Yönetimin Tavri

O mesajı alıntılarken düzenleyebilme şansın var. Ayrıca ne yaparsak yapalım ipler yönetimin elinde. Bu konu da kilitlenir bir süre sonra. 3 yıldır forumdayım daha önceden de üye olmadan takip ediyordum. Ancak yönetim sorunu hep vardı. Ki hep de olacak. Önemli olan kimsenin kendi egosu için birini banlamaması. Ayrıca moderatörler hep sabit kalmıyor. Ben çok farklı moderatör gördüm. Yani insanlar yetki alınca birden aşka gelip her üyeyi banlamak istemiyorlar. Sadece yetkili oldukları ve yaptıkları üyeleri de etkiledikleri için daha çok göze batıyor.
Ben alıntılayacağım her mesajdaki yazım yanlışlarını kontrol edip, düzeltecek miyim hocam? Bakın 1000'den fazla mesajım var. Her birinde alıntılama yaparken 1 dakika kontrol ettiğim düşünün, 1000 dakika. Ortalama 16 saat. Az mı? Hiç az değil.
Şimdi ben küçükken de Türkçe dersini sevmezdim. Hâlâ sevmiyorum. Bazı yerlerde, mesela "-de" eki ayrı mı, bitişik mi olacak bilemiyorum. Öğrenemedim işte. Aç bak diyorlar onlar da. Arkadaşım, ben sözlük değilim, burada yardım almak, veya bilgim varsa birilerine yardım etmek için varım. Bu şekilde dayatılması çok sinir bozucu bence.

Yönetimi biraz da ben eleştireyim, haddime mi bilmem ama en azından hissettiklerim bu.

Arkadaşlar eski bir moderatör olarak şunları söyleyebilirim ki, sorun tamamen moderasyon sisteminden kaynaklı. Sistem bugüne kadar nasıl çalıştı ben halen hayret etmekteyim.

Bakın, ben öğleden sonra yani çok da yoğun olmayan saatlerde çalıştığımda dahi saatte 40 civarı konu açılırdı. Konuların hepsini tek tek düzenler öyle açardım. Halen iddialıyım, ben kadar da işini o konuda iyi yapan var mıdır emin değilim. Bu gurur duyduğum bir şey değil çünkü yetiştiremiyordum zaten, bu yüzden bıraktım. Birkaç saat oturup sadece konu düzenlemek değil, raporlara bakmanız gerekli. Raporlara baktınız, raporlanan mesajın içinde olduğu bütün konuyu düzenlemeniz gerekiyor. Saatte 40 tane konunun açıldığını söylemiş miydim? İşime yetişemiyordum, bıraktım. Konuları şimdiki gibi daha az düzenleyip de onaylayabilirdim. Yapmadım.

Recep Baltaş ne demiş?
1000 mesaj altı da moderatör oldu, 10.000 mesaj üstü de. Değişen ne? Hiçbir şey...
Hiçbir şey? Değil. Bakın, hiçbir moderatör gönüllü olarak bu kadar ağır bir iş yapmaz. Heves eder yapar onu bilemem. Ben yaptım, hiçbir gün de pişman olmadım. Moderasyonda sorun yaşadığım hiçkimse olmadı. Halen daha hepsi sevdiğim saydığım insanlar. Gönüllülük kavramında insanların kendi isteğiyle bir şeyler katması yatar. Mesela Technopat'ta konu düzenlemekten teknik konulara bakamıyordum. Recep Baltaş keşke teknik konularla ilgilenen moderatörlerimiz de olsaydı demiş. Haklı. Lakin vakit var mı? Hayır yok. Bu benim için bahane değil elbet. Şu an da mesaj yazabilirim sonuçta, yine de yardım edebilirim ama şu anda inaktifim.

Şu anki ceza sisteminin uygulanması için belirli saatlerde bir tane aktif moderatör imkanı yok yetmez. En az üç tane olması gerekiyor ki bütün moderatörler işini severek yapabilsin. Zira bir yerden sonra konulara cevap yazma hevesiniz de kaçıyor. Moderatör zaten bulunamıyor. Bu yüzden moderatör sayısı artamaz. Cezalar hafifletilirse o zaman bir şeyler olabilir ama cezaların hafifletilmesi de mantıksız çünkü bizi buraya getiren o deniyor (ki değil bence, ama sonuçta siteyi yönetenler benden çok daha iyi bilir, ellerinde veriler vardır elbet.) Bu yüzden yapılacak bir şey yok. Moderatör arkadaşlara çok yüklenilmemesini tavsiye ederim. Gerçekten hepsi kalbi çok temiz, bir şeylere katkı sunmak isteyen arkadaşlar, abilerim.

Bu mesaja Moderatör olduğum için değil, gerçekten kendi gözlemlerime dayanarak katılmadığımı belirtmek isterim. Bence eskiden Moderatörler daha sertti. Sosyal'de zaten çok mesajı olan bi' havalara girip insanlara (özellikle yeni üyelere karşı) biraz sert tutum sergiliyor. Üstüne bu kişi Moderatör olunca daha da havalara girerdi. Şu an bu durumu pek göremiyorum açıkçası.
Hala ciddi bir kendilerini kayırma var, adam yanlış bilgilendirmiş raporluyorum mesajını editliyor. Biz yaptığımız zaman kafamıza ünlem koyup "Yanlış Bilgilendirme" damgasını vuruyorlar ve 1 gün foruma veda ediyoruz.

Ben moderatörlerin ceza almamasından çok rahatsızım, kullanıcı incelemeleri kısmına alakasız saçma sapan konular onaylanıp duruyor. O zaman onları onaylayan moderatörleri de banlayalım. Alın daha bugün yaşanmış. En az bu şekilde 10 adet konuyu raporlamışımdır, kim bilir kaç tanesi hala bu kategorinin derinliklerindedir.

1565715359239.png

Afedersiniz ama üslup yerine "uslub" yazan moderatörler var bu forumda. Kendisini de etiketleyeyim @Hasan Gürlek

Siz yine yeni moderatör arkadaşlar arasından en iyisisiniz üstünüze alınmayın.

Ha bir de oraya bir ban zaman tablosu koymuşlar uyan yok, adamlar daha kendi koydukları kurala uymuyor. Ben neden uyayım?

Ben alıntılayacağım her mesajdaki yazım yanlışlarını kontrol edip, düzeltecek miyim hocam? Bakın 1000'den fazla mesajım var. Her birinde alıntılama yaparken 1 dakika kontrol ettiğim düşünün, 1000 dakika. Ortalama 16 saat. Az mı? Hiç az değil.
Şimdi ben küçükken de Türkçe dersini sevmezdim. Hâlâ sevmiyorum. Bazı yerlerde, mesela "-de" eki ayrı mı, bitişik mi olacak bilemiyorum. Öğrenemedim işte. Aç bak diyorlar onlar da. Arkadaşım, ben sözlük değilim, burada yardım almak, veya bilgim varsa birilerine yardım etmek için varım. Bu şekilde dayatılması çok sinir bozucu bence.
Moderatörlerin tavrı değişti zaten. Küçücük yazım yanlışında banlamıyorlar sadece düzenliyorlar. Ayrıca Türkçe'ye ders olarak değil anadilin olarak bakmalısın.

@Mert

O zaman ona göre moderatör alımı yapılsın hocam. Tüm işi birkaç kişinin üzerine yıkarsan verim alamazsın, bu kadar basit yani. Ben daha önce de söylemiştim Süper Moderatör olup da forumda etkin olmayan arkadaşlar var diye. Bunlar yerine etkin olacak yöneticiler alınabilir.

Yanlış mesajı alıntılama konusuna gelecek olursak; Alıntılamayın arkadaşlar. Ben bu sorunu böyle çözdüm.

Her ne kadar kontrol etseniz de illaki gözden kaçan bir şey oluyor.

@reptile
Moderatör herkes olmak istemez. Şu an dahi moderatör bulunamıyor zaten, bahsetmiştim bundan. Kaldı ki, o sistem de yıllar öncesinde denenmişti. Birçok moderatör vardı ama bu sefer de kontroller zorlaşıyor. Mevcut kurallarla bu kadar büyük bir forum dönmez.

Benim teorim ve hissettiklerim şudur. Türkçe kuralları sayesinde büyümedi Technopat. Türkçe kurallarına rağmen büyüdü. Şimdi de durdu. Durdu diyemeyiz gerçi, takip ettiğim kadarıyla sitenin hitleri iyi gidiyor. En azından Sosyal için durum bu yönde.

Benim de moderasyon hatalarına karşı bir isyanım var. Mutlaka, hepimiz hata yapabiliriz. Yine de son zamanlarda aşırı derecede komik hatalar ve boşvermişlik görüyorum başlık ve içeriklerde. Ben denetim esnasında 10 defa kontrol ederdim gerekirse. Sonuçta, üyelere kurallar var diyoruz, aynı kurallara benim çok çok daha fazla dikkat etmem gerekirdi. Güncel konularda o özeni göremiyorum. Benim dönemimde beraber görev yaptığımız arkadaşlarım ve öncesinde hiç bu şekilde bir duruma rastlamadım. Bir tuhaflık var.

@Mert

Moderatörlük kolay bir iş değil, bunun ben de farkındayım. Özellikle Technopat kadar büyük bir forumda görev almış biri olarak sizi iyi anlıyorum. Yalnız bunun illaki bir çözümü vardır.

Bu forumda eğer Süper Moderatörlük görevini üstleniyorsanız aktif olmak zorundasınız. Aksi takdirde görevde bulunmaları kimseye fayda sağlamaz.

Anlıyorum, forumu emanet edecek aklı başında olan üyeler bulmak o kadar da kolay değil. Yine de en azından görevde olan arkadaşların biraz kulağını çekip daha aktif olmaları istenebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı