ile ünlenen Türk Telekom/Avea bile Vodafone'u geçmiş vaziyette.
Vodafone'un acilen bant ayarlarında bir düzenlemeye gidip baz istasyonlarına fiber çekmelidir. Gerçekten bıktık artık. Yaz aylarında dışarıda internet keyfim kakaya sardı artık. Keşke Vodafone'da bir yetkili Sosyal'de olsa da bu yakarışlarımızı duyup bir şeyler yapsa. Fiyatı benim için uygun ama gelin görün ki yaz aylarında keyif çatamıyorum dilediğim gibi. Siz de şikayetçiyseniz bu konuya dilediğiniz gibi içinizi dökün dertleşelim.
Düzeltme: Hatta YouTube'da ne halde diye ekran görüntüsü ekledim.
Eki Görüntüle 1484211Eki Görüntüle 1484198
Bu kadar şikayetçiysen neden başka operatöre geçmiyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı