Yüksek kalori alındığı halde kilo artmıyor

Berk Chelik

Hectopat
Herkese merhaba, yaklaşık 1 yıldır spor yapıyorum 63 kilo başladım 86 ya kadar çıktım. Hedefim 95'lere çıkıp iyice kütle alıp bulku bırakmak, şu anki yağ oranım %15 civarı yani azıcık estetik azıcık kütleli denilecek bir vücudum var. 1 ay boyunca düzgün beslenemedim sporu da salmıştım çok yoğundum, 2 hafta önce tekrardan düzenli başladım ve 4500'e yakın kalori alıyorum her gün. En son kilom aç karnına 87,8 i gördüm ve ertesi gün tekrardan 86,1 e düşmüştüm bu nasıl olabiliyor? Gün içinde hiç aç kalmıyorum bile 3 saatte bir yemek yiyorum 1500-2000 kalorili shake yapıyorum toplamı 4500'i rahat buluyor. Ne yapmam lazım? Kilo alamamamın sebebi sağlıksal bir durum olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
2000 kalorilik shake her gün mu iciyorsun? Bence shake cok da mantikli degil, ozellikle her gün kalorinin yarısını shake den almak en büyük problem olabilir. Shake yapmayı 1-2 hafta mümkünse salmayi dene, bir de öyle gözlemle.
Evet hocam her gün içiyorum öbür türlü kaloriyi tamamlayamıyorum 1 kilodan fazla pirinç yemem gerekiyor ve bayıyor.

Bence en muhtemel sebeplerden birisi shake. Günlük pilavdan ne kadar karbonhidrat alıyorsunuz? Ve gunluk ne kadar karbonhidrata tamamlıyorsunuz? Ona göre shake yerine eğer yemek yeme sansiniz varsa, basit pratik tarif verebilirim.
Hocam genellikle 600 gr pirinç 700 gr patates tüketiyorum, protein olarak ta sadece tavuk yiyorum 400 gr. Shakedeki malzemeler ile beraber günlük aldığım toplam karbonhidrat 650-700 civarını buluyordur geçiyor da olabilir. Shake yerine kolay yenilecek bir tarif varsa benim de işime gelir.

600 pirinci cig yiyorsunuz herhalde onun uzerinden hesapladım, pirinç ve patates nerden baksan 550-600 arası bir karbonhidrat yapıyor, bu pirincin markasına vesaire göre degisebilecek şeyler oldugundan 550-600 arasi dedim. Shake icine neler atıyorsun? Ona gore onlarin uzerinden yola çıkıp bir seyler önerebilirim, kalan 100-150 karbonhidrat içeren bir sey.

600 pirinci cig yiyorsunuz herhalde onun uzerinden hesapladım, pirinç ve patates nerden baksan 550-600 arası bir karbonhidrat yapıyor, bu pirincin markasına vesaire göre degisebilecek şeyler oldugundan 550-600 arasi dedim. Shake icine neler atıyorsun? Ona gore onlarin uzerinden yola çıkıp bir seyler önerebilirim, kalan 100-150 karbonhidrat içeren bir sey.
Yulaf, fıstık ezmesi, ceviz, cicibebe, süt bide muz hocam.

O halde eger whey proteinin de varsa, cok guzel kek/pankek yapabılırsın. Eger sındırım sıkıntını bozmuyor ıse, yulaf yerıne pırınc unu onerırım.
100 gram aromalı/aromasız pırınc unu.
2 yumurta
1 olcek whey proteini, aroma tad acısından pankek/keke cok yakısıyor
80-90 gram tercihen badem, hındıstan cevızı sutu. Yoksa az yaglı sut vesaıre de atılabılır, yoksa suyla da kıvam tutturabılırsınız. (Kıvama gore sut/su arttırın)
Azıcık da yarım paket cıvarı kabartma tozu atabılırsınız, yoksa sert oluyor. Bu tarıfı ıstersenız tek tek pankek seklınde de yapabılırsınız, yoksa dırekt guzel bır tavaya hepsını dokup kısık ateste pısırıp kek de yapabılırsınız. Icıne whey atmak ıstemezsenız, ustune sos vesaıre de yapıp dokulebılır, yoksa kalorıyı abartmadan fıstık ezmesıyle muzla vesaıre de cok guzel olur. Dersenız yulaftan vazgecemıyorum, 60 gram yulaf- 40 gram pırınc unu atıp da yapabılırısınız, yulaf ıcınde de cok guzel oluyor. Onun dısındakıler aynı yazdıgım gıbı on numara kek/pankek oluyor.
Kekin/pankekın ıcıne cevız de kırıp atabılırısınz oyle de ayrı guzel oluyor, cevızı sonradan gordum. Bence 1-2 hafta shake yapmayı salıp, shake yerıne bunu yersenız cok daha ıyı sonuc alacagınızdan emınım. Bıraz kafa karısıtrıcı olabılır, kusura bakmayın aceleyle yazdım.

O halde eger whey proteinin de varsa, cok guzel kek/pankek yapabılırsın. Eger sındırım sıkıntını bozmuyor ıse, yulaf yerıne pırınc unu onerırım.
100 gram aromalı/aromasız pırınc unu.
2 yumurta
1 olcek whey proteini, aroma tad acısından pankek/keke cok yakısıyor
80-90 gram tercihen badem, hındıstan cevızı sutu. Yoksa az yaglı sut vesaıre de atılabılır, yoksa suyla da kıvam tutturabılırsınız. (Kıvama gore sut/su arttırın)
Azıcık da yarım paket cıvarı kabartma tozu atabılırsınız, yoksa sert oluyor. Bu tarıfı ıstersenız tek tek pankek seklınde de yapabılırsınız, yoksa dırekt guzel bır tavaya hepsını dokup kısık ateste pısırıp kek de yapabılırsınız. Icıne whey atmak ıstemezsenız, ustune sos vesaıre de yapıp dokulebılır, yoksa kalorıyı abartmadan fıstık ezmesıyle muzla vesaıre de cok guzel olur. Dersenız yulaftan vazgecemıyorum, 60 gram yulaf- 40 gram pırınc unu atıp da yapabılırısınız, yulaf ıcınde de cok guzel oluyor. Onun dısındakıler aynı yazdıgım gıbı on numara kek/pankek oluyor.
Kekin/pankekın ıcıne cevız de kırıp atabılırısınz oyle de ayrı guzel oluyor, cevızı sonradan gordum. Bence 1-2 hafta shake yapmayı salıp, shake yerıne bunu yersenız cok daha ıyı sonuc alacagınızdan emınım. Bıraz kafa karısıtrıcı olabılır, kusura bakmayın aceleyle yazdım.
Teşekkürler hocam yarın sabah deneyeceğim pankek yapmaya alışığım o yüzden kolay yaparım herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı