Z nesli hakkında düşünceleriniz neler?

Eskiden çok küfür ederdim 8 aydır hiç etmiyorum. Çok kaba gelmeye başladı.

Sürekli küfür ederek bir şey yaptığını zanneden bir neslin durumu çok vahim demektir. Umarım senin gibi aydınlanırlar onlarda ama hiç sanmıyorum açıkçası. Geçen oyun videoları çeken bir YouTuber'ın sayfasına dek geldim tesadüf eseri bir video çekmiş 100. video özel komik anlar diye. Videodaki komik dediği anların hepsi küfürlü anlar. Komik olarak görüyor arkadaş küfür etmeyi demek ki. Değişik kafalar var.

Küfürü çok takmam fakat gösteriş için yapılan hamlelerin hepsine karşıyım olduğun gibi ol canımı ye ama insanlar gösteriş için her şeyi yapmaya başladı devir kötüye gidiyor. Biri sigaraya başlıyor diğeri kredi çekip iPhone alıyor.

Bu ergen dönemindeki önceki kuşakta da vardı maalesef. Hala da devam ediyor edecektir de. Ergenliğin mayasında var olmaz olası gösteriş merakı.

Son düzenleme:
Öncelikle kimisi hükümet devlet farkı demiş evet bu doğrudur fakat Türkiye coğrafyası gereği Orta Doğu'da ve inanç olarak normalde laik sosyal hukuk devleti olmasına rağmen zamanla bir Müslüman İslam devleti haline geldiği için hükümet değişse en solcu en atatürkçü hükümet iktidara geçse dahi toplum zaten yobaz olduğu için çok bir şey değişmeyecektir. Bunun dışında Avrupa bizden medenidir bakın burada ince bir çizgi var türkler çok uzun yıllar önce dünyaya yön vermiş medeniyetin Nirvana noktasındadır fakat zamanla körelmiştir ve günümüzde Avrupa ve batı bizden çok daha medenidir kimse bunu inkar etmesin gelelim soruya Z kuşağı öncelikle bende bir Z kuşağıyım 17 yaşındayım fakat kendimi fiziki ve manevi olarak geliştiren birisiyim diğer yaşıtlarım gibi elinde sigara sosyal medyada paylaşmıyorum veya ana avrat küfürler etmiyorum ve daha birçok boş işle ilgilenmiyorum ben kendimi geliştirmeye en iyisi olmaya adamış birisiyim sorun ise Z kuşağı yani ergenlerin sürü psikolojisine kapılmış olmaları hem de çok ciddi bir boyutta ben ve benim gibi Z kuşakları ise kendilerini onlardan soyutlamayı başardı ben ve benim gibiler daha olgunuz pek çok şeyin farkındayız biliyoruz kendimizi geliştiriyoruz ve bu ülkeyi Atatürk ilke inkılapları doğrultusunda değiştirmek istiyoruz.

Bir nesli genellemek çok yanlış o yüzden sadece şu yorumu yapabilirim, her nesilde iyi şeyler başaran da çıkar, ortalama bir hayat süren de çıkar. O yüzden diğer insanların ya da bir neslin genel olarak nasıl olduğuna pek takılmamak gerekiyor.

Bu biraz karışık bir konu.

100 kişi var diyelim.

1)bunlardan 5' bu saçma Kore'ye tapanlardan olsun.
2)diğer 5'i hayvan gibi siyaset ve tarihe ilgili olsun.
3)10'u Instagram'dan öğrendiği saçma mizahları sürekli kullanıyor olsun.
4)10'unun tek vasfı hayalindeki meslek olsun.
5)10'u da serseri olsun bunlardan.
6)bir diğer 10'u ise akıllı olmayan kopya çeken ve her şeye zıt olan kişilerden oluşsun.
Geriye 50 kişi kalıyor ama bunu birazdan diyeceğim.

Eleme ve tutma yapalım şimdi.

1)ılk 5'li grup zaten akıl olaraka iyi değil bir psikoloğa görünmesi gerekli. Elemezsek olmaz, eleyelim.
2)diğer 5'li grubun aklı gayet yerinde. Tutalım.
3)1.den daha sorunlu. Bunu direkt eleyelim.
4)bunlar da çabalıyor. Tutalım.
5)ınsanlara rahatsızlık verme haricinde yaptıkları bir şey yok. Eleyelim.
6)emek hırsızları. Eleyelim.

50 kişi arasından sadece 15 kişiyi tutabildik. Diğerlerine aslında eleme tutma yapmamıza bile gerek yoktu. Bu 15 kişiye tekrar bir eleme tutma yapacağız. Kalan 50 kişiyi daha bu eleme tutma işlemine sokalım.

7)5'inin tek yaptığı ders çalışmak.
8)20'si asosyal ve kimseyle konuşamıyor.
9)5'i sadece uyuyor ve aşırı tembel.
10)5'i hayattan soğumuş durumda ve hiçbir şey yapmak istemiyor.
11)10'u sadece oyun oynuyor ve sosyal medyada takılıyor.
12)5'i beş parasız ve yoksul bir ailede.

Şimdi bunlara eleme tutma işlemi yapalım.

7)gelecekten bir şeyler bekliyor. Tutalım bunları.
8)kimseyle bir alıp veremedikleri yok. Tutalım.
9)at gitsin. Bunun kendine hayrı yok. Ele ele.
10)illaki bir sebep vardır. Ama bize ne ele.
11)vakit bile bırakmıyor kendine. Eleyelim.
12) kendi seçimleri değildir belki. Ama kişilikle alakalı bir sebep yok bunu da eleyelim.

Bunlardan 25 kişi kaldı. Diğer 50 kişilik grupta ise 15 kişiyi tutmuştuk. 15+25=35. 100 Z kuşağı genç arasından sadece 35'i gerçekten iyi durumda geri kalanların kendilerine hayırları yok. Listeyi daha kapsamlı yapsam bu kim bilir daha ne kadar düşecekti.

Açıkçası bu iş biraz da yeni nesil aileden kaynaklı gibi.

Bana kalırsa cidden zeki düşünen kişiler olsa da hiçbir şey bilmeden çok şey bildiğini sanan bir nesil.
E zaten her nesilde aynı şey var. Her nesil kendini önceki/sonraki nesillerden daha üstün görüyor.

Son olarak sevmediğim bir özellik ise şu; kara mizah adı altında her türlü değere küfür etmeyi komik sanmaları. Çok tilt edici geliyor.
Komik sanmak diye bir kavramın olması başlı başına bir hata. Komedi öznel bir şeydir zaten, sana göre komik olan bana göre olmayabilir.

Mevcut hükümeti sevmemek gayet normal ama ülkemi sevmiyorum keşke Koreli olsam diyen kişiler var bu saçma geliyor.
Bu sadece çok küçük bir grup ama Z kuşağından bahsederek bunu yazmışsınız. Çok küçük bir topluluğu alıp genele yayacak olursak işimiz yaş :)
Ayrıca sadece hükümet değil ayrıca halkın cehaleti gibi etkenler de mevcut. İktidar gitse bile cehalet baki kalıyor.

Her neslin birbirinin aynısı olduğunu anladıktan sonra, "... Kuşağı bizi kurtaracak" veya "... Kuşağı çok şımarık" gibi argümanların içinin boş olduğunu göreceksiniz. Nesil tartışması çoğu zaman sadece vakit kaybıdır.

Ha bir de popüler kültür var. 7. sınıfa gidiyorum ve size sadece şunu diyeceğim.

Okuldaki bütün kızlar sadece 2 saç stili kullanıyor. Biri kısa dalgalı saç, diğeri uzun dalgalı saç. Bir de saç stili olarak bazıları wolfcut denen saç stilini kullanıyor.

Neredeyse hepsi Snapchat kullanıyor. Hepsi Instagram gibi sosyal medya platformlarına aynı türde storyler ve postlar atıyor.

Aynı şeylere gülüp, aynı şeylerde üzülüyorlar.

Hepsi K-POP dinliyor. Bazıları ise metal dinliyor. Ayrıca dans olarak da sadece K-POP dansları edebiliyorlar.

Kullandıkları kaleme kadar neredeyse aynılar.

Aynı şeyler yazıyorlar. Btw, bane, slk gibi.

Hocam kaliteli sistem toplayıp PUBG: Mobile oynuyorlar emülatörden. Daha PC versiyonunu oynamayı bilmiyorlar.

Kara mizah bende çok severim ama bunların yaptıkları sadece küfür gibi geliyor.

Haklısıniz hocam PUBG oynayıp kendini oyuncu video yükleyip YouTuber sunum yapınca kendini yazılımcı sanan çok fazla var.

Bu sadece çok küçük bir grup ama Z kuşağından bahsederek bunu yazmışsınız. Çok küçük bir topluluğu alıp genele yayacak olursak işimiz yaş :)
İlk mesajımı okusanız amacımı anlardınız. Genele yaymak saçma ama neslimi siz nasıl görüyorsunuz merak ettim. Tabiki her kuşakta bireye bakılır genele bakma doğru değil.

Geri
Yukarı