Yoklama kaçağı üniversiteye kayıt yaptırabilir mi?

Merhaba. Benim tecil hakkım 31/12/2022 tarihinde sona erdi. Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 2023 Aralık ayına kadar mı yoklama yapmam gerekiyor? Yani bir sonraki yıl mı kaçak durumuna düşeceğim eğer yaptırmaz isem? Teşekkürler.

Merhaba dostlar, benim yoklama sürem 31/12/2022 tarihinde sona eriyordu. Ama zaten yüksek lisansa devam ediyorum. O yüzden her ihtimale karşı ben yoklamayı yaptırdım. Normalde üniversite tecil işlemlerini kendisi yapmıyor mu? Yoklama işlemlerini bitirdikten sonra 04/05/2023 tarihine kadar tecil verdi. Bu üniversiteden mi kaynaklı yoksa yoklama sonrası herkeste belirli bir tarihe tecil mi veriliyor? Anlamadım kafam iyice karıştı.

Merhaba. Benim tecil hakkım 31/12/2022 tarihinde sona erdi. Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 2023 Aralık ayına kadar mı yoklama yapmam gerekiyor? Yani bir sonraki yıl mı kaçak durumuna düşeceğim eğer yaptırmaz isem? Teşekkürler.
Dostum tecilin 31/12/2022 de bitiyorsa 2022 senesi içerisinde yoklama yaptırman gerekirdi. 1 Ocak 2023'ten sonra yoklama kaçağına düştüğünü düşünüyorum. Askerlik durum belgeni atarsan daha net bilgi verebilirim.

Merhaba dostlar, benim yoklama sürem 31/12/2022 tarihinde sona eriyordu. Ama zaten yüksek lisansa devam ediyorum. O yüzden her ihtimale karşı ben yoklamayı yaptırdım. Normalde üniversite tecil işlemlerini kendisi yapmıyor mu? Yoklama işlemlerini bitirdikten sonra 04/05/2023 tarihine kadar tecil verdi. Bu üniversiteden mi kaynaklı yoksa yoklama sonrası herkeste belirli bir tarihe tecil mi veriliyor? Anlamadım kafam iyice karıştı.
Kaç yaşındasınız? MSB'nin sitesinde yazan bilgiye göre Yüksek Lisans okuyan bir öğrencinin 32 yaşına girdiği yılın sonunu geçmeyecek tarihe kadar 1 yıl tecil hakkı bulunuyor. Örnek olarak 02/06/2024 tarihinde 32 yaşına giriyorsanız 31/12/2024 tarihinden sonra yoklama kaçağına düşersiniz. Daha önce yüksek lisans okuduğunuz için tecil almadıysanız gerekli belgeleri üniversitenizden alarak tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

00image5420228.png

00image5420229.png

Son düzenleme:
Dostum tecilin 31/12/2022 de bitiyorsa 2022 senesi içerisinde yoklama yaptırman gerekirdi. 1 Ocak 2023'ten sonra yoklama kaçağına düştüğünü düşünüyorum. Askerlik durum belgeni atarsan daha net bilgi verebilirim.

Kaç yaşındasınız? MSB'nin sitesinde yazan bilgiye göre yüksek lisans okuyan bir öğrencinin 32 yaşına girdiği yılın sonunu geçmeyecek tarihe kadar 1 yıl tecil hakkı bulunuyor. Örnek olarak 02/06/2024 tarihinde 32 yaşına giriyorsanız 31/12/2024 tarihinden sonra yoklama kaçağına düşersiniz. Daha önce yüksek lisans okuduğunuz için tecil almadıysanız gerekli belgeleri üniversitenizden alarak tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1622112
Eki Görüntüle 1622113

29 değil miydi sınır ben 28 yaşındayım şu an. 29 yaşına gireceğim. Ben yüksek lisansa başladığımdan bu yana 6 ay süreyle erteleme veriyor her seferinde. O süre bitince 6 ay daha uzuyor vs anlayamadım bende.

Son düzenleme:
29 değil miydi sınır ben 28 yaşındayım şu an. 29 yaşına gireceğim. Ben yüksek lisansa başladığımdan bu yana 6 ay süreyle erteleme veriyor her seferinde. O süre bitince 6 ay daha uzuyor vs anlayamadım bende.
Eğer 4 sene ve üzeri bir yüksek öğretim mezunuysanız 28 olan yaş limiti 32 oluyor. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Asker Alma Kanunu'nun 20. maddesinin 3b bendi okunabilir.

