Yerli Arabadan Yeni Görsel

Eki Görüntüle 477390

Ben şu bilgilendirmeyi unutmadan ekleyeyim.
Mesut ÇEVİK'in videosunda belirttiği Hacettepe Üniversitesindeki mühendislerin yaptığı elektrikli spor otomobil, senin bahsettiğin bu durum, yerli otomobile desteğini koyan tüm şirketlerin hükümete yakın isimler olması...... Bunların hepsini aklı başında bir Vatandaş olarak not aldık. Ama siyasi değilim, araç alınabilirse, gözük kapalı alırım.

Son düzenleme:
Tasarımı İtalyan Pininfarina tarafından yapılmış, prototip üretimi Almanya'da yapılmış olan bir araç nasıl tam yerli üretim olacak, biri bana açıklayabilir mi?
Katıldığım bir Ekşi yorumunu paylaşmadan edemeyeceğim.
"öncelikle 8 ay önce daha hala başlamadıkları için bizzat reis tarafından ayar verilen konsorsiyumun aradan geçen sürede sıfırdan araba ürettiğine ciddi ciddi inanan sazanları tebrik ediyorum

yurtdışında ürettirilip türkiye'ye getirilen erken seçim yatırımı bir konsept aracını oturup izleyeceksiniz, iyice alkışlayın ki o kadar para boşuna gitmesin bari :)"
Herhangi bir şeyin parçalarını birleştirip siz oluşturuyorsanız yerlidir. Her şeyini siz üretmek zorunda değilsiniz. Şunu anlayın artık. İsterse motorunu Japonlar, tekerleklerini İngilizler, Vites kutusunu Koreliler yapsın.

Motoru yerli değil, bataryası yerli değil diye diye dünyaya geldik geleli başkalarının vites topuzunu tutuyoruz bilmiyorum anlıyor musunuz? Bilmiyorum farkında mısınız :) Hiçbir müteahhit 10 kattan başlamaz rezidans inşa etmeye. Kaldı ki Mercedes, Audi veya BMW gibi markalar da teknoloji ithalatına kiloyla para ödüyor ancak satışını başarabildiklerinde tonla geri kazanıyorlar.

Araca gelecek olursak "Türk bir otomobil markası" oluşması açısından çok önemli bir olay. Yalnızca devletin yabancı araçlardan elde ettiği vergi kazancını bu araçtan beklememesi gerekiyor. Aynı vergi kazancını bu araçtan da beklerseniz güzelim projeyi hiç edersiniz.

Ben bu aracın tanıtımının baskılardan kurtulmak, birazda bir şeyler için malzeme çıkarmak adına sergileneceğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle yurtdışından bir firmaya "ürettirildi"

Kendine özel bir mekanizması, aksamı olduğunu da sanmıyorum oldu bittiye getirip bakın araç budur şudur dedikten sonra rafa kaldırılacağını düşünüyorum. Üretim yeriydi ıvırıydı zıvırıydı deyip 2-3 yıl geçirseler yeter.

Soran olursa aracı yaptık, destek gelmedi vs. deyip işin içinden sıyrılırlar.

Önce işte şu firmadan şu patenti hakkı aldık dediler ortaya ne idiğü belirsiz bir araç çıkardılar, basına bir kaç görsel verdiler daha sonra birden o proje ortadan kalktı. Yeni bir araç girişimine başladılar ortada hiçbir şey yokken Cumhurbaşkanının birkaç lafıyla araç 1 yıl dolmadan hazır hale geldi...

Dikkat ederseniz yerlilik vs diye bir şeyden bahsetmedim bile üretim aşamasına geleceğine bile inanmıyorum çünkü. Kaldı ki ıvırı zıvırı yerli mi diye bir takıntım yok zaten üretim yeri marka sahibi Türkiye olsun önemli olan o.

Bilgi:
"Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla tasarım detaylarına göz atacak olursak yerli otomobil, tasarım için anlaşılığı söylenen İtalyan Pininfarina şirketinin konsept çalışmalarını andırıyor.

Konuşulan konuların başında; yerli otomobilin İtalyan Pininfarina şirketinin tasarladığı K350 consepti ve Vietnam merkezli otomotiv şirketi VinFast için tasarladığı araçlara olan benzerliği oldu.

Sosyal medyada; yerli otomobilin büyük ölçüde bu şekilde olacağı far, sis farı ve pancur kısmında değişikliklerin olabileceği ifade edildi."

Tasarımı İtalyan firması yaptıysa yine yerli mi olur?
Parasını vermemiz yeterli mi yerli demek için?
Murat Günak, Türk otomobil tasarımcısı. İstanbul'da doğan Murat Günak, Volkswagen ve Mercedes-Benz'in eski baş tasarımcısıdır. Kaynak : Vikipedi.

Geçmiş olsun Mercedes ve Volkswagen artık siz Alman değilsiniz.

Yada geçmiş olsun Reno ve Fiat sizde artık Türksünüz arabalarınızı Türkiye'de biz topluyoruz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı