WhatsApp'a Reklam Geliyor

Uygulamanın en gereksiz kısımlarında reklam görünebilir demiş. O da belki.

Ne kadar iyimsersiniz yahu :) Direkt uygulamanın her yerinde reklam gözükecek diyecek hâlleri yoktu ve YouTube'un zorla reklam diretmesini eleştirdiğimizde, bizlere, eleştirenlere ironik biçimde 30 TL çok para değil, satın alabilirsiniz diyenler vardı. Ne hikmetse onları bu konuda göremiyoruz. Gelin de iki çift lafınız olsun. YouTube bu savaşı kazandı. Tekrardan da belirtiyorum: İnternette gezinmek, çekilmez hâl alacak ve her uygulama, site kendince abonelik sistemi getirip her ay para talep edecek bizlerden. Adamlar altına ikinci lüks arabası çekerken sizler de körü körüne savunmaya devam edebilirsiniz. Ne de olsa zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış derler.

@alparslangnc, mesele para değil kardeşim. Bir türlü anlamak istemiyorsunuz. YouTube, reklam engelleyicilerine karşı açtığı bu savaşı kazanırsa yarın bir gün Twitter, Instagram, Facebook gibi dev uygulamalar da bu uygulamayı getirebilir ve hatta diğer her küçük siteler de bunu yapabilir. Sonra bunu aylık abonelik sistemine döküp sizlerden her seferinde aylık 50, 100 TL gibi paralar isterse hepsine bu parayı verecek misiniz?
@Roines, mesele bırakıp bırakmamak değil. 30 TL'nin para olmadığını biz de biliyoruz fakat aylık abonelik sistemi adı altındaki diretmeleri hoş karşılamıyoruz. YouTube reklam engelleyicilerine karşı açtığı bu savaşı kazanırsa yarın bir gün Instagram, Twitter, Facebook gibi büyük platformların da böyle uygulama getirmeyeceğinin garantisi hiçbir şekilde yok. Onların hepsine de aylık 100 TL, 100 TL şeklinde ödemek isterseniz bilemem, ben ödemek istemezdim.
@tensa_zangetsu, bu arada gerçekten öyle. 15 dakikalık videoda 5 reklam izliyorum kardeşim ya. İçerik üreticileri de aşırı aç gözlü. YouTube'un böyle bir uygulama getirdiğini bildikleri için reklamı koydukça koyuyorlar.
Abonelik sisteminin olması, benim için de sorun değil ancak firmaların önce kısıtlama getirip sonra insanları, abonelik sistemine itmesi hoş değil. Kapitalizm de böyle bir şey işte. Zengin önce hakkını elinden alır, sonra para karşılığında geri verir. Bir de kendini alkışlattırır.
YouTube, reklam engelleyicilerine karşı açtığı savaşı kazanırsa diğer firmalar da bunu yapacaktır. Instagram, Facebook gibi dev sosyal medya kuruluşları öncülük edecek, sonrasında küçük siteler de yapmaya başlayacaktır ve böyle abonelik sistemi de getirip sürekli para isteyeceklerdir ve bazıları da diyor ki kardeşim, 30 TL hiç para. Evet, hiç para olduğunu biz de biliyoruz fakat her gireceğin siteye aylık 30-100 TL gibi para ödeyecek olursan da cepte para kalmaz. Bazıları bazı şeyin farkında değil. Reklam görmemek için neden para ödüyoruz ki arkadaş?

Bu alıntılarımı da buraya not düşmek isterim.

@onarimdukkani, reklamsız uygulama kalıp kalmadığını bilemem de şimdi kendimi bu adamların yerine koyuyorum: Körü körüne savunmaya devam edenler olduğu sürece reklamı uygulamaya bolca yerleştirir, bunu da abonelik sistemi adı altında kullanıcılara sunar, bir de kendimi alkışlattırırdım. Ne de olsa alkışlayan var zaten :)

Ne kadar iyimsersiniz yahu :) Direkt uygulamanın her yerinde reklam gözükecek diyecek hâlleri yoktu ve YouTube'un zorla reklam diretmesini eleştirdiğimizde, bizlere, eleştirenlere ironik biçimde 30 TL çok para değil, satın alabilirsiniz diyenler vardı. Ne hikmetse onları bu konuda göremiyoruz. Gelin de iki çift lafınız olsun. YouTube bu savaşı kazandı. Tekrardan da belirtiyorum: İnternette gezinmek, çekilmez hâl alacak ve her uygulama, site kendince abonelik sistemi getirip her ay para talep edecek bizlerden. Adamlar altına ikinci lüks arabası çekerken sizler de körü körüne savunmaya devam edebilirsiniz. Ne de olsa zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış derler.

Bu alıntılarımı da buraya not düşmek isterim.
Bütün uygulamaları hesaplarsak zaten cebimizde para kalmaz birikim gider. Bütün şirketler önce cebini düşünür zaten. Bu bir gerçek. Bugün 30-40, yarın 50-60 diye diye artar. Olan biz kullanıcılara oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gülmekten koptum. NextDNS bunu engelleyebilirse sıkıntı olmaz. Veya modlu WhatsApp gecerim.
O sırada dns.adguard.com'un işe yaraması halinde minimum karizma.
DNS ile çözülebilecek bir şey olmaz. Meta'nın diğer ürünleri olan Instagram ve Facebook'taki reklamları düşünün. Uygulama içi mekanik olduklarından engellenebilir bir şey olmazlar. Zaten uygulama içi mekanik olduğu için bu onu tahammül edilebilir yapıyor:
Hocam muhtemelen ekrana pat diye çıkmaz oyunlarda çıktığı gibi. Instagram'da postların arasında olduğu gibi kanallardaki mesaj aralarında veya hikayelerde olduğu gibi WhatsApp'teki hikaye aralarında olur.
Ama belki modlu uygulamarla çözülebilir. Instagram'daki reklamlar modlularıyla çözülebiliyor şu an. Bakalım.

Veri satarak kazandıkları kurtarmıyor demek ki adamları.
Yanlış bilmiyorsam WhatsApp çok basic veri satıyor. Mesajlaşmalardaki anahtar kelimelerle Instagram veya Facebook'ta kişiselleştirilmiş reklam veriyor olması lazım.

Anlamıyorum, zaten milyarlarca dolar kazandıran uygulamaya neden reklam koyuyorsun ki?
Henüz yıllık geliri 1 milyar $ dahi olmadı hocam. Diğer Meta ürünlerine kıyasla dipte. Meta tabi ki bu devasa kitleye sahip uygulamayı kullanacak.

Bu adamlar her sene reklam getircez diyorlar ama getirmiyorlar. Gerçek bir icraat görmedikçe bu sözleri ciddiye almamak lazım.
Her sene duyulanların hiçbirisi WhatsApp'tan gelen bir açıklama değildi. Bu sefer direkt işin başından ses geldi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı