YKS 2021 2.yıl daha iyi olabilir mi?

World_of_Power

Centipat
Selamün aleyküm arkadaşlar... Bu sene ilk kez YKS sınavına girdim. Sonuçlar açıklanmakla beraber sıralamam da belli oldu. Ben normalde bu seneki temel amacımı hukuk olarak belirlemiştim. Fakat sıralamam buna el vermeyecek gibi. İlk yılıma nazaran 102.000 EA sıralama yaptım. Netlerim de şöyle: Türkçe 31D 5Y 4B. Sosyal 14D 5Y 1B. Temel Matematik 8D 1Y 31B. SOS 1 32D 8Y. İleri Matematik 6D 5Y. Evet biliyorum matematik çok düşük. Ancak bu seneki sınavın zorluğunu da göz önünde bulundurursak hemen hemen beklediğim gibi. Artı 2 sene boyunca da ne özel ders ne dershane ne de okul desteği alabildim. Size soruyorum bütün bu şartlara rağmen böyle yapan bir öğrencinin sıralaması iyi midir? Sizce bu sıralama gelecek seneki hukuk hedefi için iyi bir temel olabilir mi? Ha bu arada siz neler yaptınız? Sizlerin de ne yaptığını öğrenmek istiyorum.

Hocam, yorumlarınız için teşekkür ederim. Dediğim gibi, sınav sonucunuz gayet iyi ve yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Gelecek için maalesef bir şey diyemeyeceğim, maalesef...
Anlıyorum... Ben de beni kırmayıp güzel görüşlerinizi sunduğunuz için size teşekkür etmek istiyorum. İnşaallah sizin de hakkınızda ne hayırlısı ise o olur...
Bence hocam daha iyisini yapabilirsiniz. Sadece azminiz ve gayretiniz eksik olmasın. Gene de ilk senenize göre güzel. Tebrik ederim.
Teşekkürler hocam... Dediğim gibi bu sene biraz acemilik çektim. İmkanlar filan da pandemi dolayısıyla kısıtlıydı fakat şansımı bir sene daha deneyeceğim. Bakalım. Hakkımızda ne hayırlıysa o olsun. Yine de zahmet edip görüşünüzü sunduğunuz için teşekkür etmek istiyorum.
Sınavın zor olması sıralamanı etkilemez ki. Zor herkese zordur sonuçta. Daha iyi olmaması için hiçbir sebep yok. Çalışırsan elbette çok daha iyi sonuçlar alırsın. Sana bağlı yani çalışırım dersen olur. Çalışmazsan olmaz.
Haklısınız hocam. Çalışmak gerekli. Ama sanki bu sınavın da bir bugı var. Matematiğe abanırsan her alanda daha iyi sıralamalar yapıyorsun😁

Son düzenleme:
@World_of_Power, lafı bile olmaz. Rica ederim. Bu arada haklısın, sadece Matematikle bile birçok şey yapılıyor. Hiç edebiyat çözmeden EA bölümünde çok iyi sıralama elde eden sayısal öğrencileri de var.

@World_of_Power, lafı bile olmaz. Rica ederim. Bu arada haklısın, sadece Matematikle bile birçok şey yapılıyor. Hiç edebiyat çözmeden EA bölümünde çok iyi sıralama elde eden sayısal öğrencileri de var.
Hocam, çok haklısınız. Aynı şey dil için de geçerli. Hatta bir diğer İngilizce öğretmenimiz de hesap yaparak ilk oturumu (özellikle de matematik) çok iyi olan ve dilde sadece bir net yapan birisinin ilk beş bine girebildiğini buldu..
Bir de insanlar sürekli "Siz eşit ağırlıksınız, bunları çözmek zorundasınız." diyor. İnsanların belli sebepleri var ki sayısal seçmiyorlar ama kim ne anlasın...

@technora, DİL'i fulleyip TYT'si kötü diye 15K'ya zar zor giren öğrencim var.
Geçmiş olsun hocam.
Ben eşit ağırlık ve sözel bölümlerine de girdim, ortalamanın iki tık üstünde yaptım. Ancak ilk oturumda hiçbir şekilde matematik yapamadım, fenden de sadece bir tane soru yaptım. Sosyal ve Türkçenin iyi olmasına rağmen sıralamada acayip geriye atıldım.
Şimdi, doğal olarak o bölümlerden de sorumluyuz. Ama bir sıkıntı var. Bu alanları- kendi adıma, hatta çoğu insan adına konuşuyorum- yapmak da fazlasıyla zor. Yani sorular bir şekilde yapılabilir ancak bir dakika veya bir dakikanın altında o kadar soruyu yapmak mümkün değil.
Teoride her ne kadar "eşit ve adil" bir sınav olsa da pratikte bu sınav hiçbir şekilde iyi değil...
Sanırım bölüm olarak akademiyle alakası fazla olmayan bir dil bölümü seçeceğim.
Bu arada, yaptığınız her yardım için size fazlasıyla teşekkür ederim hocam. Ben de dahil çoğu insana yardımcı oldunuz, diye düşünüyorum. Beğeni atma engelim olduğu için maalesef beğeni atamıyorum...

Kesinlikle hocam, o daha da saçma bir şey.

Hocam OBP saçma maçma da şunu söylemek istiyorum. Devlet okullarında o kadar egoist öğretmenler var ki anlatamam. Hiç unutmam okulda ben edebiyat birincisydim. Sözlü notları girilecekti. Öğretmen benim sözlü notuma 90-90 girerken benden daha kötü bir öğrenciye 100-100 girmişti ve bu benim çok canımı sıkmıştı. Biz Almanca niye görüyoruz hocam? O dersi hiç dert etmiyorsun. Bir 40 alıyorsun fizik gibi kimya gibi ortalamanı mahvediyor. Yani okullarda gereksiz dersler yer aldığı gibi bir de ortalamayı düşürüyor. Ben şahsen adaletsizlik olduğunu düşünmüyorum. Parası olan kendini devlet okulundaki egoist hocalardan kurtarıyor. Ben bunu çok yaşadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam OBP saçma maçma da şunu söylemek istiyorum. Devlet okullarında o kadar egoist öğretmenler var ki anlatamam. Hiç unutmam okulda ben edebiyat birincisydim. Sözlü notları girilecekti. Öğretmen benim sözlü notuma 90-90 girerken benden daha kötü bir öğrenciye 100-100 girmişti ve bu benim çok canımı sıkmıştı. Biz Almanca niye görüyoruz hocam? O dersi hiç dert etmiyorsun. Bir 40 alıyorsun fizik gibi kimya gibi ortalamanı mahvediyor. Yani okullarda gereksiz dersler yer aldığı gibi bir de ortalamayı düşürüyor. Ben şahsen adaletsizlik olduğunu düşünmüyorum. Parası olan kendini devlet okulundaki egoist hocalardan kurtarıyor. Ben bunu çok yaşadım.
Hocam, dediğiniz şartlar altında sıkışan insanlar özel okullara nasıl geçsin? Bu sistemin olması çok kötü bir şey. O verilen notlar dediğiniz gibi tamamen öğretmenlerin keyfine göre veriliyor. Ben de toplam beş tane lisede okudum, bu durumun nasıl bir etkiye sahip olduğunu biliyorum. Hiçbir şekilde iyi bir şey değil bu.

Hocam, dediğiniz şartlar altında sıkışan insanlar özel okullara nasıl geçsin? Bu sistemin olması çok kötü bir şey. O verilen notlar dediğiniz gibi tamamen öğretmenlerin keyfine göre veriliyor. Ben de toplam beş tane lisede okudum, bu durumun nasıl bir etkiye sahip olduğunu biliyorum. Hiçbir şekilde iyi bir şey değil bu.
Bak ben de onu demeye çalışıyorum. Fakat maalesef bu sistem parası olanlara ve sayısalcı olanlara kurulu. Bu sisteme her türlü karşıyım. Hatta bir an önce değişmeli. Fakat parası olan kendini bu öğretmenlerden kurtarır gerçeği değişmiyor maalesef.

Geri
Yukarı