15 yaşında fitnessa başlamak

Öncelikle boy ve kilonu söyler misin. Ona göre sana tavsiye vereyim. Yapman gereken şey alman gereken kaloriden aşağısını almak.

Bu yaşta omuriliğini zorlayacak hareketlerden kaçın, full body çalış, alman gereken kaloriden daha düşük al, protein ağırlıklı beslen, gerisi gelir.

Hocam benim amacım biraz da kilo vermek olduğu için ne yemem gerekiyor internette pek bulamadım.

Boy kilo durumuna göre günlük alman gereken kaloriyi hesaplayıp ona göre bir açık bırakırsın (internette bunu hesaplayan siteler var). Gün içinde ve idmandan sonra protein alman önemli. Kompleks karbonhidrat tüketmelisin. Bitkisel yağlar da gelişimin için önemli. Besinler kadar onları tüketme biçimin de önemlidir. Tavuğu alıp yağda kızartırsan aldığın proteinin çok bir anlamı kalmaz. Haşlama gibi pişirme tekniklerini kullanır ve zeytinyağını da kızartmadan (ve abartmadan) tüketirsen daha iyi olur.

Boy kilo durumuna göre günlük alman gereken kaloriyi hesaplayıp ona göre bir açık bırakırsın (internette bunu hesaplayan siteler var). Gün içinde ve idmandan sonra protein alman önemli. Kompleks karbonhidrat tüketmelisin. Bitkisel yağlar da gelişimin için önemli. Besinler kadar onları tüketme biçimin de önemlidir. Tavuğu alıp yağda kızartırsan aldığın proteinin çok bir anlamı kalmaz. Haşlama gibi pişirme tekniklerini kullanır ve zeytinyağını da kızartmadan (ve abartmadan) tüketirsen daha iyi olur.

Hocam kusura bakmayın biraz geç oldu.
Sabahları iki yumurta ve peynir vs yiyorum.
Okuldan gelene kadar acıkmıyorum. Gelince.
Elma ve kuruyemiş tüketip spora gidiyorum.
Gelince tavuk pilav yiyorum. Beslenme stilim yeterli mi?

Arkadaşlar boyum 1.75 kilom 72. fitnessa başlamak istiyorum. Biraz yağım var. Onları yakıp kas çalışmak gibi bir planım var. Sizce gitmeli miyim?

Hareketleri doğru yapabilmek için uzmanları takip edin. Salondaki hocalara - büyüklerine abi şu hareket - alet nasıl yapılıyor diye sormaktan utanma. Herkes aynı amaç için orada ve kimse seninle bu konuda alay etmez. Hareketleri doğru yapman önemli ki vücudu geliştireyim derken fıtık olma.

Geri
Yukarı