Windows 10'dan Linux'a geçilmeli mi?

Merhaba ben PC'de Linux'a geçmeyi düșünüyorum sizce geçmeli miyim? Nasıl geçerim ve hangi dağıtımları onerirsiniz?
Ozellikler:
8 GB RAM.
Ryzen 5 3500U.

Windows 10 güzel ve stabildir. Temiz kurulum işe yarayabilir. İsterseniz denemek amaçlı Linux'a geçebilirsiniz. Hiç kullanmadım ama Linux Mint kullanılabilir. Başka bilgisayarda kullanma şansım olmuştu.

Fıstık gibi dağıtımlar tam liste;

Fedora, Ubuntu, RedHat, OpenSUSE, Debian, İlledelinux, Pop!OS, CentOS, Manjaro, TinyCore, ArchLinux, Gentoo, Slackware, AntiX, Solus, MXlinux ve ZorinOS.

Fıstık gibi dağıtımlar tam liste;

Fedora, Ubuntu, RedHat, OpenSUSE, Debian, İlledelinux, Pop!OS, CentOS, Manjaro, TinyCore, ArchLinux, Gentoo, Slackware, AntiX, Solus, MXlinux ve ZorinOS.
RedHat artık RHEL oldu. Profesyonel sunucu dağıtımı. Fedora masaüstü için onun yerine geçti. CentOS da sunucu için daha uygun.
TinyCore, Gentoo, Slackware zor dağıtımlar. Arch tabanlı olanlar da başlangıç için tercih edilmeyebilir.
İlledeLinux sona erdi.
Yeni kullanıcı için Debian, Linux Mint, Elementary OS daha uygun.
MX Linux de iyidir. Ama hemen Xfce önermemek lazım. Konu sahibi KDE versiyonu daha iyidir.
MX Linux KDE indirme linki:
https://sourceforge.net/projects/mx-linux/files/Final/KDE/MX-21.1_KDE_x64.iso/download

Fedora ve Ubuntu'yu da GNU dünyasına uygun bulmadığım için eş geçiyorum.

Geri
Yukarı