Warner Bros'tan iş teklifi (?) ve dolandırıcılık şüphem

Dolandırıcı, ve gönderdiği parayı kabul etmeseydiniz keşke. En basitinden size para gönderen kişi bir terör faaliyetinden dolayı tutuklanırsa/yargılanırsa sizin de başınız yanar.

Bundan bir ay öncesinde Türkiye genelinde nüfusun yarısından çoğuna bu şekilde mesajlar gönderilmişti, tek bir yerden yönetilen fakat farklı numaralar kullanılan bir kara para aklama girişimi de olabilir. 170 TL için risk almaya gerek yok.

Öncelikle söylemeliyim ki yazılımla ilgilendiğimden ötürü internetten dolandırılmaya karşı gözüm pek açıktır ve bu olayda benden hiçbir kişisel bilgi istenmediği için rahattım, eğlenerek olayı ilerlettim ve neler yaptıklarını gözlemledim.

Bugün öğle saatlerinde yabancı bir numaradan WhatsApp mesajı geldi ve Warner Bros.'tan geldiğini, film/fragman yorumu yazmam karşılığında günlük 500-1000 TL arası para kazanacağımı söyledi. Biz de mesaj geldiğinde arkadaşlarla tabii ki güldük ve dalgasını geçtik (Birazdan ekran görüntülerinden anlayacaksınız 😅)

Sonra deneme için 50 TL göndereceklerini söylediler, ad soyad ve yaş sordular. (Elbette salladım). Sonra Telegram'da başka bir kişiye yönlendirdiler ve oradan IBAN bilgisi istediler.
Pek ümitli değildik ancak biraz sonra 50 TL geldi.

Devamında isim, meslek, yaş, medeni hal gibi bilgiler sordular (Salladım), sonrasında bir panel linki verdiler ve kayıt olmamı istediler. Kayıt formunda istedikleri tek kişisel bilgi telefon numaramdı, ki ilk başta onlar bana ulaştığına göre zaten telefon numaram ellerinde vardı, bu yüzden bir sakınca görmedim ve kayıt oldum. Birkaç basit numaradan sonra 120 TL daha gönderdiler.

Bu aşamadan sonra yarın için bir saat verip mesajlarını beklememi, uzun vadede yapacaklarımızı anlatacaklarını söylediler. Ben ise açıkçası bu adımdan sonra devam etmeyi düşünmüyorum. Yorumlarınız nedir? Neden neredeyse hiçbir kişisel bilgi istemeden birisi birisine 170 TL gönderir?

Bir süre sonra yani 2000-5000 gibi yüksek rakamlara çıkınca sizden 7000TL civarı para istiyorlar. Verirseniz parayı dolandırıyorlar. Ha ama size attıkları paralar kara para olabilir ben o yüzden girişmezdim o işe.

Dolandırıcı, ve gönderdiği parayı kabul etmeseydiniz keşke. En basitinden size para gönderen kişi bir terör faaliyetinden dolayı tutuklanırsa/yargılanırsa sizin de başınız yanar.

Bundan bir ay öncesinde Türkiye genelinde nüfusun yarısından çoğuna bu şekilde mesajlar gönderilmişti, tek bir yerden yönetilen fakat farklı numaralar kullanılan bir kara para aklama girişimi de olabilir. 170 TL için risk almaya gerek yok.
Elbette 170 TL için böyle bir riske değmez, ben sadece olayın bir tık ötesini merak ettim ve kendimi burada buldum.

Senin yaptığının aynısını yaptım hocam 50 yolladılar sonra saldım. Pek bir şey olacağını düşünmüyorum, olursa başımız ağrır ama :D

Sorun olmaz ama bellide olmaz sosyal medyada 4 yıl içinde bu kadar zengin olup gösterenleri kimse sorgulamıyor 50 lirayı almanamı bakacaklar Amerika değil burası.

Yeni konular

Geri
Yukarı