Yazılımda ne öğrenilmeli?

321147

Hectopat
Makaleler
6
Merhaba, ben yazılım öğrenmek istiyorum.

Ancak ben okullarda öğretilenler gibi basit kodlar yazmak istemiyorum. NT 6.1 ve Linux tabanlı işletim sistemi yazmak istiyorum. Yani Reverse Engineering yapmak istiyorum. Hangi program dillerini öğrenmem lazım? Ve öğrenmem tahmini ne kadar sürer. Yazılım ile ilgilenen arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Yazılım öğrendikten sonra yapmak istedikleri:

NT 6.1 tabanlı işletim sistemi yazmak.
Linux tabanlı Server sistemi yazmak.
Bu işletim sistemleri için programlar yazmak.
Bu işletim sistemleri için İnternet tarayıcısı yazmak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben yazılım öğrenmek istiyorum.

Ancak ben okullarda öğretilenler gibi basit kodlar yazmak istemiyorum. NT 6.1 ve Linux tabanlı işletim sistemi yazmak istiyorum. Yani reverse engineering yapmak istiyorum. Hangi program dillerini öğrenmem lazım? Ve öğrenmem tahmini ne kadar sürer. Yazılım ile ilgilenen arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Yazılım öğrendikten sonra yapmak istedikleri:

NT 6.1 tabanlı işletim sistemi yazmak.
Linux tabanlı server sistemi yazmak.
Bu işletim sistemleri için programlar yazmak.
Bu işletim sistemleri için internet tarayıcısı yazmak.

Hocam bence onları bir kenara bırakın C filan öğrenip uygulama yapın ya da istek uygulama yapıp para kazanın.

1- Bilgisayar nasıl çalışır.
2- Driver nasıl yazılır.
3- C dilini öğrenmen lazım kapsamlı şekilde.
4- Assembly dilini öğrenmen lazım (bios interruptları ile beraber)
Bunları öğrenmen lazım.
Python diyenlere aynen kardeşim de gül geç.
Pyhton diyenleri böyle bi kenara koy ve o kenara hiç bakma.

Bu konuda yardımcı olamam ancak Bu soruları yabancı kaynaklarda sorman daha yararlı olabilir. YouTube ve stackoverflow'da güzel cevaplar bulabilirsin. Zaten öğrenme aşamasında çokça yabancı kaynaklarla uğraşman gerekecek.

Bahsettiğin ve yapmak istediğin şeyler yıllardır bu alanda bulunan insanların bile zorlandığı şeyler. Var olan projeleri geliştirebilirsiniz fakat sıfırdan tek başına yazmak çok zor. Tek başına işletim sistemi yazacak birileri yoktur bence.

Bahsettiğin ve yapmak istediğin şeyler yıllardır bu alanda bulunan insanların bile zorlandığı şeyler. Var olan projeleri geliştirebilirsiniz fakat sıfırdan tek başına yazmak çok zor. Tek başına işletim sistemi yazacak birileri yoktur bence.
Hocam adamlar tek başına işletim sistemi yazıyor.
Temple OS

Hocam adamlar tek başına işletim sistemi yazıyor.
Temple OS
Gerçekçi olacak olursak 2013'de yapılmış ve görüntüsü bir işletim sistemini andırmıyor. 1990'lı yıllarda değil. Ekran kartı desteği, donanım hızlandırma desteği vs. vs. hiçbiri yoktur bu işletim sisteminde. Yine de bu kadar basit bir işletim sistemini bile ortaya çıkarması 10 yıl sürmüş. Hadi sağlık problemleri olmasa 5 yıl diyelim. Bu adam kadar tecrübeli birisi günde 500 satır kod yazabilir varın ordan hesap edin ne kadar uğraştığını.
Not: Kişinin Wikipedia sayfasından bir alıntı.
"Bütün bunları bir adamın yazmış olması gerçekten kafamı karıştırıyor" diye ekledi ve bir işletim sisteminin tamamını tek başına yazmanın ne kadar olağanüstü olduğunu sıradan bir kişinin anlamasının zor olabileceğini tahmin etti.

Gerçekçi olacak olursak 2013'te yapılmış ve görüntüsü bir işletim sistemini andırmıyor. 1990'lı yıllarda değil. Ekran kartı desteği, donanım hızlandırma desteği vs. vs. Hiçbiri yoktur bu işletim sisteminde. Yine de bu kadar basit bir işletim sistemini bile ortaya çıkarması 10 yıl sürmüş. Hadi sağlık problemleri olmasa 5 yıl diyelim. Bu adam kadar tecrübeli birisi günde 500 satır kod yazabilir varın oradan hesap edin ne kadar uğraştığını.
Not: Kişinin Wikipedia sayfasından bir alıntı.

Hocam haklısınız. Bence çok eğlenceli bir şey bu. Oturcaksınız böyle. İsteğinize göre işletim sistemi yazcaksınız kötüde olsa. Aşırı eğlenceli bir şey. Böyle bir yerde takılacaksınız bir bug ı çözemiceksiniz. Günlerinizi harcadıktan sonra onu çözmenin verdiği haz, mutluluk, heyecan.

Yeni konular

Geri
Yukarı