Z390A PRO Anakart 3. ve 4. RAM slotlarının çalışmaması sorunu

jeay

Centipat
Merhaba,

Bilgisayarımı yeni topladım ve Z390A PRO anakart ile Dual kit 16 GB Corsair Vengeance RAM kullanıyorum. 1. ve 2. slota taktığımda RAM'leri 16 GB olarak görünüyor ve calıstırabiliyorum ancak PC'yi açarken RAM'leri 2. ve 4. slota takmalısın diye uyarı veriyor sistem. 3. ve 4. slota taktığım her türlü kombinasyonda(tek tek de denedim.) bilgisayar açılmıyor, çalışmaya başlıyor ancak görüntü gelmiyor. Garantiye göndermek istemiyorum anakartı, başka bilgisayarım olmadığı için beklemek istemiyorum. Daha önce bu durumla karşılaşan çözmüş olan var mı acaba?

1 ay önce Vatan'dan almıştım garantisi duruyor tabii ki de dediğim gibi bu süreçte pcsiz durmak istemiyorum. RAM'lerin 1 ve 2. slotta olmasının nasıl bir zararı olabilir?

DIMM A2 ve DIMM B2 slotlarına takınca çalışması lazım, hatta önceliği 2. slota vermelisiniz. Kullanım kitapçığında öyle yazıyor.

https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/E7B98v1.2.pdf

Adsız.png

DIMM A2 ve DIMM B2 slotlarına takınca çalışması lazım, hatta önceliği 2. slota vermelisiniz. Kullanım kitapçığında öyle yazıyor.

https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/E7B98v1.2.pdf

Eki Görüntüle 571631

Evet, ben de kitapçıktan bakarak önce 2. slota takarak yaptım maalesef açılmadı pc.

1-2'ye takarsan çift kanal çalışmıyor. Z270E Strix var ve 2 adet pin kopuk soketimde. Bu yüzden çok nadir de olsa tutuklup yapıp 3-4 slotlarını devre dışı bırakıyor. 1-2'ye taktığımda ise 8+8 ancak tek kanal gözüküyor.

Tek kanal- çift kanal arasındaki fark nedir acaba?

daha önce başıma geldi. kesinlikle 3-4 çalışmıyor. direk işlemciyi sök ve işlemci slotundaki pinleri yakından detaylı kontrol et. eğik veya kırık olabilir. işlemci ile temas etmeyen pindir büyük ihtimal sorununun kaynağı !!

daha önce başıma geldi. kesinlikle 3-4 çalışmıyor. direk işlemciyi sök ve işlemci slotundaki pinleri yakından detaylı kontrol et. eğik veya kırık olabilir. işlemci ile temas etmeyen pindir büyük ihtimal sorununun kaynağı !!

Merhaba, sıfır anakart aldım, işlemciyi takarken ters takmışız bir zarar verdik ama pc aciliyordu, simdi kontrol ettigimde 2. rami taktıgımda kesinlikle acilmiyor pc. İşlemciden midir sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı