Zamanda yolculuk

MScofield

Hectopat
Makaleler
7
Nerede görürsem göreyim geçmişe gitmek zamana aykırı ancak geleceğe gidilebilir deniliyor fakat benim fikrim şu şekilde: Gelecek diye bir şey şu anda yok yani gelecekte şu anda bir hiçlik var bir hiçliğe nasıl gidebilirsin ki?

Son düzenleme:
Sen zaman kavramını çok yanlış anlamışsın hacı zaman göreceli bir kavramdır, sen Dünya'ya göre yorumluyorsun düşünce yapın yanlış.

Sen zaman kavramını çok yanlış anlamışsın hacı zaman göreceli bir kavramdır, sen dünya'ya göre yorumluyorsun düşünce yapın yanlış.

Hocam doğruyu söylemek gerekirse pek bir şey anlamadım biraz kafam karıştı.

Senin söylediğin aynı şey gibi mesela sadece en ve boyu görebilen, yükseklikten hiç haberi olmayan 2 boyutlu bir varlığın "tavan yok" demesi gibi bir şey.
Bu konuda aklımda oluşan düşünceleri sana şu şekilde anlatabilirim:
3 boyutlu uzay ve +1 boyut zaman mevcut. Uzay - zaman dokusu çeşitli bulgulara göre bükülebilir ve esnetilebilir yapıda. Mesela Einstein Halkası'nı araştır. Bükülme sonucu ışığın nasıl yön değiştirdiği keşfedilmişti. Işığı bükebilen bir kütlenin yanında zaman da bükülme sonucu yavaşlar. Basit bir örnek olarak anlayabilmen için: GPS için çalışan uydular dünyadaki atom saatleri ve kendilerine dahil olan atom saatleri ile sürekli senkron halinde olmaya çalışırlar çünkü dünyanın kütlesi sonucu uyduların zamanı yavaşlar ve dünya ile arasındaki zaman nanosaniyelerle değişkenlik gösterir. Uyduların doğru konumu göstermesi için de sürekli senkron halinde olmaları gerek ve atom saati kullanmaları gerek çünkü konumu en kesin şekilde göstermek zorundalar. Pek çok teknoloji buna bağlı çalışıyor. Başka bir örnek olarak mesela Uluslararası Uzay İstasyonu'ndakiler dünyanın kütlesinin yanında çok küçük bir farkla zaman yolcusu sayılırlar. Belki saniyenin trilyonda biri kadar daha gençler yani kayda değer bir şey değil ancak yine de bu durum daha büyük kütleli bir nesnenin yanında zamanın daha yavaş geçebileceğini düşüncesini ortaya çıkarıyor. Geleceğe gitmenin bu şekilde ya büyük kütleli bir nesnenin yanında durarak ya da ışık hızına çıkarak mümkün olabileceği teorilerde mevcut. Işığın da mesela zamanı durmuş durumdadır. O yüzden gözüne ulaştığı anda geçmişi görürsün. Mesela güneşin 8 dakika önceki halini görmen gibi. Işık hızında zaman durduğu için ışık fotonlarının zamanı da durmuştur ve kaynaktan hangi halde yola çıkarsalar o hali yansıtırlar ve bize onu gösterirler. Bu yüzden teoride ışık hızına çıkarak zamanda yolculuk yapılabilir çünkü senin zamanın durmuş olacak ama dışarıdaki zaman akmaya devam edecek.

Son düzenleme:
İlkokulda öğrendiğimiz iki ucu ok şeklinde olan doğruyu hatırlayın. Şimdi o doğrunun üzerine bir nokta koyun. Bu nokta şimdiki zaman olsun. Noktanın sol tarafı geçmiş , sağ tarafı gelecek olacaktır zaman bakımından düşünürsek. Şimdi bunların hepsini unutun. Zaman böyle birşey değil. Biz anlamak için zamanı belirli basitliklere indiriyoruz. Anlayamadığımız birşeyi basit düşünce yapıları ile anlamaya çalışıyoruz. Ancak kat ettiğiniz hız ile , daha doğru bir ifade ile ışığın hızına olan mutlak yakınlığınız ile doğrudan ilişkisi olan bir kavram. Işığın hızına olan mutlak hızımız nedir ? Işık parçacıklarını oluşturan fotonlar yaklaşık olarak SANİYEDE 300.000 Kilometre hızla hareketler. Bu kabul edilen bir cismin ulaşabileceği maksimum hızdır. Biz dünyayı bu fotonlar sayesinde görebiliyoruz. Fotonların hızını aştığımız zaman dünyayı algılama biçimimiz tahmin edebileceğiniz gibi değişecektir. Ancak bunların zamanla ne ilgisi var ? Dediğim gibi ışığın hızına mutlak yakınlığımız ile bağlantısı olan bu kavram , biz ışık hızına yaklaştıkça yada uzaklaştıkça dünyayı algılama şeklimiz değiştiği için de değişecektir. Daha hızlı yada daha yavaş şekilde algılamaya başlayacağız. Şimdi diyelim ki ben ışık hızına çok yakın siz ise normal bir hızdasınız. Benim için zaman farklı sizin için farklı algılanacaktır. Sizin için 1 saat geçmiş iken benim için belki yıllar geçmiş olabilir. Bu durumda gelecek nedir ? Sizin tecrübe ettiğiniz mi benim tecrübe ettiğim mi ?

Esas olan soruyu sanırım kaçırıyoruz, arkadaş çok iyi bir soru sormuş: Gelecek henüz var olmamışken geleceğe gidilebilir mi?
Bence bunun üzerine biraz düşünelim...
Teorik olarak kuantum fiziğinde bütün veriler elimizde olsa ve çok güçlü bir kuantum hesaplayıcımız olsa, kuantum fiziğinin kurallarını çözebilsek geleceği, bundan yıllar sonra tam olarak ne yapıyor olacağımıza kadar hesaplayabiliriz. Bu durumda geleceğin varlığını, nasıl olduğunu ispatlayabiliriz diyelim. Peki şu anki zaman çizgimizden çıkarak o zaman çizgimize ulaşabilir miyiz? Zamanda yolculuk nasıl mümkün olabilir bu konuda pek bir fikrim yok devamındaki teorileri takip ediyor olacağım. Ayrıca zaman kavramı da çok önemli, zamanda yolculuk yaptığımız zaman geleceğe gitmek ile geçmişe gitmek arasında birtakım farklar olacaktır. Çünkü geleceğe gidersek kendi zaman çizgimizi bozabilirken, geçmişe gitmek zaman çizgimizi bozmayacaktır.
Bu arada soru harika...

Nerede görürsem göreyim geçmişe gitmek zamana aykırı ancak geleceğe gidilebilir deniliyor fakat benim fikrim şu şekilde: Gelecek diye bir şey şu anda yok yani gelecekte şu anda bir hiçlik var bir hiçliğe nasıl gidebilirsin ki?
Zamanda yolculuğu ışınlanma olarak düşünme. Zamanda yolculukta ani olarak zaman değiştirmiyorsun sadece sana göre zaman daha yavaş akıyor (uzay-zaman bükülmesi ile zamanda yolculuk böyle). Ayrıca gelecek, geçmiş ve şimdi sürekli olan birşey yani şuanda şimdideyiz fakat gelecekte var geçmişte. Seçimlerimiz geleceği şekillendiriyor. Daha iyi kavramak için arkadaşların önerdiği makalelere yada kitaplara bakabilirsin istersen dark dizisini de izleyebilirsin oda yardımcı olabilir belirli bir yere kadar
Esas olan soruyu sanırım kaçırıyoruz, arkadaş çok iyi bir soru sormuş: Gelecek henüz var olmamışken geleceğe gidilebilir mi?
Bence bunun üzerine biraz düşünelim...
Teorik olarak kuantum fiziğinde bütün veriler elimizde olsa ve çok güçlü bir kuantum hesaplayıcımız olsa, kuantum fiziğinin kurallarını çözebilsek geleceği, bundan yıllar sonra tam olarak ne yapıyor olacağımıza kadar hesaplayabiliriz. Bu durumda geleceğin varlığını, nasıl olduğunu ispatlayabiliriz diyelim. Peki şu anki zaman çizgimizden çıkarak o zaman çizgimize ulaşabilir miyiz? Zamanda yolculuk nasıl mümkün olabilir bu konuda pek bir fikrim yok devamındaki teorileri takip ediyor olacağım. Ayrıca zaman kavramı da çok önemli, zamanda yolculuk yaptığımız zaman geleceğe gitmek ile geçmişe gitmek arasında birtakım farklar olacaktır. Çünkü geleceğe gidersek kendi zaman çizgimizi bozabilirken, geçmişe gitmek zaman çizgimizi bozmayacaktır.
Bu arada soru harika...
Geçmişe gitmek imkansız diye biliyorum. Geçmişe gitmek için uzay-zamanın ters bükülmesi gerekir yada ışık hızını geçmek fakat ışık hızı einsteinın teorisine göre imkansızdır. İleride belki aletler ile ışınlanma benzeri geçiş olabilir fakat o da çok ihtimal dahilinde değil gibi.

Son düzenleme:
Eğer zaman tek bir çizgi üzerindeyse o zaman geçmişe ve geleceğe gitmek imkanlıdır ama eğer zaman dalları olan bir ağaç gibiyse o zaman biz hangi geleceğe veya geçmişe gideceğiz. En azından benim fikrim böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı