Wine üzerindeki virüs Linux'a bulaşabilir mi?

runit

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar. Wine Windows programlarını veya oyunlarını açmaya yarıyor. Diyelim ki korsan bir şey açtık wine üzerinde, eğer bu dosya da virüs vs. varsa Linux'a sıçrayabilir mi? Virüs Windows için yazıldığından dolayı Linux'da çalışmaz diye biliyorum. Wine üzerinde çalışmasının bir zararı olur mu?

Olmaz, eğer Linux'a etki etmiyorsa ister Wine'da olsun ister Linux içerisinde olsun.
Eğer virüs Linux için yapılmadıysa hiçbir etki etmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Wine üzerinde çalışmasını istediğim şeyleri çalıştıramıyorum ben, virüsün benden iyi olduğunu sanmıyorum.

Selamlar. Wine Windows programlarını veya oyunlarını açmaya yarıyor. Diyelim ki korsan bir şey açtık Wine üzerinde, eğer bu dosya da virüs vs. varsa Linux'a sıçrayabilir mi? Virüs Windows için yazıldığından dolayı Linux'da çalışmaz diye biliyorum. Wine üzerinde çalışmasının bir zararı olur mu?

Virüs olmasının imkanı yok çünkü Wine içinde çalışan bir virüs sistemin Linux olduğunu anlayamaz. Anlasa bile etki edemez çünkü Windows için yazılmıştır. En kötü Wine zarar görür. Siler, yeniden yüklersiniz.

Virüs olmasının imkanı yok çünkü Wine içinde çalışan bir virüs sistemin Linux olduğunu anlayamaz. Anlasa bile etki edemez çünkü Windows için yazılmıştır. En kötü Wine zarar görür. Siler, yeniden yüklersiniz.

Burada yazana ne diyorsun peki?

İmkanı var.
Hem Linux'ta hem de Windows'ta çalışabilen zararlı yazılımlar var. Sanal makineyi aşan yazılımlar da var.

İmkanı var.
Hem Linux'ta hem de Windows'ta çalışabilen zararlı yazılımlar var. Sanal makineyi aşan yazılımlar da var.

Sanal makineyi aşıyorsa ne diyeyim? Yani BIOS'a virüs yerleştirmek gibi bir şey.

Kanıtla.

Laf olsun diye yazılmış anlamsız kullanmayı bilmeyip Linux fanlığı yapanların virüs zannedip virüs bulaştığını sananlar diyorum.

Geri
Yukarı