Size en net cevabı askerlik şubesi verir.

1672777536866.png

Kaç yaşındasınız? MSB'nin sitesinde yazan bilgiye göre Yüksek Lisans okuyan bir öğrencinin 32 yaşına girdiği yılın sonunu geçmeyecek tarihe kadar 1 yıl tecil hakkı bulunuyor. Örnek olarak 02/06/2024 tarihinde 32 yaşına giriyorsanız 31/12/2024 tarihinden sonra yoklama kaçağına düşersiniz. Daha önce yüksek lisans okuduğunuz için tecil almadıysanız gerekli belgeleri üniversitenizden alarak tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1622112
Eki Görüntüle 1622113
Merhaba dostum. Öncelikle cevabın için çok teşekkürler. Durum belgemde "en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz" diyor. Bunun da kaçak durumuna düştüğüm anlamına geldiğini düşünüyorum. Ben bu yıl üniversiteye girip, yoklamamı da o süre zarfında halledip Kasım celbine atanır ve askerlik durum belgemde "xx.xx.xxxx tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur" belgesi alır ve okula takdim edip kayıt olur isem, tecil yapabilir miyim acaba? Ekim 2000 doğumluyum, 22 yaşına henüz 2.5 ay önce girdim. Belki bir şekilde tüm bu işlemler Ekim ayını bulmaz ise müsamaha gösterebilirler diye düşündüm. Olmaz ise mecbur askere gideceğim gibi gözüküyor.

Arkadaşlar bugün(01.01.2023) normalde askerlik tecilimin son günü gözüküyordu düne(31.12.2022) kadar. Bugün tekrar askerlik durum belgesi sorgulaması yaptığımda 31.12.2023 olarak güncellenmiş Cimer'in söylediği gibi. Konudaki diğer arkadaşlar da bakabilir askerlik durum belgelerine.
Kardesim kaç yılında mezun oldun ben de aynı durumdaym 2002 doğumluyum 2020de mezun oldum ve 01.01.2024e kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor ama ben 2024haziranda sınava girip üniversiteye gitmek istiyorum

Kardesim kaç yılında mezun oldun ben de aynı durumdaym 2002 doğumluyum 2020de mezun oldum ve 01.01.2024e kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor ama ben 2024haziranda sınava girip üniversiteye gitmek istiyorum
2019 da mezun oldum. Senin de ertelenir diye düşünüyorum sonradan askerliğin. Yine de Cimer'e sormanda fayda var.

2019 da mezun oldum. Senin de ertelenir diye düşünüyorum sonradan askerliğin. Yine de Cimer'e sormanda fayda var.

Kardeşim çok sordum cimere yazdım olmayacağını söyledi askerlik şubesine sordum sizin durumunuzu gösterdim anlattım sistemsel hata olmuştur onlar şu am asker kaçağı gözükür dediler mecbur bedelli yatırmayı düşünüyorum bu sene çok sıkıntı çekeceğim maalesef

Kardeşim çok sordum cimere yazdım olmayacağını söyledi askerlik şubesine sordum sizin durumunuzu gösterdim anlattım sistemsel hata olmuştur onlar şu am asker kaçağı gözükür dediler mecbur bedelli yatırmayı düşünüyorum bu sene çok sıkıntı çekeceğim maalesef
Hocam bilmiyorum garip normalde erteleme olması gerekirdi. Bu arada tekrar baktım sistemsel bir sıkıntı yok hala aynı tarih yazıyor. Zaten Cimer bana bu sene üniversiteye kayıt yaptırmam halinde erteleme olacağını söyledi. Cimer dışında ilk başta erteleme olmayacağını söyleyen şubem de bana hak verdi hatta ondan önce başka bir şubeye daha sordum o şube de erteleme olacağını söyledi. 3 tane yerden teyit ettim. Bundan 10 gün önce MSB'den SMS geldi. 31.12.2023 tarihine kadar yoklama işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir yazıyor. Yani size şubede söyledikleri gibi yoklama kaçağı olma gibi bir durumum yok.

Dosya Ekleri

• 20230324_221959.jpg
    20230324_221959.jpg
    40,8 KB · Görüntüleme: 177
Son düzenleme:

Geri
Yukarı