15 yaşında ne yapacağını bilememek

ErDweaq

Hectopat
Lise 2'ye gidiyorum. İleride ne olmak istediğimi ve şu an ne yapacağımı bilmiyorum. Aslında aklımda yazılımcı olmak var ama yazılım hakkında çok bir bilgim yok. Ailemin benden beklentisi çok ama benim kendimden çok beklentim yok. Her gün boş boş duvara bakıyorum. Ailemin hayal kırıklığına uğramasını istemiyorum ve bugünden itibaren çalışmaya başlamak istiyorum fakat içimde çalışma isteği var ama nereden çalışacağımı ne çalışacağımı bilmiyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim, kafam çok karışık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise 2'ye gidiyorum. İleride ne olmak istediğimi ve şu an ne yapacağımı bilmiyorum. Aslında aklımda yazılımcı olmak var ama yazılım hakkında çok bir bilgim yok. Ailemin benden beklentisi çok ama benim kendimden çok beklentim yok. Her gün boş boş duvara bakıyorum. Ailemin hayal kırıklığına uğramasını istemiyorum ve bugünden itibaren çalışmaya başlamak istiyorum fakat içimde çalışma isteği var ama nereden çalışacağımı ne çalışacağımı bilmiyorum. Yardım edebilirseniz sevinirim, kafam çok karışık.
Hangi konularda iyisin, en çok ne yaparken zevk alıyorsun? Sen ne olsan ailen gurur duyar? Çevrendekiler senin hangi meslekte iyi olacağını düşünüyor?

1-bilmiyorum kendim hakkımda hiçbir bilgim yokmuş gibi sanki bir uykudan yeni uyanmış gibiyim. Korona başladığından beri değiştim sosyal medya bağımlısı oldum ama artık sosyal medya ile eskisi gibi değilim artık değişmek istiyorum hayatımın başındayım o yüzden yeni şeyler denemek yeni bilgiler edinmek ve bilimi seviyorum bilimle ilgili bir makale veya bir kitap okumayı ---2-bisiklet sürmekten, kitap okumaktan ---3-aileme sordum pilot olursan gurur duyarız dediler fakat sen kendin sevdiğin bir mesleği yaparsan o zaman gurur duyarız dediler--- 4-bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum bilgisayar mühendisi olursam o işte iyi olurum diye düşünüyorlar.

Bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum bilgisayar mühendisi olursam o işte iyi olurum diye düşünüyorlar.

Hocam neredeyse şu forumdaki herkes bilgisayarla içli dışlı zaten.
Herkes bilgisayar mühendisi olmak istiyor.
Eğer işinizde çok iyi olmayacaksanız ileride her yer bilgisayar mühendisi kaynayacak farklı bir dala yönlenmenizi öneririm.

1-bilmiyorum kendim hakkımda hiçbir bilgim yokmuş gibi sanki bir uykudan yeni uyanmış gibiyim. Korona başladığından beri değiştim sosyal medya bağımlısı oldum ama artık sosyal medya ile eskisi gibi değilim artık değişmek istiyorum hayatımın başındayım o yüzden yeni şeyler denemek yeni bilgiler edinmek ve bilimi seviyorum bilimle ilgili bir makale veya bir kitap okumayı ---2-bisiklet sürmekten, kitap okumaktan ---3-aileme sordum pilot olursan gurur duyarız dediler fakat sen kendin sevdiğin bir mesleği yaparsan o zaman gurur duyarız dediler--- 4-bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum bilgisayar mühendisi olursam o işte iyi olurum diye düşünüyorlar.
Gitmeniz gereken yol hakkında size bir şeyler demek isterdim, işte şu bölümü okuyun falan diye de, ancak diyemiyorum. Ben liseye başlayacağım sırada meslek lisesine gitmek istemiştim, ailem istemedi, mühendis olursun diyip anadolu lisesine gönderdiler. 10.Sınıfta bölüm seçimine kadar hep dil istiyordum, herkes de dil seçeceğimi düşünüyordu ki bende öyle yapacaktım, son anlık kararla sayısal seçtim. Şu anda ise mesleğe gitmediğim için pişmanım. Düşünceler, hareketler, söylenenler çok değişiyor zamanla. Rehberlik servisine güveniyorsanız konuşabilirsiniz. Ayrıca yaz geliyor, yazın farklı işlerde çalışın en çok ne yapmayı sevdiğinizi bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bilgisayarcı, araba tamircisi, kafe ve pazarcılık.
Bu dört iş olmasının sebebi şu:
Bilgisayarı seviyorsun, peki iş olarak yapabilir misin? Bunun cevabını alacaksın.
Araba tamircisi, mekanik olarak iyi misin? Tornavida tutup, şantiye gibi yerlerde çalışabilir misin, bunu görmüş oluyorsun.
Kafe, sosyal olarak seni ileri götürür, sosyal ve iletişim gerektiren işlerde ki başarını görmüş olacaksın.
Pazarcılık, ticarette kendini görmüş olacaksın.
Çalıştıkça kendini daha iyi tanır ve anlarsın.

Gitmeniz gereken yol hakkında size bir şeyler demek isterdim, işte şu bölümü okuyun falan diye de, ancak diyemiyorum. Ben liseye başlayacağım sırada meslek lisesine gitmek istemiştim, ailem istemedi, mühendis olursun deyip Anadolu lisesine gönderdiler. 10.Sınıfta bölüm seçimine kadar hep dil istiyordum, herkes de dil seçeceğimi düşünüyordu ki bende öyle yapacaktım, son anlık kararla sayısal seçtim. Şu anda ise mesleğe gitmediğim için pişmanım. Düşünceler, hareketler, söylenenler çok değişiyor zamanla. Rehberlik servisine güveniyorsanız konuşabilirsiniz. Ayrıca yaz geliyor, yazın farklı işlerde çalışın en çok ne yapmayı sevdiğinizi bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bilgisayarcı, araba tamircisi, kafe ve pazarcılık.
Bu dört iş olmasının sebebi şu:
Bilgisayarı seviyorsun, peki iş olarak yapabilir misin? Bunun cevabını alacaksın.
Araba tamircisi, mekanik olarak iyi misin? Tornavida tutup, şantiye gibi yerlerde çalışabilir misin, bunu görmüş oluyorsun.
Kafe, sosyal olarak seni ileri götürür, sosyal ve iletişim gerektiren işlerde ki başarını görmüş olacaksın.
Pazarcılık, ticarette kendini görmüş olacaksın.
Çalıştıkça kendini daha iyi tanır ve anlarsın.

Nisandan Yaz'a kadar ne yapmalıyım

Nisandan Yaz'a kadar ne yapmalıyım
Part time şeklinde, insanlarla konuşup iletişim kurabileceğin bir hizmet sektörüne gir. Kafede garson olabilir, pazarcı olabilir, çiğköfteci tostçu gibi bir yerde, düşük ücretle de olsa çalışabilirsin. Günlük 30-50 arası verirler iyi çalışır ve işlek bir yere girersen, paradan çok işe bak.

Part time şeklinde, insanlarla konuşup iletişim kurabileceğin bir hizmet sektörüne gir. Kafede garson olabilir, pazarcı olabilir, çiğköfteci tostçu gibi bir yerde, düşük ücretle de olsa çalışabilirsin. Günlük 30-50 arası verirler iyi çalışır ve işlek bir yere girersen, paradan çok işe bak.

Ben utangacım biraz bir de konuşurken bazen tıkanıyorum konuşamıyorum böyle işleri nasıl yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı