14 yaşında protein tozu kullanılır mı?

Mısır gevreğinden başka bir şey yiyemiyorum da ilginç bir konuymuş. Ne yapacaksın, sporculuğa başlayıp mısır gevreği+protein tozuyla yıllarını mı geçireceksin? :) Şaka maka gelişim çağındasın, protein falan ne alaka? Durumun da yeterliyse kahvaltıda kır 2-3 yumurta, kaşar vs de koy birlikte ye. Akşam da bol bol et veya tavuğu göm, al sana sağlıklı protein. Ama bir noktaya dikkat etmek lazım. Tavuklara hızlı büyüsünler diye hormon veriyorlar ve bu hormonlar erkeklerde meme büyümesi yapabiliyor. Yani sadece tavuğa yüklenmemek lazım, et de yemek lazım.

Protein tozuna bizim memlekette öcü gibi bakılıyor ama bildiğiniz ek besin takviyesi yani fazlası değil. Ortalama kalitede bir marka ve izole whey alırsan bir sorun olmaz. Ucuz markalar türedi son zamanlarda nerede üretildiği ve hammaddesi nereden geldiği belli olmayan. Fiyattan çok kısmadan ortalama bir marka almaya çalış. Merak etme, seni öldürmez, kısır bırakmaz, çocuğun 5 kollu doğmaz ve bırakınca sarkmazsın. Klasik şehir efsanelerini sıraladım senin için arasından seç beğen al. Arada 1 hafta detoks yaparsın karaciğerin rahatlasın. 3 haftaya 1 hafta gibi. Ayrıca kırmızı etteki protein çok kalitelidir ama uzun vadede karaciğer yağlanması yapar, protein tozlarının içinde düşük yağ oranı olduğu için yağlanma riski azdır.

Protein tozuna bizim memlekette öcü gibi bakılıyor ama bildiğiniz ek besin takviyesi yani fazlası değil. Ortalama kalitede bir marka ve izole whey alırsan bir sorun olmaz. Ucuz markalar türedi son zamanlarda nerede üretildiği ve hammaddesi nereden geldiği belli olmayan. Fiyattan çok kısmadan ortalama bir marka almaya çalış. Merak etme, seni öldürmez, kısır bırakmaz, çocuğun 5 kollu doğmaz ve bırakınca sarkmazsın. Klasik şehir efsanelerini sıraladım senin için arasından seç beğen al. Arada 1 hafta detoks yaparsın karaciğerin rahatlasın. 3 haftaya 1 hafta gibi. Ayrıca kırmızı etteki protein çok kalitelidir ama uzun vadede karaciğer yağlanması yapar, protein tozlarının içinde düşük yağ oranı olduğu için yağlanma riski azdır.

Marka olarak hard line seçtim ama karbonhidrat hariç çok bir fark göremedim izole ile arasında sence marka ve ürün seçimi iyi mi (görselde yüklediğim ürün)

Dosya Ekleri

• 2E5E088B-DB26-4672-8F1A-B320A9A99525.jpeg
    2E5E088B-DB26-4672-8F1A-B320A9A99525.jpeg
    45,9 KB · Görüntüleme: 38
Marka olarak hard line seçtim ama karbonhidrat hariç çok bir fark göremedim izole ile arasında sence marka ve ürün seçimi iyi mi (görselde yüklediğim ürün)

Hayır yanlış seçim olmuş. Hardline marka olarak iyi ama bu 3 Matrix'in içinde whey hariç bir de 2gr kreatin monohidrat var. Kreatin 18 yaş altına önerilmiyor. Ben bunu kullanıyorum gayet iyi ama siz şimdilik içinde kreatin olmayan alternatiflere yönelin. Big joy veya scitec gibi markalara bakın. Alacağınız en düşük marka big joy olsun. Bunlar uzun yıllardır piyasada olan bilindik markalar. Yeni çıkan ucuz markalardan uzak durun ve içinde kreatin olmamasına özen gösterin.

Hayır yanlış seçim olmuş. Hardline marka olarak iyi ama bu 3 Matrix'in içinde whey hariç bir de 2gr kreatin monohidrat var. Kreatin 18 yaş altına önerilmiyor. Ben bunu kullanıyorum gayet iyi ama siz şimdilik içinde kreatin olmayan alternatiflere yönelin. Big joy veya scitec gibi markalara bakın. Alacağınız en düşük marka big joy olsun. Bunlar uzun yıllardır piyasada olan bilindik markalar. Yeni çıkan ucuz markalardan uzak durun ve içinde kreatin olmamasına özen gösterin.

Düzeltme: Sizin attığınız görsel base olanıymış. İçeriğinde kreatin yazmıyor ama sipariş verirken kreatin içermediğinden emin olun öyle verin siparişi.
Artı olarak şunu da söyleyeyim, siz şimdi 14 yaşındasınız yani belirli bir alerjiniz veya altta yatan hastalığınızın tam olaral bilinemeyeceği yaşlar. Protein tozları öcü değil besin takviyesi ama içeriğindeki herhangi bir şeye alerjiniz olabilir. Önce bir doktora danışıp ürünün içeriğindeki bileşenlerden biriyle sorununuz olup olmadığını öğrenseniz çok iyi olur. Zaten firmalar da 15 yaş altına doktor kontrolü eşliğinde kullanılsın diyor. Şimdi siz bu protein tozunu kullanacaksınız ama mucize bir şey olmayacak, 100 gr tavuk göğüsüyle aynı oranda protein var içinde. Mümkünse protein tozu yerine 100gr tavuk yiyin maddi olarak da daha daha ucuza gelir. Protein tozundan çıkan servis sayısı az maddi olarak sıkıntılı bir durum. Ben sizi anlayabiliyorum ben de güreş takımındayken protein tozu içeceğim ve mucize olacak diye yaşım daha küçükken aldım kullandım ama bir mucize olmadı sadece günde 25gr daha fazla protein almış oldum. İçeriğinde bcaa glutamin gibi takviyeler performansı arttırıyor ama sizin daha henüz performans arttırmaya ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum. İyi uyuyun, protein ağırlıklı beslenin sonra baktınız olmuyor diyetisyene danışır öyle alırsınız.

Son düzenleme:
Protein tozu gibi gıdalar tamamen yardımcı gıdadır ana gıda değildir. Senin beslenmen düzgün olacak ki o ek gıda sana yardımcı olsun. Etten, yumurtadan, balık gibi gıdalardan protein alman şart. Öbür türlü hem çok paran gider ( 2019'da 180TL olan protein tozu 700TL olmuş ) hem de sağlıksız şekilde sporunu yaparsın. Hiç yoktan iyi midir? Evet iyidir ama senin mutlaka hayvansal protein alman lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı