Zaman makinesi ya da zamanda yolculuk yapılabilir mi?

Zamanda yolculuk veya zaman makinesi yapılabilir mi?

• Oy verenlerin toplamı
    87
  • Anket kapandı .
Herhangi bir videoyu ya da fotoğrafı nasıl kaydediyorsak geçmişi de o şekilde kaydetmiş olsaydık belki mümkün olabilirdi, ama; düşünüldüğünde zamanın sadece o an yaşanan ve geri dönüşü olmayan bir kavram olduğuna bakılınca bu imkansız gibi gözükmekte. Her ne kadar biz imkansız desek de olmayacak şeyler yapılıyor teknoloji sayesinde, bunu da zaman gösterir. Belki de düşündüğümüz kadar zor ve imkansız bir şey değildir, kim bilir?

Zamanda yolculuğu bulmuş olsaydık gelecekten günümüze gelen olmaz mıydı?

Mükemmel bir düşünce, takdir ettim.

Zamanda yolculuğu bulmuş olsaydık gelecekten günümüze gelen olmaz mıydı?
Bu durumda sormamız gereken iki şey var:

1- Zaman yolculuğu mümkün mü?
2- Zamanda yolculuk için o zamanın yaşanmış olması gerekir mi?

Şimdi düşünün hiç yaşanılmamış bir zamandan gelen birisi var, mantıklı geliyor mu? Paralel evrenler işin içine girer ve kesin kanıtlanmış bir şey değil. Bilimkurgu oluyor daha çok. Ayrıca diyelim ki var, nasıl gideceğiz paralel evrenlere? Çok karmaşık ve felsefi konulara giriyor. En iyisi deşmemek. Bir de bazıları 4.boyutun zaman olduğunu iddia ediyorlar ki bu iyice komplo teorileri doğuruyor.

İki ucu şeyli değnek olur ya işte o konu böyle oldu şu anda. Benim gibi düşünen insanlar da var benden farklı düşünen insanlar da var. Tanrı zamanın ötesini bilen tek varlık olduğu için hiçbir şey yapamayız diyen var, paralel evrenleri işin içine katanlar var (ki bu en mantıklısı). :)

60 yılda daha Güneş'in çevresindeki gezegenlerin 3-5 tanesine ayak basan millet 200 yılda evrenler arası yolcuğu mu keşfedecek?
Bilim son 200-250 yılda bu 200-250 yıldan önceki tüm yıllarda kat ettiği ilerlemenin 2-3 katını kat etti, bilim git gide hızlanıyor; bu hızlanma durdurulamaz.

İki ucu şeyli değnek olur ya işte o konu böyle oldu şu anda. Benim gibi düşünen insanlar da var benden farklı düşünen insanlar da var. Tanrı zamanın ötesini bilen tek varlık olduğu için hiçbir şey yapamayız diyen var, paralel evrenleri işin içine katanlar var (ki bu en mantıklısı). :)
Hocam mesela az önce başka bir şey okudum birisi şey diyordu: "Zaman yolculuğu mümkünse belki de birileri geçmişe dönüp tarihin akışını değiştirdi? Belki de asıl tarihi yaşamıyoruz?"

Hem saçma hem mantıklı. Bunun üzerine teori üretilebilir, açık bir konu ama çok kafa yoruyor.

Bu durumda sormamız gereken iki şey var:

1- Zaman yolculuğu mümkün mü?

Şimdi düşünün hiç yaşanılmamış bir zamandan gelen birisi var, mantıklı geliyor mu? Paralel evrenler işin içine girer ve kesin kanıtlanmış bir şey değil. Bilimkurgu oluyor daha çok. Ayrıca diyelim ki var, nasıl gideceğiz paralel evrenlere? Çok karmaşık ve felsefi konulara giriyor. En iyisi deşmemek. Bir de bazıları 4.boyutun zaman olduğunu iddia ediyorlar ki bu iyice komplo teorileri doğuruyor.

Arkadaş sanırım "bulmuş olsaydık" derken mesela 50 yıl önce bulmuş olsaydık 50 yıl önce bulan kişi geleceğe gitmiş olurdu ve gelecekten de günümüze gelmiş olurdu gibi bir düşüncede söyledi onu. O çıkıyor ortaya. Beyin koşarak uzaklaştı şu an, cümle bile kuramadım :D

Bilmem o kadar düşünmemiştim. Aynı şeyi şu an geçmişte yaşayan ve geleceğin yaşanmadığını düşünen Leonardo da Vinci düşünüyor olabilir. Belki insanlar 8000 yılına ulaşmıştır ve biz geçmişi yaşıyoruzdur.

Hocam mesela az önce başka bir şey okudum birisi şey diyordu: "zaman yolculuğu mümkünse belki de birileri geçmişe dönüp tarihin akışını değiştirdi? Belki de asıl tarihi yaşamıyoruz?"

Hem saçma hem mantıklı. Bunun üzerine teori üretilebilir, açık bir konu ama çok kafa yoruyor.

Evet hocam şu anda çıkmaza girdik bütün forum :) hahaha.

Şu anki düşüncem yapılamaz olsa da 1700'lerdeki bir bilgine telefonu, interneti, günümüz teknolojilerini anlatsan o da aynı şeyi diyecekti. Ama şöyle bir sorun var. Bunların hepsi günümüzde dinamik olarak kullanılan şeyler. Yani geçmiş zamanda zaman makinesinin ulaşılabileceği ikinci bir kaynak yapılmadığından dolayı zor diyorum. Allah bilir. İmkansız da olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı