Z kuşağına neden kötü söylemlerde bulunuyorlar?

Ümit kaldı mı?
Yazılımcı olmak istiyorum ailem gelecek yok, tutuklanırsın falan bir şeyler saçmalıyor.
Yazılımda gelecek yok diyorlar mesleklerin kralından anlayan abim dahil.
Aile desteği yok çoğu kişide bu sebeple elimizden bir şey gelmiyor.

Bu bana çok sorun değil , çocukluk hayalim olan hakimliğe yöneldim ama çoğu kişide durum bu ne yazık ki.
Evet çok haklısınız. Ben de buna benzer bir durumdayım. Yazılım öğrenmek istediğim için Anadolu'dan iyilerinden bir Mesleğe geçmek istedim. Ailem bana boş ver onu eğer iş bulamazsan sana bir dükkan açarız esnaf olursun veya dayının yanına göndeririz. Zar zor ikna ettim ama artık kendime güvenmiyorum.

Bizden önceki nesilde aynıydı bu eskiden de böyleydi hep yeni gelen kuşak hep batardı, bizde aynı durum olmaz diye düşünüyorum.

Bu soruyu çok merak ediyorum benim de ailemde böyle insanlar var. Z kuşağı böyle kötü şöyle kötü, mezhebi genişler, falan falan... Vatan hainiymiş gibi kötülüyorlar Z kuşağını. Onlar bunu görmedi, şunu görmedi. Şükürler olsun görmedik, görmekte zorunda değiliz. En ufak bir şeyde hemen kötülemeye geçiyorlar. Evde televizyondan izledikleriyle dünyayı takip ediyorlar sözde. Annem, babam böyle insanlar değil şükürler olsun. Sadece etrafımda böyle düşünen insanları anlayamıyorum. Mantıklı bir açıklaması yok çünkü.
Buna biz ''kuşaklar arası çatışma'' daha doğrusu ''Kuşak Çatışması'' diyoruz. Genelde Bir önceki ve bir sonraki kuşaklarla bazı konular arasında yaşanır ve bu gayet normaldir. Çünkü genelde insanlar kendi karakterlerini korumaya ve bozulmaması için çalışır ve ona göre davranır. Kendinden sonraki kuşakların da kendi istedikleri gibi davranmaları istenir. Eğer kuşak farkı 2 ve daha fazlaysa (ki bu da 25-30 sene demektir.) iyice şiddetlenir.

bkz. Sokakta gördüğümüz ''telefonunu çıkar'' diyen Boomer'lar ve kendini ezdirmemeye çalışan Y ve Z kuşağı.

Bu durumu özetleyecek olursak şu atasözünü kullanırım:

''Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.''

Sadece Z kuşağına değil, @Itechin.g hocamın da dediği gibi Önceden Y ve X kuşaklarına da kötü söylemde bulundular.

Geri
Yukarı