Yönetimin Tavri

Arkadaslar, konu moderatorlerinde uymak zorunda oldukları hatta bu konuda çok da büyük yükümlülük aldıkları gorevleri olmasın. Dediğimiz gibi yaptıkları iş yogun, yorucu, hataları tolere edilebilir, onlar bizimkini uymak zorunda oldukları kurallar yüzünden edemiyor olsalar bile. Bunlar zamanla düzelir ya da düzelmez o maalesef üzerlerine binen yükün ne kadar ağır olduğuyla alakalı. Bizim derdimiz uslub, kırıcı olmasınlar, rencide etmesinler hepsi bu. Sapla samanı ayırmak da bizim işimiz olsun.
Bakın Mert arkadaşımız moderatör olduğu dönemde yaşadığı zorluklardan bahsetmiş, empatiden şikayet ederken bizde empati kurmazsak haksızlık etmiş oluruz.

Yönetimi biraz da ben eleştireyim, haddime mi bilmem ama en azından hissettiklerim bu.

Arkadaşlar eski bir moderatör olarak şunları söyleyebilirim ki, sorun tamamen moderasyon sisteminden kaynaklı. Sistem bugüne kadar nasıl çalıştı ben halen hayret etmekteyim.

Bakın, ben öğleden sonra yani çok da yoğun olmayan saatlerde çalıştığımda dahi saatte 40 civarı konu açılırdı. Konuların hepsini tek tek düzenler öyle açardım. Halen iddialıyım, ben kadar da işini o konuda iyi yapan var mıdır emin değilim. Bu gurur duyduğum bir şey değil çünkü yetiştiremiyordum zaten, bu yüzden bıraktım. Birkaç saat oturup sadece konu düzenlemek değil, raporlara bakmanız gerekli. Raporlara baktınız, raporlanan mesajın içinde olduğu bütün konuyu düzenlemeniz gerekiyor. Saatte 40 tane konunun açıldığını söylemiş miydim? İşime yetişemiyordum, bıraktım. Konuları şimdiki gibi daha az düzenleyip de onaylayabilirdim. Yapmadım.

Recep Baltaş ne demiş?

Hiçbir şey? Değil. Bakın, hiçbir moderatör gönüllü olarak bu kadar ağır bir iş yapmaz. Heves eder yapar onu bilemem. Ben yaptım, hiçbir gün de pişman olmadım. Moderasyonda sorun yaşadığım hiçkimse olmadı. Halen daha hepsi sevdiğim saydığım insanlar. Gönüllülük kavramında insanların kendi isteğiyle bir şeyler katması yatar. Mesela Technopat'ta konu düzenlemekten teknik konulara bakamıyordum. Recep Baltaş keşke teknik konularla ilgilenen moderatörlerimiz de olsaydı demiş. Haklı. Lakin vakit var mı? Hayır yok. Bu benim için bahane değil elbet. Şu an da mesaj yazabilirim sonuçta, yine de yardım edebilirim ama şu anda inaktifim.

Şu anki ceza sisteminin uygulanması için belirli saatlerde bir tane aktif moderatör imkanı yok yetmez. En az üç tane olması gerekiyor ki bütün moderatörler işini severek yapabilsin. Zira bir yerden sonra konulara cevap yazma hevesiniz de kaçıyor. Moderatör zaten bulunamıyor. Bu yüzden moderatör sayısı artamaz. Cezalar hafifletilirse o zaman bir şeyler olabilir ama cezaların hafifletilmesi de mantıksız çünkü bizi buraya getiren o deniyor (ki değil bence, ama sonuçta siteyi yönetenler benden çok daha iyi bilir, ellerinde veriler vardır elbet.) Bu yüzden yapılacak bir şey yok. Moderatör arkadaşlara çok yüklenilmemesini tavsiye ederim. Gerçekten hepsi kalbi çok temiz, bir şeylere katkı sunmak isteyen arkadaşlar, abilerim.
Yapıcı eleştiri budur. "Bu benim sorunum değil, kendileri düşünsün, ben sadece oturduğum yerden bir şey bilmeden konuşurum" gibi bir sözde eleştiri değil en azından.

