Sosyal'e Eleştiri

Yönetimden memnun musunuz?

• Evet

Oy: 17 21,8%
  • Hayir

Oy: 61 78,2%

• Oy verenlerin toplamı
    78
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

marcel'o

Megapat
Makaleler
1
Kurallar konusunda katıyız. Her ne kadar en çok eleştirilen yanımız olsa da bu günlere gelmemizi sağlayan şeyler bu kurallar oldu, bazıları farkında olmasa da...
Türkçe yazim kurallarinda bu kadar katı olmanıza lafim yok. Hatta bu yüzden bu formu tercih ediyorum. Kuralların Sosyal'i belli bir kalitenin üstünde tutmasını sağladığı için.

Ama keşke ayni tutumu moderatör seçimi yaparken de sergileyebilseydiniz değil mi? Daha seçim kurallarında yazan 1000 mesaj sayısını tamamlamamış üyeleri moderatör yapinca, tecrubesizlikten kaynaklanan sorunlar yüzünden kac kez köklü üyeleri Sosyal'e kusturdunuz. Üyelere haksızlık yaptınız...

Ben 2016'dan beri burda takılıyorum, 2018'de uye oldum. Eskiden de Sosyal'in nasıl bir yer olduğunu biliyorum yani.

En cok eleştirilen yönünüzün kurallar olması sizi yanıltıyor bence. Genelde bu eleştiriyi hep dışarıdaki üyeler yapıyor. Eksi, Shiftdelete vs. Dışarıdan gelen eleştirilerden cok içeriden gelen eleştirilere kulak asmak daha mantıklı olurdu diye düşünüyorum. Gun içinde Sosyal'i kullanıpta memnuniyetsizliklerini dile getiren üyelerin şikayetleri mesela.

Kurallardan şikayetçi olan zaten Sosyal'i kullanmıyor. Kullananlar da zaten memnun. Asil dinlenmesi gereken problemin moderasyon ekibine olan şikayetler olduğunu düşünüyorum..

Bu günlere gelmenizi sağlayan kurallar olduysa da "bu" günlere gelmenize sebep olan da moderatörlerdi. Çoğu üye yönetimden şikayetçi. Eminim siz de farkındasınızdir, görmezden geliyorsunuz. Bu kadar şikayet konusu açılmış. Birine denk gelmişsinizdir.

Yönetimde reforma gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerekiyorsa yönetim kadrosunda değişim yapılmalı.

Bu fikirler Sosyal'i daha iyi hale getirmek isteyen bir üyeye aittir :) Karalama amaci gudulerek yazılmamistir.

Umarim eleştirimi dikkate alırsınız.

Diger üyelerin de fikirlerini almak için anket açtım. Eger haksizsam anketten cikan sonuç doğruyu bize gösterir diye düşünüyorum.

Ama keşke ayni tutumu moderatör seçimi yaparken de sergileyebilseydiniz değil mi? Daha seçim kurallarında yazan 1000 mesaj sayısını tamamlamamış üyeleri moderatör yapinca, tecrubesizlikten kaynaklanan sorunlar yüzünden kac kez köklü üyeleri Sosyal'e kusturdunuz. Üyelere haksızlık yaptınız...

Size bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki bu konuda şu anda yapabileceğim hiçbir şey yok. Hiçbir şey. İşin içine insan faktörü giren her durumda hata olacak. 1000 mesaj altı da moderatör oldu, 10.000 mesaj üstü de. Değişen ne? Hiçbir şey... Bu anlık olacak bir şey değil. Bu bir süreç.

2020 Ağustos'ta forumdaki 10. yılımı dolduracağım ve düşüncem ne biliyor musunuz? Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. İnsanlar gelir, katkı yapar ve sonra giderler. Ben buna müdahale edemem, etmeye de çalışmam.

Burada belirli kurallar vardır. Bu kurallar bile zamanla değişiyor. Moderatörler sürekli değişiyor. Kadro sürekli değişiyor.

Moderatörlerin tek işi de dışarıdan bakınca uyarı vermek gibi gözüküyor. Hayır. Bu insanlar her gün açılan 500 konuyu tek tek onaylıyor. Bu ağır bir yük ve bu işin altından herkes kalkamıyor. Çelik gibi bir sinir gerektiriyor.

Şu ankete bu forumdaki üyelerin tamamı bile yönetimden memnun değilim dese benim yapabileceğim bir şey yok. Mevcut kadro belki de bir sene sonra burada olmayacak. Evet, önemli sorunları sizler raporladıkça ben gerekli uyarıları yapacağım ekibe ama uzun vadede memnun olmayan birileri hep olacak. Zaten herkes memnun ise faşizme geçmişiz demektir :D

Eleştirilerinizi daima yapın. Bunlar zamanla kurallara geçecek. Ancak bu sayede daha iyiye doğru gideceğiz. Ama kadronun bir anda mükemmelleşmesi mümkün değil.

Umarım kendimi ifade edebildim.

Not: Hayır oyu kullandım çünkü ben de memnun değilim. Daha çok teknik cevap veren moderatörümüz olmasını istiyorum 😅

Image.jpg

Güzel cevaptı.👍🏻😀

Bir moderatörün kayıt tarihinin eski olmaması, mesaj sayısının düşük olması onu tecrübesiz yapmaz. Her yeni moderatör tecrübesizdir. İster 15 bin mesajı, ister 500 mesajı olsun. Moderatör alımında her şey öğretilir, gösterilir. İlk tecrübeler burada başlar ve keşfettikçe, gördükçe devam eder. Yapmaması gereken bir şeyi yapar, uyarılır öğrenir. Bunun mesaj sayısı ile ne alakası var acaba? Kusura bakmayın ama 15 bin mesajlı olup da basit bir kelimeyi yanlış yazanlar da oldu, 5-10 bin mesajı olup da yetkisini beğeni artırarak kullanan da oldu. 3-5 bin mesajı olup da 2 gün sonra pes eden de oldu. İş mesaj sayısına bakmıyor, tamamen kişiliğe ve tecrübeye bağlı. Öncelikle şu algıyı yıkmanız gerek.

Şu anki ekip hiç de fena değil, benim gözümde samimi ve eğlenceli kişiliklere sahiplerdi. Olay eleştirmeye değil kine dönüştü resmen. Şimdi birinizi moderatör yapsalar 1 ay sonra kendinizi üyeye uyarıda yanlışlık olmadığı hakkında mesaj yazarken bulacaksınız. Çünkü olaylara o taraftan baktığınızda haklı olunduğunu göreceksiniz. Az bir empati kurun. Ben birçok kişilik gördüm şimdiye kadar. Emin olun o tiplerle birlikte moderatörlük yapmak bile istemezdiniz. Şimdikilerin de hataları var mı? Elbette herkes gibi var ve olacak. Önemli olan telafi etmek ve üyenin gönlünü almaktır.

Moderatörler konunun içeriğinden çok dil bilgisine oy veriyor. Dil bilgisi de önemli evet ama 17 iq konuların onaylanması...

Her moderatörün kafa yapısı farklı. Kimi mod belki de paylaşılmayı bekleyen konuyu onaylanacaktır ama diğeri görür onaylamaz. Sonra sinirler moderatörlerden çıkar. Yani raporlar, konu onayları vb. anonim ilerliyor. Gereksiz yere çok kez mesajım silindi ve ceza aldım. Bende çok sinir oldum fakat çürük diye sepeti atmak saçma. Kimler gelirse gelsin moderatör şikayetleri bitmeyecektir.

@painkiller @StronkComrade gitti. Mod kadrosu çöktü :) Modlar çok kasıntı geliyor bana. Tamam biraz ciddi olmaları gerekiyor ama bazıları çok abartıyor. Askeri düzende değiliz, herkes biraz rahat takılabilir, siz de :D

Ben eskisi kadar önemsemiyorum açıkçası bu konuları. Kısır döngüye giriyor bir süre sonra. Hakkını aradıkça haksızmışsın gibi gösterilmeye çalışmaktan bıktığım için uğraşmıyorum. Uğraşmaya çalıştıkça hep yerinde sayıyor konular. Düzelen veya değişime uğrayan bir şey olmuyor. Boşa nefes tüketmeye gerek yok.

Modlarla alıp veremediğim de yok. Ben adaletten yana biriyimdir. Nasıl haklı ceza alınca tamam demeyi biliyorsak, haksız ceza alınca da uyarmayı biliriz ama yetkileri dahilinde buna pek izin vermiyorlar. E böyle olunca ben kendimi oligarşi düzende hissediyorum. Bunları yapan kişiler farklı konularda adaletten, medeniyetten, batı düzeninden bahsederken kendiyle çelişiyor fazlasıyla, bak bu da gözümden kaçmıyor :) Amann be, boş verin. Bazı şeyler olduğu gibi gider veya zamana ihtiyaç duyar.

Size bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki bu konuda şu anda yapabileceğim hiçbir şey yok. Hiçbir şey. İşin içine insan faktörü giren her durumda hata olacak. 1000 mesaj altı da moderatör oldu, 10.000 mesaj üstü de. Değişen ne? Hiçbir şey... Bu anlık olacak bir şey değil. Bu bir süreç.

2020 Ağustos'ta forumdaki 10. yılımı dolduracağım ve düşüncem ne biliyor musunuz? Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. İnsanlar gelir, katkı yapar ve sonra giderler. Ben buna müdahale edemem, etmeye de çalışmam.

Burada belirli kurallar vardır. Bu kurallar bile zamanla değişiyor. Moderatörler sürekli değişiyor. Kadro sürekli değişiyor.

Moderatörlerin tek işi de dışarıdan bakınca uyarı vermek gibi gözüküyor. Hayır. Bu insanlar her gün açılan 500 konuyu tek tek onaylıyor. Bu ağır bir yük ve bu işin altından herkes kalkamıyor. Çelik gibi bir sinir gerektiriyor.

Şu ankete bu forumdaki üyelerin tamamı bile yönetimden memnun değilim dese benim yapabileceğim bir şey yok. Mevcut kadro belki de bir sene sonra burada olmayacak. Evet, önemli sorunları sizler raporladıkça ben gerekli uyarıları yapacağım ekibe ama uzun vadede memnun olmayan birileri hep olacak. Zaten herkes memnun ise faşizme geçmişiz demektir :D

Eleştirilerinizi daima yapın. Bunlar zamanla kurallara geçecek. Ancak bu sayede daha iyiye doğru gideceğiz. Ama kadronun bir anda mükemmelleşmesi mümkün değil.

Umarım kendimi ifade edebildim.

Not: Hayır oyu kullandım çünkü ben de memnun değilim. Daha çok teknik cevap veren moderatörümüz olmasını istiyorum 😅
Yukarıda 'aynen lan bende memnun değilim' diyen ben neden bu mesajı okuduktan sonra 'adam haklı yav' dedim?

Teknik cevap vermeyip konuları düzgün açan moderatör sayınız da yetersiz. Ya da konuları onaylayacak. Gece saatlerini geçtim sabah 7-8 gibi bile açık moderatör göremiyorum çoğu zaman. Moderatör alımı yaptığınızda sadece kurallara uygun konu onayı yapmayı teklif ettiğimde dönüş yapmadınız. Ücretsiz dememi söylemiyorum bile.
Daha basit -de, -da'ları karıştıran; ya da buna benzer bir sürü temel şeyi gözden kaçıran kişiler var. Hata yapabilirler diyebilirsiniz, haklısınız da. Ama biz en ufak hatayı yapınca uyarıyı alıyoruz, üzerine bu katlanarak zamanla artıyor.
O kadar üye var. İlla ki gözünüze batan birileri olmuştur. En azından konu onayını daha düzgün hale getirmelisiniz bence.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı