Yönetimin Tavri

Zgrrs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Uzunca bir süredir forumdayim. İyisiyle kotusuyle, naçizane bilgimiz, deneyimimizle insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz, üstelik bunu hayatimizdan, kısıtlı zamanimizdan fedakarlık ederek yapmaya calisiyoruz. Hepimizin bildikleri ve bilmedikleri var, kimi zaman çözüm oluyor kimi zaman maalesef olamıyoruz.
Burada sürekli karşılaşıp, hatta defalarca muhatabın ismini de etiketleyerek bu rahatsızlığımi dile getirdim. Her zaman olduğu gibi hiçbir zaman anlam veremedigim fanatiklik devreye girip ithamda edildim ama doğru olduğuna inandigi mi, rahatsızlığımi dile getirmekten de vazgeçmeyeceğim. 40 yaşıma merdiven dayadım bu huyumu değiştirmek gibi bir düşüncem de yok.
Burada bunu iş olarak yapan, yani yapmakla mükellef olan yönetimin forum üyelerine olan tavri, üslubu beni çoğu zaman rahatsız ediyor. Sürekli fırça atan, azarlayan, hatta ve hatta bilmedikleri için üyelere tavır koyan en yetkilisinden en yetkisizine insanlar var.
Yukarıda da belirttiğim gibi bu işi yapmaya herhangi bir zorunluluğu mecburiyeti olmayan bizlerin bile, başlık sahibinin açtığı konuyu bizlerin anlayabileceği şekilde acamamis olmasına, gerekli bilgiyi verememiş olmasina tepki göstermeyip, aksine küçük düşürmeden nezaketle bunu yapmalarına tesfik ediyorken. Bunu ifade ederken, nedenleri ve nasillariyla anlatarak anlamalarını sağlamaya çalışıyorlarken, yönetimin bunu fırça atarak yapmasi, azarlamasi beni en çok rahatsız eden şeylerden biri.
Türk dil kurallarına uymak tamam güzel ama bu detaya, insanları bezdirecek kadar özen gosteriliyorken, nezaket, ahlak, iyi niyet, empati can cekisecekse ne kiymeti var. Noktadan sonra boşluk bırakılmasını sağlamak büyük bir basariysa, "ne biçim paylaşım yapıyorsun, nerede sistem bilgilerin, nerede görsellerin nasıl kafa yaşıyorsunuz siz" şeklinde moderatör tarafından yorum yapılmış uyenin çektiği ızdırap ne olacak.
Her zaman oldugu gibi işleri yoğun, yorucu, onlarda insan şeklinde yorum yapacak fanatikler için yazayım, biz de yoğun tempomuzda, yine bütün gün insanlarla uğraşarak, boş kalan zamanlarımizda hatta bu boşluğu yaratarak burada onların karşılaştığı her şeyle karşılaşıyoruz ve uslubumuzu bozmuyor, karşımızdakinin içinde bulunduğu durumla empati kurup, bilmediğini, bilmek zorunda olmadığını benimseyerek yorum yapmaya devam ediyoruz. Demem o ki bu açıklamalar ortaya konulan tavrı haklı çıkarmaz.
Nasıl ki, bir giyim mağazasında satış sorumlusunun size kardeşim ne ugrastiriyorsun seç al tezgahtakileri bozuyorsun ya da doğru bedeni neden bir kerede bilmiyorsun da iki de bir kabin mesgul ediyorsun demesi sizi sinir ederse buradaki tavrında bundan bir farkı yok.
Ya da her şeyi bir yere bırakın, yorgun, yoğun olmalarını haklı görelim ki zaten görüyoruz. Hiç kimse hiç kimsenin şamar oğlanı değil gerçeği de sabit.
Yönetimin üyelere bu tavrinin örnek teşkil edip insanların burada bir birine kaba, saygısız, uslubsuz ve kırıcı olmalarinin önünde hiçbir engel kalmayacağı da cabası. Bu durumla karsilasildiginda 2 mesaj önce kendiside aynı tavrı sergilemiş olan yönetim uyesimi çıkıp yapmayın etmeyin diyecek.
Baştan tekrar belirteyim, kimsenin alınganlık göstermesine, koruyucu tavir içine girip, kendiside maruz kalsa rahatsız olacağı bir tavrı savunmaya kalkmasın. Bu bir gozlemdir, bu bir elestiridir, umuyorum bu şekilde daha çok özen gosterilip kısa sürede düzeltilecek gözden kaçmış bir detaydir. Farkındalık yaratmak çoğu zaman gerekebilir, bunu dallandirip budaklandirip savaş haline getirmenin, tartışma haline getirmenin bir anlamı yok.
Yukarıda bahsettiğim tavirlar sebebi ile buradaki işleyişe o kadar güvenim yok ki bu tarz yorumları yazarken, ya banlanacagimi ya da zaten mesajımın yayinlanmayacagini göze alarak yazıyorum. Artık gerisini siz düşünün bu konudan ne kadar rahatsız olduğu mu?
Kimsenin rencide olmaması çok önemli o yüzden tekrar belirtiyorum, yaptıkları işin zorluğunu, yoruculugunu biliyoruz, amacımız itham etmek kavga etmek değil. Gerekceler, bahaneler ne olursa olsun böylesi bir tavır kabul edilemez, dolayısı ile bu konuya özen gösterilmesi için rica maheyetinde bir konu açtım hepsi bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yönetiminin başındakilerin de durumun farkında olup umursamadiklarini düşünüyorum.
Eleştirdiğiniz sistemin kölesi olmuşsunuz. Bugün baştaki adam da yıllarca görev başında olup bu bir süreçtir diyip sorunlara cozup bulmak yerine bahane üretirken siz de su an ayni konum ve durumdasınız.
Referans: Sosyal'e Eleştiri - Technopat Sosyal

O başlığı da okudum, maalesef yukarıda rahatsızlığını duyduğumu söylediğim bir çok şeyi Recep Bey'in yaptığına da şahit oldum hatta daha çok onun yaptigina ve bir çok defa kendisi ile ters düştük. Bezginligini anlarim, bu tavrini da haklı göreceğim anlamına gelmez.

Son düzenleme:
Yazım yanlışı olan mesajı alıntılamakdan ceza yemek çok saçma. Mesela konu açmış adamın teki, bir şey sormuş. Ben hayır demişim, Ali evet demiş. Aliyle ben tartışıyorum. Alıntı yapmazsak, arada diğer insanların mesajlarıyla çok karışacaktır diye düşünüyorum. Ali yazım yanlışı yapmış. Ben de gittim alıntıladım. Ceza yedim. Kesinlikle mantıksız.
Bunlara verecek cevapları hazır zaten. Ne yazsan sıvışıyorlar.

Sonuna kadar katılıyorum, kimse kusura bakmasın ama yöneticilerin üslubu ile biz konuştuğumuzda anında banlanıyoruz.

Yaklaşık 4.5 yıldır buradayım yönetim hariç her şey gelişti, değişti. Yönetim ise aynı tas aynı hamam.
Bu mesaja Moderatör olduğum için değil, gerçekten kendi gözlemlerime dayanarak katılmadığımı belirtmek isterim. Bence eskiden Moderatörler daha sertti. Sosyal'de zaten çok mesajı olan bi' havalara girip insanlara (özellikle yeni üyelere karşı) biraz sert tutum sergiliyor. Üstüne bu kişi Moderatör olunca daha da havalara girerdi. Şu an bu durumu pek göremiyorum açıkçası.

Her zaman oldugu gibi işleri yoğun, yorucu, onlarda insan şeklinde yorum yapacak fanatikler için yazayım, biz de yoğun tempomuzda, yine bütün gün insanlarla uğraşarak, boş kalan zamanlarımizda hatta bu boşluğu yaratarak burada onların karşılaştığı her şeyle karşılaşıyoruz ve uslubumuzu bozmuyor, karşımızdakinin içinde bulunduğu durumla empati kurup, bilmediğini, bilmek zorunda olmadığını benimseyerek yorum yapmaya devam ediyoruz. Demem o ki bu açıklamalar ortaya konulan tavrı haklı çıkarmaz.
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bu forumda yıllardır onların işleri yoğun ve zor diye geçiştirdiler ama herkesin işi var kimse boş boş gezinmiyor. Kendi işleri zorsa bizim de zor, kaba üslup kullanamazlar.

Ayrıca sosyaldeki en büyük ironi de, yönetim kadrosunun ve ileri gelen üyelerin sürekli konularda devletin başındaki kişilere düşünce özgürlüğünü kısıtlıyor diyip muhalefet olmaları ve kendi forumlarında eleştiriye kapalı olmaları. Bir insan bu kadar çelişir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazım yanlışı olan mesajı alıntılamakdan ceza yemek çok saçma. Mesela konu açmış adamın teki, bir şey sormuş. Ben hayır demişim, Ali evet demiş. Aliyle ben tartışıyorum. Alıntı yapmazsak, arada diğer insanların mesajlarıyla çok karışacaktır diye düşünüyorum. Ali yazım yanlışı yapmış. Ben de gittim alıntıladım. Ceza yedim. Kesinlikle mantıksız.
Bunlara verecek cevapları hazır zaten. Ne yazsan sıvışıyorlar.
O mesajı alıntılarken düzenleyebilme şansın var. Ayrıca ne yaparsak yapalım ipler yönetimin elinde. Bu konu da kilitlenir bir süre sonra. 3 yıldır forumdayım daha önceden de üye olmadan takip ediyordum. Ancak yönetim sorunu hep vardı. Ki hep de olacak. Önemli olan kimsenin kendi egosu için birini banlamaması. Ayrıca moderatörler hep sabit kalmıyor. Ben çok farklı moderatör gördüm. Yani insanlar yetki alınca birden aşka gelip her üyeyi banlamak istemiyorlar. Sadece yetkili oldukları ve yaptıkları üyeleri de etkiledikleri için daha çok göze batıyor.

Bu mesaja Moderatör olduğum için değil, gerçekten kendi gözlemlerime dayanarak katılmadığımı belirtmek isterim. Bence eskiden Moderatörler daha sertti. Sosyal'de zaten çok mesajı olan bi' havalara girip insanlara (özellikle yeni üyelere karşı) biraz sert tutum sergiliyor. Üstüne bu kişi Moderatör olunca daha da havalara girerdi. Şu an bu durumu pek göremiyorum açıkçası.
Bakış aciniza, gozleminize saygı duyuyorum tabii ki, haklı bile olabilirsiniz mutlaka. Çok spesifik şeylere girmeye gerek yok iki taraf içinde. Önemli olan böyle bir detay var ve üyeler bu konuda rahatsızlık hissediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı