16 yaşında boy uzar mı?

800k Pyke

Hectopat
16 yıl 4 ay yaşadım ve 7 8 aydır boyum sadece 1 cm uzadı. Boyum şu an 182. Spor yapmıyordum ama 1 2 gündür IP atlamaya başladım. Bu saatten sonra boyum uzar mı?

16 yıl 4 ay yaşadım ve 7 8 aydır boyum sadece 1 cm uzadı. Boyum şu an 182. Spor yapmıyordum ama 1 2 gündür IP atlamaya başladım. Bu saatten sonra boyum uzar mı?
Ben 17 yaşındayım, boyum 1.75 :/ Yolda yürürken +1.80 birini görünce iç geçiriyorum keşke benim boyum da az uzun olsa diye. Boy uzaması yanlış hatırlamıyorsam 21-22 yaşlarına kadar devam ediyor ama boy anne babanın genetiğiyle alakalı. Sana tavsiyem basketbol ya da voleybola ilgin varsa hemen başlamalısın. Az da olsa etkisi oluyor. Geçen sene başladım 1 cm falan uzadım sanırım :)

Ergenlikde boy aniden fırlar 18 kadar uzuycaksın merak etme erginlikden çıkana kadar ani boy fırlamaları görüceksin benim boy 177 bu arada. 16 yaş bu arada

Basket oynayın arkadaşlar, ilginiz olmasa bile çıkın kendi başınıza atışlar falan deneyin potaya değmeye çalışın, 4 yıldır basketbol ile ilgileniyorum, yaşım 17, boyum 1.92, anne ve baba 185 civarında

Basket oynayın arkadaşlar, ilginiz olmasa bile çıkın kendi başınıza atışlar falan deneyin potaya değmeye çalışın, 4 yıldır basketbol ile ilgileniyorum, yaşım 17, boyum 1.92, anne ve baba 185 civarında
Ama senin annen, baban uzunmuş. Benim babam 180 annende 167.
Bende 16 yaşındayım boyum 1.81 ve 3 ayda 1 cm uzuyorum.Spor olarak sadece 2 haftada bir halısaha maçı :D
Futbol oynayanlar genelde kısa oluyor birde. Sen o zaman 190 olacaksın gibi :D

Büyük oranda genetiktir arkadaşlar. Boy uzaması kiminde 14-15'lerinde duruyor, kiminde 17-18, kimi de 21-22'ye kadar uzayabiliyor. Değişkenlik söz konusu. Net bir şey söylemek zor. Epifiz bezlerin kapandıysa boyun uzamaz. Diğer bahsedilen yöntemler ise öyle aman aman uzatmaz sizleri. Belki sternum bozukluğunuz (kamburluk vs.) varsa, o giderildiğinde normal boyunuz ortaya çıkar. Onun haricinde bir uzamadan söz edilemez. Cerrahi yöntemler de var tabii. Orasına hakim değilim. Ancak genel hatlarıyla durum böyle.

Geri
Yukarı