Dediklerinin birçoğuna katılıyorum. Bundan daha iyi bir moderasyon sistemi vardır elbet ama bunun için ekstra moderatör alımı şart gibi görünüyor. Bu da bazı dönemlerde çok zor olabiliyor, özellikle yaz aylarında. Belki vardiya süresi kısaltılabilir, belki bu süre gün içerisinde bölünerek yapılabilir ama maalesef ki bu da zor. Çünkü gerçekten bütün moderatör kriterlerini karşılayan ve üstüne sürekli boş vakti olabilecek birileri gerekli.

Şimdiye kadarki gördüğüm en nazik moderatörlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yapıcı eleştirinden de az çok tahmin edilebiliyor. Senin gibi kişilere ekipte daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Ben de üslup ve tavır konusunda ciddi bir sorunumuz olduğu kanısında değilim.

Tabii bazen yazı dilinin dezavantajları nedeniyle kendimizi net ifade edemiyor olabiliriz. Bu konuda şikayet oldukça çeki düzen veriyoruz.

Bugün benzeri bir durum yaşandı ama moderatörümüzü yazılarında daha dikkatli olması gerektiği konusunda bilgilendirdim. Kendisi de istemeden yanlış anlaşıldığını sonradan fark etti.

Seviyeli eleştiriler için teşekkür ederim.

Moderatör sayısını artırmak elbette her zaman gerekli, ancak mod eğitimi, öğrenme eğrisi de var işin içinde.

Eski mod.larımızın büyük çoğunluğu halen üyemiz, iyi insanlar. Nadiren psikolojisi bozulan oluyor ama ülkenin haline ve kavga oranına bakarsak cidden iyi haldeyiz.

Daha iyi olamayız demiyorum, ancak her yanda kıyamet koparken buradaki ortam denetim yardımıyla daha sakin demek istiyorum.

Moderatörlerden elbette hata yapan oluyor ama hem siz raporluyorsunuz, hem de ekipler içinde uyeler birbirini kırmadan uyarıyor. Benzeri denetim ve uyarı alışkanlıkları moderasyonda, yazı işlerinde ve idari işlerde de var. Hatta üyelerde de bunu görüyoruz ki bu çok güzel.

Ben moderatörlerden genel olarak memnunum açıkçası. Ben sosyalle 2014 yılında tanıştım ve ortamı sevince de üye oldum. Eskiden kurallar bence hem daha sert işliyordu hem de cezalar daha uzundu. Ben yazım hatalarından bir gün ban yiyerek o hataları bıraktım. Şimdiyse bir saate düşmüş o süre. Uygunsuz üslup cezası yiyerek insanlara karşı daha nazik ve anlayışlı olmak gerektiğini öğrendim çünkü buraya üye olduğumda yaşım 15'ti ve insan o zaman kendi fikirleri dışındaki fikirlere o kadar da hoşgörüyle yaklaşamayabiliyor. Ama ne oldu gereken tüm kuralları öğrendim ve buradan da cezaları yiye yiye kendime bir şeyler kattım. Böylece 4 yıldır ceza yemiyorum ki 4000 mesajım var.

Bana hiç olmadı mı haksız yere ceza derseniz oldu elbette. Zamanında kardeşimle beraber sosyalde takılırken hesaplarımız birleştirildi ama bunu bize ulaşın kısmından gerekli yere mail atarak çözüme kavuşturabildim. Elbette o konuda Recep Baltaş'ın da ilgi ve alakasını yok sayamam ama dediğim gibi sorun çözüldü.

Ayrıca konu sahibi arkadaşın değindiği üslup konusuna gelirsek haklı olduğu yerler olabilir elbette. Ama şöyle bir şey var ki sosyale üye olurken sosyal kurallarını da okuyup üye olmanız gerekiyor. Mesela orada sorunlarınızı belirtirken sisteminizi de belirtin, sistemim imzamda demeyin diye madde var. Sen bunu okumayıp hatta üstüne bu hatayı yapınca biraz sert uyarılırsan kusura bakma hak etmişsindir onu. Boşa yazmıyor o kurallar orada.

Son olarak evet moderatörlerin hataları olabilir ama ben hiçbir moderatörün ona ceza vereyim, şunu uyarayım diye gezdiğini düşünmüyorum. Öyle olsa eminim bana da denk gelirdi. Çünkü bakıyorum bazen konularıma ve görüyorum ki yazım yanlışım düzeltilmiş veya benim için paragraflara ayrılmış ama herhangi bir ceza yok tabi çok bariz hatalar yapmazsanız. Zaten kimsenin ceza alacak davranışlarda bulunmaması herkesin işine gelir bence. O yüzden ben bu şekilde düşünüyorum.

Konuyu kestirip atmak yerine bizleri adam yerine koyup açıklama yapmanız güzel bir davranış.
Öyle bir duruma gelmişiz ki normal bir davranışı bile nimetten sayar olmuşuz. Bu günlük yaşantımız için de geçerli. Kabadayıligi öyle benimsemişiz ki birisinden kibarlık gördüğümüzde şaşırıyoruz. Herhalde bu Orta Doğu ülkesi olmamızla alakalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yazık ki asgari düzeyde bile insani davranışların "Zayıf, benden korkuyor!" Olarak değerlendirildiği bir ortam oluştu dünyada. Herkesi etkileyen sert üsluplar, ya da yazılardan hepimizin zaman zaman alınmasının bence en büyük sebebi bu. Kimse zayıf görünmek, hedef olmak istemiyor.

Yazım kuralları ve cezaları bence olması gerektiği gibi. Sert bir ceza sistemi var, demek haksızlık olur. Mesela bu konu da bile üye olsun, mod olsun, yönetici olsun. Yazım hataları var yazılarında ama dikkate değer mi? Bence değil. Bir yazı okunabilecek düzeydeyse o kadar kasmamak lazım. Açılan konular da öyle çok bariz göz kanatan yazılara rastlamadım. Saatte 40 konu açılıyorsa bir göz gezdirip konuyu onaylaması gayet normal ve insanı detaya inmelerine bence gerek yok. Tabii ''TDK'' manyakları bu dediklerimi onaylamayabilir.

Mod sistemi için ise bir önerim var. Dikkate alınır ya da alınmaz. Ben sadece aklımdakileri paylaşacam.

Bence her bölümün ayrı bir süper modu olmalı ve onun altında da sadace o bölümden sorumlu alt modlar olmalı. Bu alt modlar. Bölüme göre seçilmeli. Yani nasıl? Atıyorum bölüm telefonlar bölümü bu bölümde seçilecek görevli mod ve alt modlar bilgisine göre seçilmeli. Atıyorum bölüm mizah ve eğlence bu bölüme seçilecek kişi karekterine göre seçilmeli. Mesala mizah bölümünde @Handsome Reis 'ten on numara mod olur.

Bu sistem neyi değiştirir?

Birincisi; iş yükünü azaltır. Her bölümün kendi modu ve alt modları olduğu için diğer bölümlerin sorunları ve raporları diğer modlara gitmez. Her şey o bölüm içinde hallolur.

İkincisi; samimiyeti ve insan ilişkilerini arttırır. Her bölümün kendi modu ve alt modları olduğu için. Bu bölümde takılan modlar kimin neyi niye yazdığı anlar. İnsanları tanır. Bazı bölümlere hiç uğramayan o insanı tanımayan bilmeyen bir tane yetkili gelip şak, diye ceza yapıştırmaz bize.

Diyeceksiniz ki bu kadar modu nerden bulacağız? Biz modlara para ödüyoruz, bu kadar parayı nerden bulacağız?

Para konusunda sizde para vermeyin kardeşim. Bak mesela @Vavien. ''ben gece konularını onaylarım, hem de ücret istemiyorum.'' diyor. Alın işte sana çok güzel bir mod adayı. Ayrıca gerek teknik, gerek alternatif bölümler olsun. Bu işi ücretsiz ve hakkıyla yapacak o kadar çok insan var ki. Benim önerim budur. Yönetici sayısı da buna bağlı olarak arttırılabilinir. Bu sistem başta inanilmaz bir iş yükü getirir farkındayım. Ama sistem oturduktan sonra bence ortada eski sorunlardan eser kalmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı