Çözüldü Yeni alınan SSD klonlandıktan sonra genişletilemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rosettastonned

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus ROG Strix G16 G614JV i7-13650HX 16 GB DDR5 RTX 4060 140W 8GB
Arkadaşlar yeni bilgisayarım için bir SSD yükseltmesi yaptım.

Ve bu videoyla beraber klonladım diski. PC'yi açtığımda C diskindeki bölüm ayrılmamış gözüküyor ve onu genişletemiyorum. Nasıl yapabilirim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ssd.png

Çözüm
O programı kullanmadım. Kurcalayıp öyle bir özelliğinin olup olmadığını inceleyebilirsin. Dediğim gibi, birleşmeleri için arada başka bölüm olmaması lazım.

Restore bölümü belki sistemi üretenler tarafından konulmuştur. Özellikle laptop bilgisayarlarda olur. Sistemin yüklü olduğu bölüm ve EFI bölümü dışındakiler mecburi değil. Ben daha önce o şekilde klonlayıp çalıştırdığımı hatırlıyorum. Denemesi bedava. Nasıl olsa kaynak diskin duruyor. KC3000'deki arada kalanları silip genişlet. Daha sonra öbür diski çıkarıp deneyebilirsin çalışıp çalışmadığını. Çalışmazsa eski diskten tekrar klonlayabilirsin.

Hocam hiçbir şeyi silmeyerek ayrılmamış bölümü extendleyerek ana bölüme ekledim şu an bir sıkıntı yok gözüküyor. Yine aynı uygulamayla üstteki diskide silip tekrardan D olarak kurdum.

1695211359225.png
Arkadaşlar yeni bilgisayarım için bir SSD yükseltmesi yaptım.

Ve bu videoyla beraber klonladım diski. PC'yi açtığımda C diskindeki bölüm ayrılmamış gözüküyor ve onu genişletemiyorum. Nasıl yapabilirim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eki Görüntüle 1949916
Birim genişletme özelliğinin kullanılabilmesi için C:\ sürücüsünün olduğu bölüm ile ayrılmamış alanın ardışık olması lazım. Yani aradaki üç bölüm silinmeli veya bunu yapabilecek program varsa diskin sonuna doğru taşınmalıdır.

İstersen aradakileri silmeyi deneyebilirsin. Tedbir için kaynak SSD'yi formatlamadan önce tutarsın ve yeni SSD'de o bölümleri silersin. Windows'un çalışması için gereken şey C:\ ve onu başlatan EFI bölümünün(en baştaki) sağlam kalmasıdır. Diğerleri şart değildir. En başta tüm diski klonlamak yerine EFI + C:\ bölümlerini klonlasan en güzeli olurdu.

Hocam bende aradaki bölümleri silip genişletme ile ilgili olan yazıları okudum. Fakat aklıma takılan aradaki bölüm restore bu bölümü silsem herhangi bir sorun olur mu?

Edit: Partion wizard uygulamasından herhangi bir bölümü silmeden de işlem yapılabilir mi? merge sekmesinden.

@kaiser soze

Hocam bende aradaki bölümleri silip genişletme ile ilgili olan yazıları okudum. Fakat aklıma takılan aradaki bölüm restore bu bölümü silsem herhangi bir sorun olur mu?

Edit: Partion wizard uygulamasından herhangi bir bölümü silmeden de işlem yapılabilir mi? merge sekmesinden.

@kaiser soze
O programı kullanmadım. Kurcalayıp öyle bir özelliğinin olup olmadığını inceleyebilirsin. Dediğim gibi, birleşmeleri için arada başka bölüm olmaması lazım.

Restore bölümü belki sistemi üretenler tarafından konulmuştur. Özellikle laptop bilgisayarlarda olur. Sistemin yüklü olduğu bölüm ve EFI bölümü dışındakiler mecburi değil. Ben daha önce o şekilde klonlayıp çalıştırdığımı hatırlıyorum. Denemesi bedava. Nasıl olsa kaynak diskin duruyor. KC3000'deki arada kalanları silip genişlet. Daha sonra öbür diski çıkarıp deneyebilirsin çalışıp çalışmadığını. Çalışmazsa eski diskten tekrar klonlayabilirsin.

Hocam hiçbir şeyi silmeyerek ayrılmamış bölümü extendleyerek ana bölüme ekledim şu an bir sıkıntı yok gözüküyor. Yine aynı uygulamayla üstteki diskide silip tekrardan D olarak kurdum.

1695211359225.png

Çözüm

Eki Görüntüle 1950499
İşte tam da bahsettiğim özellikte bir program. Aradaki bölümleri sona taşımış. Yani ayrılmamış alan içerisinden birazını kullanıp aradaki küçük bölümleri sona kopyalayıp silmiş. Ondan sonra C:\ olan ikinci bölüme katmış. Yani yer değiştirme denilebilir.

Çözüldüğüne sevindim.

Yeni konular

Geri
Yukarı