Wine üzerindeki virüs Linux'a bulaşabilir mi?

Görmediğiniz, bilmediğiniz her şey imkansız, değil mi size?
At gözlüklerinizi çıkarıp düşünürseniz, anlatmak istediğim şeyi anlarsınız.

Hem sanal makineyi aşabilen hem de Linux ve Windows ortamlarında çalışabilen bir yazılım yapılabilir.
C++ ile yapıldı hatta birkaç yıl önce.

Bilmediğiniz konularda aklınız ermiyor diye imkansız diyerek konuları kirletmeyin. Bırakın, bilenler yazsın.

Selamlar. Wine Windows programlarını veya oyunlarını açmaya yarıyor. Diyelim ki korsan bir şey açtık Wine üzerinde, eğer bu dosya da virüs vs. varsa Linux'a sıçrayabilir mi? Virüs Windows için yazıldığından dolayı Linux'da çalışmaz diye biliyorum. Wine üzerinde çalışmasının bir zararı olur mu?

Wine olsun olmasin executable seyi sisteminde calistiriyorsun, risk 0 degil.
Ayrica Wine sistemden tamamen izole degil, VM gibi calismiyor.
Root yetkisiyle calismadigi için cok buyuk etkileri olmasa da sistemine zarar verebilecek ve su an aklimiza gelmeyecek seyler yapabilir.

Bu kadar link attım, hepsi de Wine üzerinden bulaşan virüsler ile ilgili. Bu kadar insan boşu boşuna yazmış olamaz bunları.

Olamaz derken? Boş adam mı arıyorsun? Yazmış biri işte kullanmasını bilmeden iş yaparsa olan bu. Siz de bu boş şeyleri aklınız sıra kanıt olarak gösteriyorsunuz.

Ayrica Wine sistemden tamamen izole degil, vm gibi calismiyor.
Root yetkisiyle calismadigi için cok buyuk etkileri olmasa da sistemine zarar verebilecek ve su an aklimiza gelmeyecek seyler yapabilir.

En fazla reklam virüsü olur. Uçbirimden Wine'i kapatırsın, bu kadar. Tabii reklamı virüs sayarsan sisteme zarar vermiyor ne de olsa.
C++ ile yapıldı hatta birkaç yıl önce.

Kanıtla işte bilmiyorum öğrenmek isterim.

Olamaz derken? Boş adam mı arıyon? Yazmış biri işte kullanmasını bilmeden iş yaparsa olan bu sizde bu boş şeyleri aklınız sıra kanıt olarak gösteriyorsunuz.

En fazla reklam virüsü olur uçbirimden Wine'yi kapatırsın bu kadar tabii reklamı virüs sayarsan sisteme zarar vermiyor ne de olsa.

Agir sacmaliyorsun.
Kod:
winecfg
yazarak default ayarlarini gorebilirsin sisteminde.

1620838666965.png

Burada gordugun folder isimlerini, windows kullanici ismini symlink yaparak Linux Home folderindakiler ile esliyor. Yani teorik olarak wine uzerinde calisan bir virus, default ayarlarda senin kullanici ismini ( linuxteki ) , picture - music - videos dosyalarini vs gayet de gorebiliyor.

Olamaz derken? Boş adam mı arıyorsun? Yazmış biri işte kullanmasını bilmeden iş yaparsa olan bu. Siz de bu boş şeyleri aklınız sıra kanıt olarak gösteriyorsunuz.

En fazla reklam virüsü olur. Uçbirimden Wine'i kapatırsın, bu kadar. Tabii reklamı virüs sayarsan sisteme zarar vermiyor ne de olsa.

Kanıtla işte bilmiyorum öğrenmek isterim.
Öğrenmek isteseydin imkansız demezdin. Bilgin olsaydı imkansız demezdin. Bilgin olsaydı mantıklı bir şekilde açıklama yapardın.
Bilgin olsaydı, saygın olsaydı söylediğim şeyi düşünürdün, araştırırdın.

Senin için değil, öğrenmek isteyenler için bahsettiğim olayın makalelerini bulup paylaşacağım burada.

Biri değil, binlerce konu var bunun hakkında. Bulaşması imkansız olsa, neden herkes açsın bu kadar konu? Ben de öyle biliyordum, demek ki yanlış biliyormuşum.

Biri değil, binlerce konu var bunun hakkında. Bulaşması imkansız olsa, neden herkes açsın bu kadar konu? Ben de öyle biliyordum, demek ki yanlış biliyormuşum.

Tamam o zaman kanıtla başkalarının konularını örnek gösterme işine gelmeyince çamura yatma. Eğer doğru olduğuna inanıyorsan bir şeyin kendi bilgilerinle savun başkalarının ardına sığınma.

Tamam o zaman kanıtla başkalarının konularını örnek gösterme işine gelmeyince çamura yatma. Eğer doğru olduğuna inanıyorsan bir şeyin kendi bilgilerinle savun başkalarının ardına sığınma.

Konuyu açmamın amacı zaten öğrenmek, sizdeki bu tavır da ne?

Siz imkansız diyorsunuz, siz kanıtlayın o zaman bulaşmadığını?

Allah aşkın artık saçmalamayı bırakın. Adam soruyor. Kanıt göstermesi gereken o değil, sizsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı