144 Hz ve 1 Milisaniye için IPS Panel mi? VA Panel mi?

kyoraku

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
.
Selamlar.
144Hz, 1ms, 1080p IPS yada VA monitör alacağım.
  • Seçimim IPS mi VA mı olmalı?
  • Oyun da oynuyorum, film de izliyorum, nette de dolaşıyorum.
  • VA panellerin doğası gereği metin tabanlı görüntülerde netlik sorunu olduğunu söylüyorlar, doğru mu?
  • Bir yandan da kontrast başarımı olarak VA öne çıkıyor.
  • IPS panellerde de IPS glow gibi sorunlar olabiliyor.
  • Ghosting durumları sanırım modele göre değişiyor.
  • Hangisini seçmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1ms bir monitör yok, özellike VA kanadında hiç yok, 144Hz bir monitörün ortalama 7ms'nin altında olması yeterli. Her VA olmasa da VA'ların çoğu da bunu başaramıyor, bu yüzden 144Hz bir panel alınacaksa bence öncelik IPS olmalı.
VA da İPS de sağlayamaz. TN alıcaksın 1ms istiyorsan.
IPS panel gerçek renk demek. VA panelde renk açısından üzmez kesinlikle ama IPS değil.

Her ikisi içinde 1 ms tepki süresi yazılsa da aslında her zaman 1 ms olarak çalışmıyorlar. Dinamikliğe göre her iki monitör de kullanım ensasında tepkime süresi sabit kalmıyor. Bazen 2 bazen 5 bazen 10 oluyor. Fakat 1 ms'ye her zaman daha yakın kalan VA panel olur. IPS hala bu konuda tam olarak VA'yı yakalamış değil.

Hangisi önemliyse sizin için onu alın.

IPS tavsiye:

-Acer XV272P
-ViewSonic XG2405
-Samsung LC24FG73FQMXUF

VA tavsiye:

-ViewSonic VX2758-PC-MH

Samsung VA panel.

Bana kalırsa panel özellikleri daha önemli örneğin c24fg73; Bendeki monitör bu kontrast oranı ve Quantum Dot teknolojisinden ötürü parlaklık ve renk doygunluğu çok güzel. Bende IPS panel düşünüyordum ama IPS'te 1MS olayı gerçekçi değilmiş başka bir oranmış tepki süresi ortalama onlarda 4MS oluyormuş bana söylenen bu, birde bir videoda denkhelmiştim bu ypruma. Aldığım panel VA ancak dediğim gibi kontrast, doygunluk ve Samsung'un teknolojisi ile VA'nın level atlamış hali.
Tekrar söylüyorum kişisel yorum, illaki VA alıcaksanız Quantum Dot alın.

Ben VA panel kullanan biri olarak soyluyorum. Olu piksel cikma olasigi dusuk hem de renkler IPS panel kadar olmasa da canli. Siyah renklerin parlak olmasi rekabetci oyunlarda ise yariyor. Ben VA panelli bir monitör almanizi oneriyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı