Yüksek Hz Monitör Gerekli mi?

Elbet sisteminiz bir gün güncellenecek ve 45 FPS üstünü de alacaktır. Tek bir oyun ya da şu an ki duruma göre hareket etmeyin. İleriye dönük bir tercih yapıyorsunuz. Ama zaten böyle düşünüyorsanız, almayın boş verin. 60 hz sizin için yeterliyse önemli değil.
45FPS alıyorsanız 60Hz alabilirsin ama ilerde ekran kartı değiştirirsen monitörünüde değiştirmek yararına olacaktır.
Esasen ben ilerisini düşünerek bu şekilde bir şey yapıyorum yani şimdiyi düşünmüyorum. Ben kendimce şöyle bir mantık kurdum mesela Ryzen 7 3700X ve 2080 Ti aldım. Şu anda bu ekran kartına 2K veya 4K kartı deniyor ama mesela ileride yeni oyunlar çıkınca bu kartın 2K veya 4K'da zorlanmayacağı ne malum? O zaman ayarları düşürmek zorunda kalacağım. Zaten bildiğim kadarıyla 2080 Ti bile tam olarak 4K 60 FPS vermekte zorlanıyor. Ben aldığım zaman mesela şöyle bir 10 yıl değiştirmeden kullanıyorum çünkü zor alıyorum zaten. Öyle yapmaktansa 1080p bir mönitör alsam yıllar sonra bu kart 1080p kartı haline gelse ileriye dönük olarak daha avantajlı çıkmaz mıyım? Bilmiyorum anlatabildim mi, biraz karışık oldu çünkü. :D Ekran kartı olarak da 2080 Ti gibi uçuk bir kart olmak da zorunda değil mesela RTX 2070 Super için de aynısı geçerli değil mi? Nitekim RDR2 ekran kartlarını çok zorlamıştı. Optimizasyon sorunlu felan dediler ama sonuçta zorlandı.

Esasen ben ilerisini düşünerek bu şekilde bir şey yapıyorum yani şimdiyi düşünmüyorum. Ben kendimce şöyle bir mantık kurdum mesela Ryzen 7 3700X ve 2080 Ti aldım. Şu anda bu ekran kartına 2K veya 4K kartı deniyor ama mesela ileride yeni oyunlar çıkınca bu kartın 2K veya 4K'da zorlanmayacağı ne malum? O zaman ayarları düşürmek zorunda kalacağım. Zaten bildiğim kadarıyla 2080 Ti bile tam olarak 4K 60 FPS vermekte zorlanıyor. Ben aldığım zaman mesela şöyle bir 10 yıl değiştirmeden kullanıyorum çünkü zor alıyorum zaten. Öyle yapmaktansa 1080P bir mönitör alsam yıllar sonra bu kart 1080P kartı haline gelse ileriye dönük olarak daha avantajlı çıkmaz mıyım? Bilmiyorum anlatabildim mi, biraz karışık oldu çünkü. :D ekran kartı olarak da 2080 Ti gibi uçuk bir kart olmak da zorunda değil mesela RTX 2070 Super için de aynısı geçerli değil mi? Nitekim RDR2 ekran kartlarını çok zorlamıştı. Optimizasyon sorunlu falan dediler ama sonuçta zorlandı.

Hocam karar sizin RTX 2080 Ti ile ama bence 60Hz almayın biraz düşük kalmaz mı?

Tek ve en kısa cevap şu. Sistemin iyiyse ve 1080P sana göre yeterliyse 144Hz 1 ms 1080P bir monitör yeterlidir. Fakat! Sen 2K istiyorsan 1080P'den çok daha iyi bir görüntü istiyorsan 2K 60Hz alabilirsin (varsa) tamamen sistemin le göz zevki arasındaki dengeye bağlı.

Ben size cephe almadımm ki sadece doğrusu şudur.
Yani monitör 60Hz sen 500FPS alsanda CS:GO'da ve benzeri oyunlarda gölge olur.

Hocam bende diyorum ki buyrun deneyin. Akıcılığı zaten hissedeceksiniz. Merminizin gidişi, recoil ve spread düzeyiniz değişecek. Silahların mermi atma hızı bile değişiyor hocam neyi tartışıyoruz?

Esasen ben ilerisini düşünerek bu şekilde bir şey yapıyorum yani şimdiyi düşünmüyorum. Ben kendimce şöyle bir mantık kurdum mesela Ryzen 7 3700X ve 2080 Ti aldım. Şu anda bu ekran kartına 2K veya 4K kartı deniyor ama mesela ileride yeni oyunlar çıkınca bu kartın 2K veya 4K'da zorlanmayacağı ne malum? O zaman ayarları düşürmek zorunda kalacağım. Zaten bildiğim kadarıyla 2080 Ti bile tam olarak 4K 60 FPS vermekte zorlanıyor. Ben aldığım zaman mesela şöyle bir 10 yıl değiştirmeden kullanıyorum çünkü zor alıyorum zaten. Öyle yapmaktansa 1080p bir mönitör alsam yıllar sonra bu kart 1080p kartı haline gelse ileriye dönük olarak daha avantajlı çıkmaz mıyım? Bilmiyorum anlatabildim mi, biraz karışık oldu çünkü. :D Ekran kartı olarak da 2080 Ti gibi uçuk bir kart olmak da zorunda değil mesela RTX 2070 Super için de aynısı geçerli değil mi? Nitekim RDR2 ekran kartlarını çok zorlamıştı. Optimizasyon sorunlu felan dediler ama sonuçta zorlandı.

UE5 gelmiş durumda. Yavaş yavaş şirketlerde bu motora geçiş yapmaya başlamışlar ve boyutlarında yüksek olacağı söyleniyor. Teknoloji sürekli değişken yapıda. En iyisine şu an sahip olabilirsiniz ancak yenilikleri takip etmek istiyorsanız daimi bir güncellemeyi de göze almalısınız. Siz oyun sever biriyseniz, keyif alma odaklı güzel bir özelleştirme istiyorsanız 144 Hz almanız tabi ki de faydanıza olur. Ancak diyorsanız "Ben buna gerek duymuyorum, FPS değerlerim düşük, bir faydasını görmem bence" o zaman tabi ki almanıza lüzum yok. Ben deneyimlediğim için söylüyorum. RDR2'ye bakmayın siz. PC'de satılsın diye Rockstar indirime gidiyor boyna. Optimizasyon sorunu bambaşka bir şey. Öyle ki GTA 5 bu konuda çok başarılıydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı