Windows vs Linux

Olabilir, bu şekilde sorunların bir kısmı çözülebilirdi.

Dediğim gibi önce sanal makine ortamında dene, yüksek kaynak ata. Beğenirsen, yeterli performans alırsan yüklersin.

Benim anlamadığım nokta Windows'tan çok daha hafif olan Linux dağıtımlarının bilgisayarımı boşta daha çok yorması. @433815, hocam bu sorun hakkında fikriniz var mı?

Benim anlamadığım nokta Windows'tan çok daha hafif olan Linux dağıtımlarının bilgisayarımı boşta daha çok yorması. @433815, hocam bu sorun hakkında fikriniz var mı?
Daha çok yorduğunu sanmıyorum, büyük ihtimalle fan kontrolü ile ilgili bir sorun var.

Bilmiyorum, ben böyle bir şey yaşamadım. Burası çok konu dışına bağladı, bence yeni konu açın derim.

Benim anlamadığım nokta Windows'tan çok daha hafif olan Linux dağıtımlarının bilgisayarımı boşta daha çok yorması.

Güncellemeleri yapman gerekiyordu, NVIDIA desteği de önemli bir husus. Bu bahsettiklerin iyi dağıtımlar, alternatif olarak özelleştirme arıyorsan KDE masaüstü ortamına göz atabilirsin. İnternette birçok video var, yapabileceklerinin sınırı yok. Örneğin benim Arch Linux'ta yaptığım masaüstü. Sadece birkaç ikon paketi, hazır bir tema ve widgetlar yükledim o kadar.

Son düzenleme:
Güncellemeleri yapman gerekiyordu, NVIDIA desteği de önemli bir husus. Bu bahsettiklerin iyi dağıtımlar, alternatif olarak özelleştirme arıyorsan KDE masaüstü ortamına göz atabilirsin. İnternette birçok video var, yapabileceklerinin sınırı yok. Örneğin benim Arch Linux'ta yaptığım masaüstü. Sadece birkaç ikon paketi, hazır bir tema ve widgetlar yükledim o kadar.
Konu Mesajı 'GNU/Linux masaüstü görünümleriniz' GNU/Linux masaüstü görünümleriniz

Hocam bir ara tekrar kurup deneyeceğim Linux'u. Yardımlarınız için teşekkürler, biraz daha inceleyelim bakalım Linux'u. Ayrıca çöp demek yanlış aslında, bu Linux'un suçu değil. 🙂

İşletim sistemlerini onlara destek sunan/sunmayan yazılımlardan dolayı eleştirmek saçmalıktan başka bir şey değil. Windows veya Linux dağıtımları fark etmeksizin desteği işletim sistemleri değil, yazılım geliştiricisi sağlar. Ben uygulamamı Linux dağıtımları için geliştirdiğimde bu Windows'un sorunu mu? Hayır, ben destek sunmuyorum onun için. Aynı şey Linux dağıtımlarında da geçerli. Yazılım geliştiricileri şu anlık pazar payından dolayı daha çok Windows odaklı çalışıyor. Bu sebeple çöp kelimesini kullanmak bilgisayarı oyun dışında açmayanlar için çok iddialı.

Son kullanıcı dediğin gidip kod yazmaya uğraşmayacak. Ara yüzden kastım budur, aradığını buluyorsun. Arama kutusuna ayarlar yazmak kadar kolay olması gerekiyor.

1643875750700.png

Bu gördüğün GNU/Linux.
Konu bitmiştir.
Eksikleri:
Program desteği az.

Fazla program desteği olsa zaten Windows kullanılmaz.

Başka bir artısı:
Eski ve ölü bilgisayarları hafif işletim sistemleri ile hayata döndürmesi.

Program desteği bütün OS'lerin desteklediği programlardan daha fazla.
Özellikle npm, pip... gibi paket yöneticileri daha da arttırıyor.
GitHub, GitLab, Codeberg'de hangi repoya girsem o arkadaşın bir Linux portu var.
Siz sadece alıştığınız yazılımlar olmayınca az diyorsunuz, kaldı ki o yazılımların çoğu da Wine ile çalışabiliyor...

Eki Görüntüle 1293352

Bu gördüğün GNU/Linux.
Konu bitmiştir.

Program desteği bütün OS'lerin desteklediği programlardan daha fazla.
Özellikle npm, pip... gibi paket yöneticileri daha da arttırıyor.
GitHub, GitLab, Codeberg'de hangi repoya girsem o arkadaşın bir Linux portu var.
Siz sadece alıştığınız yazılımlar olmayınca az diyorsunuz, kaldı ki o yazılımların çoğu da Wine ile çalışabiliyor...
Ben laptop alınca Dualboot yapacağım.
Bu gördüğün GNU/Linux.
Konu bitmiştir
Bu resmen win11

Bu resmen win11.

Demek istediğim de o. Bu yukarıda gördüğün agresif, atıp tutan insan müsfettesi bir şeyi araştırmadan konuşan kişilerden sadece biri. Piyasada gördüğüm masaüstü ortamlarının çoğu geleneksel biçimde, yani başlat menüsü, altta bir panel, tıkla ve git mantığı. Bu arayüze zor diyen insanın aklı yerinde midir diye şüphe ederim, haa doğru platform ismi Windows'tan Linux'a değişince her şey değişiyor, kötülemek gerekir tabii...

Yeni konular

Geri
Yukarı