Windows 10'dan Linux'a geçmeli miyiz?

Arkadaşlar güvenlik konusunda sana yeterince bilgi vermişler, ben de biraz ekleme yapayım senin için. Öncelikle yeri geldiğinde terminali kullanman gerek, son kullanıcıya yönelik dağıtımlar da pek ihtiyacın olmayacak ama kullanabilmen çok işine yarar. Zaten terminale alışırsan, komutlar arayüz kurulumuna göre daha pratik ve hızlı gelecektir. İlk kez kullanacağın için güzel bir dağıtım seçmende fayda var, yoksa Linux dünyasına girmeden soğursun. Sistemini bilmediğim için bir kaç dağıtım tavsiyesi vericem senin.

Sistemin donanım olarak iyi ise KDE Neon, UbuntuDDE, Garuda Linux ve Mint Cinnamon tavsiye ederim.
Eski bir sisteme sahipsen Linux Mint XFCE, Linux Lite, Elementary OS, Xubuntu gibi hafif masaüstüne sahip dağıtımları öneririm.
Çok teşekkür ederim herkese detaylı bir şekilde bilgilendirdiğiniz için.

Sahsen buna katilmiyorum, bana Linux ve *nix sistemlerdeki commandline Windows'ta ki PowerShell ve CMD'den cok daha rahat geliyor, yazilim gelistirmede isimi kolaylastirmiyor dersem yalan olur.

Bu biraz subjektif bir sey. Windows'da global olarak env variable degistirip yeni actigin terminallerde bunu otomatik available edebiliyorsun.
Linux'te reboot etmen gerekiyor ya da source edeceksin, cunku login sirasinda parameter map yapiyor yalnizca.

Proje aksini talep etmiyorsa bence Mac - Win - Linux farketmez modern toollarda gayet rahat gelisirme yaparsin.

Merhabalar, Windows 10'un son sürümünü kullanmaktayım ve uzun bir süredir Linux'e ilgim var. Linux'e yeni başlayan birisi olduğumdan şu an ana işletim sistemimin yapılmaması gerektiğini düşünüyorum, bu sebepten dolayı Dual Boot kurmak istiyorum. Yeni başlayanlara genelde Linux Mint öneriliyor fakat bir sorum var. Linux, Windows'a göre güvenli mi? Güvenliyse ne kadar güvenli? Yoksa Windows ile aynı güvenlik sistemine mi sahip? Güvenlik açısından şüphelerim var. Bilgilendirir misiniz? Çok teşekkür ederim.
Tabii, sonra bırakamayacaksın zaten.

Geri
Yukarı