Zula'nın devri bitti

Ciddi bir Zula'ci olarak söylüyorum. Maplarin çalıntı olması konusu: Her oyun zaten birbirinden çaliyor bunu fark edemiyorsunuz. P2W meselesi: Para yatıran kral oluyor gibi bir durum yok şu an oyuna ne zamandır girmiyorsunuz en başta yeni bir hesapta tabii zorlanırsınız ama bu para yatıran kral oluyor anlamına gelmiyor. Oynadıkça gelişeceksiniz zaten para yatıranın farkı Zp'si bol desen çıkarma ya da + basma onun dışında oyundaki en önemli şey (tek Zula'da değil bütün oyunlarda) "bilek" ya da "aim". +6 +7 konusuna gelirsek: Her oyunun kendine göre para kazanma sistemi vardır Zula da + sisteminden kazanıyor.

Bu konu için foruma üye olmuş harbiden. Her oyunun kendisine göre para kazanma yöntemi vardır fakat rekabetçi FPS oyunlarında bu para kazanma sistemi P2W olmadan yapılmalıdır. Aimi iyi olan +'sız birisi aimi kötü olan +7'ye kaybediyor.

Ciddi bir Zula'ci olarak söylüyorum. Maplarin çalıntı olması konusu: Her oyun zaten birbirinden çaliyor bunu fark edemiyorsunuz. P2W meselesi: Para yatıran kral oluyor gibi bir durum yok şu an oyuna ne zamandır girmiyorsunuz en başta yeni bir hesapta tabii zorlanırsınız ama bu para yatıran kral oluyor anlamına gelmiyor. Oynadıkça gelişeceksiniz zaten para yatıranın farkı Zp'si bol desen çıkarma ya da + basma onun dışında oyundaki en önemli şey (tek Zula'da değil bütün oyunlarda) "bilek" ya da "aim". +6 +7 konusuna gelirsek: Her oyunun kendine göre para kazanma sistemi vardır Zula da + sisteminden kazanıyor.

Şimdi bu yazdığınızda neden haksız olduğunuzu teker teker söyleyeceğim.
1- Her oyun haritaları birbirinden çalmıyor. Mesela BF4'deki Shangai haritası ile CS:GO'daki Dust II haritası aynı mı? Daha basit örneklerden vermem gerekirse her ne kadar sevmesem de Valorant'daki Icebox haritası ile CS:GO'daki haritalar aynı mı? Haritaları çalanlar oyun yapmaya üşenip kolay yoldan para kazanmaya çalışan MadByte Games gibi firmalar oluyor.
2- Bu oyun MMOFPS ve MMO oyunlarında + basmanın ne kadar önemli olduğunu bilmiyorsunuz sanırsam. + basılmamış silah ile +7 silah arasında dağlar kadar fark var ve bu yükseltmenin yolu para.
3- Oynadıkça gelişme konusu bu oyunda yok. Daha doğrusu siz gelişmiyorsunuz oyundaki hesabınız gelişiyor. Oyunun bağımlısı olursanız bir süre sonra sürekli Zula Altını (yanlış hatırlıyor olabilirim.) Alıyorsunuz ve böylece hesabınız gelişiyor fakat sizde en ufak gelişme olmuyor. Ne aim gelişiyor ne bilek ne de refleks.
4- Bir oyun para kazanma sistemini sadece desenler üzerinden sağlarsa sorun yoktur sonuçta o desenler oynanışı etkilemez. Psikolojik olarak etkileyebilir fakat o kişiden kişiye değişir o ayrı mesele. Konuya gelirsek Zula'da para kazanma sistemi desenler üzerinden de sağlanıyor fakat asıl kazanma yöntemi + sistemi ve bu + sistemi oynanışı ciddi oranda etkiliyor. 2. yazdığımdaki gibi + basılmamış silah ile +7 silah arasındaki farkı 5 yaşındaki çocuk bile anlar. Zula bu para kazanma sistemini oyuncunun gözüne sokuyor illa para yatıracaksın yoksa oynanmayacak hale gelir oyunumuz diyor. P2W savunacak hale geldiysek biz oyun sektöründe gelişemeyiz.

Konu hortlamış bende yazayım :D
Zula ben safken ve arkadaş çevremde popülerken saran bir oyundu. Ne zaman ciddi oynamaya başladım o zaman anladım rezalet olduğunu. Zamanında çevremizdeki hiç kimse para yatırmazdı o gün beleşe ne verdilerse hep birlikte onu kullanırdık. Yıllar sonra arkadaşlarımdan biri hala oynadığını ve bana da oynamak isteyip istemediğimi sordu. Bende yıllar sonra girdim ve oynayayım dedim. 2 günde elit ranka çıktım :D önceki saf ve eğlenceli zamanlarda güzel geliyordu ama 2 yıl aralıksız CS 1.6'dan sonra CS:GO'da FACEIT 10 lvl olup üstüne bir de 1.5 ay espor yapınca Zula'ya tekrar dönünce tam bir rezalet olduğunu anladım. Küçükken tatlı geliyordu :D eskiler eskiden güzelmiş. Zaten Valorant şu aralar popülerken Zula oynayanın kalacağını hiç sanmıyorum. Zamanında P2W kavramı yoktu. Ne zaman CS:GO ve Valorant iyice popülerleşti o zaman P2W muhabbetleri ortaya çıktı.

Yeni konular

Geri
Yukarı