Xbox One S ve Xbox Platformu İncelemesi

LukeSkywalker

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Death Star
Daha fazla  
Meslek
Sith Lord in Galactic Empire
Merhaba arkadaşlar. Geçen haftalarda Xbox One S aldım kendime ve kız arkadaşıma. Bugün de Xbox One S ve Xbox Platformu hakkındaki inceleme ve görüşlerimi belirteceğim.

Öncelikle Xbox One ile S arasında kalmıştım. Arasındaki farklar S modelinin GPU Overclock'a sahip olması oyunlarda 3 ila 5 FPS arasındaki artış sağlıyor. Slim kasa ve kasa içerisinde bulunan dahili güç kaynağı, yani sadece kısa ve küçük bir power kablo taktığınızda her şey tamam. Xbox One S 4K Upscale ve 4K Bluray disk sürücüsü, 4K HDR gibi özellikleri de destekliyor. Xbox One ise desteklemiyor. Xbox One S/X kısaca hepsi Xbox 360 oyunlarını oynatabiliyor. Back Compatible özelliği yani geriye dönük uyumluluk. Xbox One S ile Xbox One X farkı ise One X 6.0 TFLOPS performansı ve 40 Compute Unit'e sahip GPU'ya sahip olup Native 4K gaming desteği sunuyor. One X bazı oyunlarda grafik ayarları yapılmasına bile izin veriyor. Xbox One X Enhanced oyunları gün geçtikçe de artıyor. Ayrıca herkes GTX 1070 performansında dese de sadece raw power olarak karşılaştırıp oyun performansını karşılaştırmamak yanlış. Daha çok çekirdekli RX 480/580 sayılabilir. GTX 1070'e yakın performans sunuyor diyebiliriz. Uzun lafın kısası günümüzde en ucuz sistem parçalarını birleştirip sistem toplamaya kalktığımızda gerek Xbox One S $250 fiyatında gerek de Xbox One X $500 fiyatında oyun deneyimi sağlanmıyor. Şimdiye kadar Xbox Gaming bana göre PC Gaming'den üstün. Sıra Xbox platformunda.

İlk olarak Xbox üyelik sistemlerini anlatayım.
Xbox Live Gold: Kısaca her ay 3 oyun ödül verip kütüphanenize dahil olup "Online" veya diğer adı ile "Multiplayer" oynayabilmeniz için almanız gereken aboneliktir. Yani örnek olarak Forza Horizon 3 satın alıp Online sekmesine girdiğinizde herhangi bir lobiye katılıp veya online yarış oynayamazsınız, Xbox Live Gold üyeliği gerekir. Ayda 29 TL.
Xbox Game Pass: Bildiğim kadarıyla 150'den fazla oyun var. Xbox 360&Xbox One oyunları karışık. Çoğu yeni ve efsane oyunları bulunduruyor. Piyasaya direk çıkan oyunlar bile ekleniyor. Örneğin yakında Sea of Thieves gelecek. Ayda 29 TL. Sayfa linki: Xbox Game Pass | Xbox
EA Access: Origin Access'e benzese de güzel ve değişik Xbox'a özel oyunlar da var. UFC, NBA gibi oyunlar. Battlefield 1, Star Wars:Battlefront gibi competitive yani rekabetçi ve Multiplayer ağırlıklı oyunlar var. Aylık 12 TL, Yıllık 65 TL.
Sayfa linki: EA Access | Xbox One
Xbox Game Share: Bu da yeni keşfettiğim bir şey. Biraz karışık ancak muhteşem bir şey. Örneğin benim Live hesabımda EA Access, Game Pass ve Forza Horizon 3 var. Kız arkadaşım benim hesabım ile kendi Xbox'una giriş yapıp Home Xbox olarak ayarladı. Sonra kendi hesabına tekrar giriş yaptı. EA Access oyunlarını test ettik, onda EA Access üyeliği olmamasına rağmen benimle beraber SW:BF Multiplayer oynayabildi. Benim Forza Horizon 3 oyunuma da erişim sağlayabiliyor örnek olarak.

Oyun abonelikleri artısı sayesinde de benim gözümde PlayStation platformundan çok daha öne geçmiş oldu. PlayStation için Exclusive oyun ne kadar fazla var dense de Xbox için Exclusive oyunlar da küçümsenmemeli.

İkinci olarak da R5 1600 ve GTX 1080'den geldiğim Xbox One S oyun deneyimime gelelim. Açıkçası PC ile oynarken fark ettiğim detaylar genel olarak Anti-Aliasing ve kaplamalar oldu sadece. FPS farkı ilk başta garip gelse de bir süre sonra her şeye alışıp aşırı zevk almaya başladım. Özellikle Xbox Controller kendine hayran bıraktı. Ele bu kadar mı oturan bir kol olur ya? Güç tüketiminin de oldukça düşük olup titreşim kapatıldığında inanılmaz az pil yemesi büyük bir başarı. LT ve RT tuşlarının yaylı olması yarış oyunlarında ve Forza Horizon 3'de çok zevk veriyor. Xbox Controller ile yarış oyunları bir hayli zevkli, direksiyona ihtiyaç bırakmıyor. PC'de 7/24 oynadığım SW:BF oyununa ilk girdiğimde yürümeyi öğrenen bebek gibi olsam da 1 gün geçmeden Controller'a alışıp 10 yıldır oynuyormuşum gibi sahiplendim. Ele oturup kullanması çok zevkli olduğundan alışıyorsunuz.

Reddit'de bulduğum bir subreddit'i de paylaşmak isterim. En uygun oyun ve üyelikleri burada paylaşıyorlar, gerek dijital gerek de fiziksel oyunları özellikle. Arada bir ücretsiz oyun, film, anime olursa da paylaşıyorlar. Great Xbox Deals: Home for all the GREAT Xbox Games, Consoles and Accessories Deals! • r/GreatXboxDeals

Evet arkadaşlar konu biraz uzun oldu ancak umarım Xbox almayı düşünenlere, veya PS4 ile Xbox One arasında kalanlara yardımcı olur. Özellikle öğrenci olup ucuza oyun oynamak isteyenler için birebir. Xbox platformu ile ilgili soru sorabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhablar hocam güzel bir yazı olmuş sizin ps4 ile xbox arasında tercih ile ilgili de bir başlığınızı okudum sanırım sistemi satıp kız arkadaşınızla 1200 tl bütçeli bir konsol arayışı vardı.
Yazının üzerinden 3 aydan fazla zaman geçmiş bu dönemde nasıl deneyiminizi, online oyun oynuyorsunuzdur altyapısı nasıldır gecikmeler, takılmalar oyundan kopmalar oluyor mu? gamepass ve ea access hizmetleri nasıl 3 ayda ayda keyifle oynadınız mı oyunları 360 oyunları da keyif veriyor mu? Ben de alırsam 2. el 750-800 tl ye alıcam garantili birkaç ilan buldum ya da aynı durumda ps4 alıcam 100-1100tl civarına hep ps platformunda oynadım alışkanlıklar var tabi xbox da deneyimlemek istiyorum açıkçası bir de oyun oynadığım sürenin %80'i fifa oynayarak geçiyor :) kararsızım ben de

Merhabalar @yake. Öncelikle bu konsolu seçme sebebim ucuz bütçe ile bir çok oyun oynamak içindi. 2 adet One S aldım. EA Access 1 yıllık 65 TL üyeliği aldım, 3 aylık Gold(30 TL'ye) ve diğer aylarda 29 TL, bu ay da 1 TL'ye Game Pass aldım. Şimdi X konsolunda sahip olduğum bütün oyunları Y konsolunda Game Share yani Home Xbox seçme yöntemi ile oynayabiliyorsunuz. Gold üyeliği, bütün oyunları, oyun üyelikleri diğer konsol ile paylaşılıp beraber oynama şansı veriyor. Online deneyimlerine gelecek olursak iki konsolda da Wi-Fi üzerinden oynayıp hatrı sayılır bir mesafeden oynasak da gecikme gayet iyi. Bağlantıda kopma durumları yaşamıyorum hiç. İster ethernet kablosu ile ister Wi-Fi ile oynayın oyun deneyiminiz çok iyi olacaktır, internetinize bağlı olarak. Örnek vermek gerekirse SW:BF, Forza Horizon 3 gibi oyunlarda özel lobi ile 2 kişi oynayabiliyoruz. Multiplayer deneyimim 10/10 puanına sahip yani. :D

360 oyunları konusuna gelecek olursak da benim oynadığım oyunlar daha çok yeni olanlar ancak Game Pass bir çok 360 oyununu bulunduruyor. Backwards Compatibility en değerli özelliklerinden birisi. Her türlü oyundan zevk alırsınız, yeter ki oynamasını ve ne istediğinizi bilin.

Xbox ve PS 4 arasında kalmıştım şimdi Xbox da karar kıldım sağolun incelemeniz için. :) Bir de X ile arasında ciddi kayda değer fark yok değil mi? 2.el 900 TL'ye buldum almalı mıyım?

Xbox ve PS 4 arasında kalmıştım şimdi Xbox da karar kıldım sağolun incelemeniz için. :) Bir de X ile arasında ciddi kayda değer fark yok değil mi? 2.el 900 TL'ye buldum almalı mıyım?
X ile arasındaki fark sadece performans/grafik olarak var. Yani arayüz, işletim sistemi, açtığı oyunlar vs. aynı, One X'in donanımsal olarak üstünlüğü var. Oyunların çoğunu Native 4K'da oynatıyor. Aynı zamanda da 1080p@60FPS seçeneği çoğu oyunda bulunmakta. Grafik ve daha yüksek FPS istiyorsanız One X alabilirsiniz ama One S kesinlikle cep dostu. 900 TL'ye bulduysanız alın, ben Hepsiburada'dan Sagentech mağazasından 1069 TL'ye almıştım 2 adet, şu an Hepsiburada'da 1049 TL indirim ile satılıyor. Eğer bulduğunuz konsol sadece 1 kol, yanında oyun olmadan ve garantisi az kalmış bir durumda ise almayın derim. Minimum

X ile arasındaki fark sadece performans/grafik olarak var. Yani arayüz, işletim sistemi, açtığı oyunlar vs. aynı, One X'in donanımsal olarak üstünlüğü var. Oyunların çoğunu Native 4K'da oynatıyor. Aynı zamanda da 1080p@60FPS seçeneği çoğu oyunda bulunmakta. Grafik ve daha yüksek FPS istiyorsanız One X alabilirsiniz ama One S kesinlikle cep dostu. 900 TL'ye bulduysanız alın, ben Hepsiburada'dan Sagentech mağazasından 1069 TL'ye almıştım 2 adet, şu an Hepsiburada'da 1049 TL indirim ile satılıyor. Eğer bulduğunuz konsol sadece 1 kol, yanında oyun olmadan ve garantisi az kalmış bir durumda ise almayın derim. Minimum
1.5 yıl ve 2 kol 2 oyun. 900 TL. Ama sıfırı 1062 TL ve yanında EA acces aldığım zaman yılda 92 TL de o. EA acces de Battlefield 1 var galiba o zaman sıfır alasım geldi şimdi. :) Teşekkür ederim. Aldığım zaman eklerim sizi de. :) Tabi monitör de almam gerekecek ve freesync vardı galiba o konsolda değil mi? TV ler de pahalı en iyisi gidip ucuz bir tane 1080p moniör alayım bir de yanında. PS 4 almak isterdim ama Xbox gibi ucuz değil oyunlara erişmek. :)
EA acces de BF 1 tüm DLC'leri kapsıyor mu?

Son düzenleme:
Benim de bir sorum olacak 500GB depolama yetiyor mu ?

Benim de bir sorum olacak 500GB depolama yetiyor mu ?
500 GB depolama olanı alma sebebim elimde fazladan 2-3 adet 500 GB - 2 TB hafızaya sahip olan harddiskler olduğu içindi. Ama yine de oynadığım oyun sayısı sınırlı olduğu için yeterli oluyor. Örneğin Forza Horizon 3 60 GB, Sea of Thieves 10 küsür GB gibi gibi. Aktif olan oyun sayınız az ise 500 GB yeterli olur benim gibi, arada bir oyun yükleyip oynayıp silerim de.

500 GB depolama olanı alma sebebim elimde fazladan 2-3 adet 500 GB - 2 TB hafızaya sahip olan harddiskler olduğu içindi. Ama yine de oynadığım oyun sayısı sınırlı olduğu için yeterli oluyor. Örneğin Forza Horizon 3 60 GB, Sea of Thieves 10 küsür GB gibi gibi. Aktif olan oyun sayınız az ise 500 GB yeterli olur benim gibi, arada bir oyun yükleyip oynayıp silerim de.
Teşekkürler 3-4 tane aktif oyun oynayacağım BF1 , Forza , Fortnite

Hortlatmak istemem ama yazmam lazım hocam:D

Hala memnun musunuz? Ben de One S almak istiyorum Forza için. Bir kaç ay sadece Forza oynarım.

Sizce aşağıdaki ilan uygun mu? 1TB+Forza Horizon 4+Çift Kol+3 ay Live Gold üyelik 2200TL.

Yoksa sadece konsol ayrıca Forza Horizon 4 mü almalıyım? Çift kol sonra da alabilirim aynı fiyata gelecekse.

Şimdiden teşekkürler:)

Geri
Yukarı