Z nesli hakkında düşünceleriniz neler?

Bence genelleme saçma ama yine de böyle bir konu açmak istedim. Bana kalırsa cidden zeki düşünen kişiler olsa da hiçbir şey bilmeden çok şey bildiğini sanan bir nesil. Hükümet ile ülke kavramlarını çok karıştırıyorlar bir de. Mevcut hükümeti sevmemek gayet normal ama ülkemi sevmiyorum keşke Koreli olsam diyen kişiler var bu saçma geliyor. Son olarak sevmediğim bir özellik ise şu; kara mizah adı altında her türlü değere küfür etmeyi komik sanmaları. Çok tilt edici geliyor.

Yaş kısmındaki bilgi doğruysa sende Z neslisin ama? Ben 83lü Y nesliyim. Henüz Z kuşağı hakkında tam olarak bir karara varabilmiş değilim sanırım.

Kara mizah ve ofansif mizahın yükselişini bizim nesil yaptı. Bizim ülke arkadan takip ettiği için Z nesline özgüymüş gibi geliyor ama 1.Dünya ülkelerine bakarsan ofansif mizahı ve haliyle beraberinde ifade özgürlüğünü yükselten bizim nesil oldu. Haa birazdan X neslinden biri gelip "hayır ifade özgürlüğü için biz savaştık siz ( y ) daha bebektiniz" diyebilir tabi. :D Hatta boomerlara kadar bile gider bu iş :)

İlk mesajımı okusanız amacımı anlardınız. Genele yaymak saçma ama neslimi siz nasıl görüyorsunuz merak ettim. Tabi ki her kuşakta bireye bakılır genele bakma doğru değil.
Tamam da ilk mesajının yazdığınla alakası yok ki. Sen genellemeyi saçma bulduğunu ama yine de bu konuyu açmak istediğini söylemişsin. Z kuşağının genel özelliklerini anlatsan yine sıkıntı yok, sen bu neslin içerisinden bir grubu alıp genelleme yapmışsın. Yani ben Z kuşağı içerisinde asalaklar var diye "Z kuşağı aptal" desem senin yaptığını yapmış oluyorum.

Tamam da ilk mesajının yazdığınla alakası yok ki. Sen genellemeyi saçma bulduğunu ama yine de bu konuyu açmak istediğini söylemişsin. Z kuşağının genel özelliklerini anlatsan yine sıkıntı yok, sen bu neslin içerisinden bir grubu alıp genelleme yapmışsın. Yani ben Z kuşağı içerisinde asalaklar var diye "Z kuşağı aptal" desem senin yaptığını yapmış oluyorum.
Genel olarak olumsuz yönleri saydım olumlu olanları zaten belli. Daha iyi düşünebiliyor genel olarak mesela. Genelleme dayalı konu olduğu için kesin bir şey söylemek saçma olur zaten. Ben çok iyiyimdir siz kötüsünüzdür. Bireye göre değişir. O nedenle konu öyle ciddiye alınacak bir konu değil sadece "Genel olarak z kuşağını nasıl bulduğunuzu merak" ettim.

Gelişim çağını sanal dünyada geçiren, siyaset gibi toplumsal konularda bilgili ve farkındalığı yüksek bir nesil. Fakat yetersiz sosyal becerilere sahip olmaları nedeniyle gerçek hayattan uzaklaşıp sanal dünyada hiç olmadıkları biri gibi davranıyorlar ve bu şekilde kendilerini tatmin ediyorlar. Yani çoğunun psikolojisi sağlıklı değil cidden.

Öncelikle kimisi hükümet devlet farkı demiş evet bu doğrudur fakat Türkiye coğrafyası gereği Orta Doğu'da ve inanç olarak normalde laik sosyal hukuk devleti olmasına rağmen zamanla bir Müslüman İslam devleti haline geldiği için hükümet değişse en solcu en atatürkçü hükümet iktidara geçse dahi toplum zaten yobaz olduğu için çok bir şey değişmeyecektir. Bunun dışında Avrupa bizden medenidir bakın burada ince bir çizgi var türkler çok uzun yıllar önce dünyaya yön vermiş medeniyetin Nirvana noktasındadır fakat zamanla körelmiştir ve günümüzde Avrupa ve batı bizden çok daha medenidir kimse bunu inkar etmesin gelelim soruya Z kuşağı öncelikle bende bir Z kuşağıyım 17 yaşındayım fakat kendimi fiziki ve manevi olarak geliştiren birisiyim diğer yaşıtlarım gibi elinde sigara sosyal medyada paylaşmıyorum veya ana avrat küfürler etmiyorum ve daha birçok boş işle ilgilenmiyorum ben kendimi geliştirmeye en iyisi olmaya adamış birisiyim sorun ise Z kuşağı yani ergenlerin sürü psikolojisine kapılmış olmaları hem de çok ciddi bir boyutta ben ve benim gibi Z kuşakları ise kendilerini onlardan soyutlamayı başardı ben ve benim gibiler daha olgunuz pek çok şeyin farkındayız biliyoruz kendimizi geliştiriyoruz ve bu ülkeyi Atatürk ilke inkılapları doğrultusunda değiştirmek istiyoruz.
Ben inkar ediyorum. Son cümle de çok basma kalıp olmuş.

İnsanlarda karakter ve değer eksikliği var. Herkesin kendine ait fikirleri ve idealleri olmalı. İnsanlar gitgide tekdüzeleşiyor. Sosyal medya kaynaklı olduğundan şüpheleniyorum.

Bıçak taşıyan zarganalardan maalesef çoğu Z kusagindan. Belinde artık silah da taşıyorlar. Bazı istisnalar olabilir.

Zekalarını bilemiyorum ama kullanamadıklarını görüyorum. Öyle ki anlık zevklerin peşinde koşuyorlar. Daha bir bilginin nasıl elde edileceğini bile bilmiyorlar. Ellerindeki genel ağı bilgi edinmek dışında her türlü alçaklık için kullanıyorlar. Allah'ın verdiği akıl ve mantığı kullanmak yerine diğer hayvanlar gibi içgüdüleriyle yaşamayı seçiyorlar.

Zekalarını bilemiyorum ama kullanamadıklarını görüyorum. Öyle ki anlık zevklerin peşinde koşuyorlar. Daha bir bilginin nasıl elde edileceğini bile bilmiyorlar. Ellerindeki genel ağı bilgi edinmek dışında her türlü alçaklık için kullanıyorlar. Allah'ın verdiği akıl ve mantığı kullanmak yerine diğer hayvanlar gibi içgüdüleriyle yaşamayı seçiyorlar.

Heh işte tam demek istediğim buydu ama ifade edemedim. Kesinlikle öyle.

Geri
Yukarı