Yüksek hızda araba kullanmak

Araba sürme konusunda tecrübeli abilerime bir sorum var. Tabii ki en güzeli yüksek hızlara çıkmamak ancak çıktığımız durumlarda nelere dikkat etmeliyiz? Şunun gibi şeyleri diyorum: "yüksek hızda frene aniden basma parça parça bas takla atarsın." Bunu kafamdan uydurdum bu arada. Böyle bir şey var mı bilmiyorum.
Görüşlerinizi bekliyorum.
Öncelikle kendi limitlerini bileceksin. Birden bire 200 km hızla kullanmaya başlasan yol boş olsa bile kaza yapma olasılığın yüksek.
Her zaman önündeki ile mesafeni koruyacaksın ve sakın makasa girmiyceksin. Makasdayken zaten hızın yüksek önündeki fren yaparsa sen daha frene basamadan zincirleme kazaya dönüşür.
Sürdüğün arabanında limitlerini bilmen gerekli bazı araba yüksek hızlarda viraj dönebilirken bazısı o ivmeyi kaldıramayıp kaymaya ve spin atmaya başlayabiliyor.
Fren konusunda arabalarda ABS olduğu için sorun yok fren köklenebilir ama direksiyonda elbet sağa sola dönme isteği olabilir o yüzden sıkıca tutup arabayı gerekirse kontra vererek arabayı düz tutabiliyor olman gerekli.

Yeni konular

Geri
Yukarı