17 yaşımdayım aşırı gelecek kaygım var

Merhaba dostum, ben de 18 yaşındayım ve 6 aya 19 olacağım. Yani adaşın olarak tavsiyeler vereceğim.

Mutlu olmaya çalış, sürekli geleceği düşünürsen anın tadını çıkaramazsın. 1 yıl önce bende senin gibiydim. "Acaba gelecekte iyi bir yerde çalışabilir miyim?" Gibi soruları sorar dururdum, sonrasında sosyalleşmeye başladım yavaş yavaş düzene girdim. Uluslararası bir şirkete girdim ve yarın 7'de gideceğim, sen düşün. Hedeflerime ulaşmam için öncelikle çizelge belirledim, sana da tavsiye ederim.

Sınavları da kafaya takma bence, ne yani geçemedin diye dünyanın sonu mu oluyor? Ben 7. sınıftan beri açıkta okuyorum ve en rahatı bu oldu benim için. En azından strese vs. girmedim ve mantıklı düşündüm istediğim bilgiyi edindim ve bunları yaparken sınırlama gibi bir şey olmadı. Yani eğer geçemezsen dert etme, güzel bir şirkete gir ve orada küçük yaşta çalışmaya başla bu sayede yer edinirsin ve genç olduğun için yetkin yükselir. Her şey okumak değildir, zaten bilgi senin içinde olan bir şey. (Mesela hiçbir bölüme sahip olmamama karşın uluslararası bir şirkete direkt girmem buna örnek olabilir)

Ülkenin gidişatı seni etkilememeli, evet alım gücü oldukça düşük ama elindekiyle yetinip hayallerini buna göre planlamalısın. Mesela refah seviyesi iyi olan bir ülkeye gitmek ve orada yeni bir yaşam kurmak gibi. Bu tarz hayaller hiç uzak değil emin olabilirsin. (Mesela benim şu anda girdiğim şirketin en mantıklı yeri Güney Kore'de ve orayı düşünüyorum, zaten korece öğrenmek benim için hiç zor olmayacak ve Asya ülkelerine daha yakın birisiyim)

Boş zamanlarını da değerlendir, mesela yazılım öğrenmek veya grafik tasarım vs. bu konuda hiçbir sınırlama ve kural yok :)

Gerçekten açıktan okuyup da bu şekilde başarılı olmanıza hayran kaldım. Bende öyle hırs ve azim yok. Başka ülkelere gitmeyi orada bir hayat kurmayı maalesef gözümde büyük görüyorum. Bu da yalpalamış karakterimden dolayı herhalde.

En çok özleyeceğin yaşlardasın bol bol kendine yatırım yap şuan ki aklım o zamanlarda olsa dil öğrenirdim en büyük yatırım kendine yapacağın yatırımdır bunu hiçbirzaman unutma. İmkanın varsa dil kursuna yazıl ingilizce almanca ne öğrendin kar :)

Gerçekten açıktan okuyup da bu şekilde başarılı olmanıza hayran kaldım. Bende öyle hırs ve azim yok. Başka ülkelere gitmeyi orada bir hayat kurmayı maalesef gözümde büyük görüyorum. Bu da yalpalamış karakterimden dolayı herhalde.
İstersen her şeyi başarabilirsin, yalnız başına kalıp her şeyi düşün. Kendi zevkine göre her şeyi yapma, çevreni ve yaşantını da hesaba katarak hareket et. Ben ne hırslı ne de azimli birisiyim, sadece denedim ve başarılı oldum. Açıkta okumam bana engel olmadı, aksine zamanımı istediğim gibi kullanmama yardımcı oldu.

Pes etmeyin hocam. Benim ailem bile destek vermedi. Bilgisayarımı aldılar. Ama çabaladım ve şu anda hem okurken hem de bir yazılım şirketinde çalışıyorum. Bu yaşta herkes bu duyguları yaşar ama önemli olan pes etmeyip yola devam etmek. 1 gün önce 18 yaşıma girdim ve mutluyum çünkü pes etmedim. Hayatta her zaman önüne duvarlar koyacak. Sen o duvarları yıkarsan kazanırsın. Yıkamazsan bahsettiğin düşüncelere kapılırsın. İnanıyorum ki yıkacaksınız o duvarları.

Pes etmeyin hocam. Benim ailem bile destek vermedi. Bilgisayarımı aldılar. Ama çabaladım ve şu anda hem okurken hem de bir yazılım şirketinde çalışıyorum. Bu yaşta herkes bu duyguları yaşar ama önemli olan pes etmeyip yola devam etmek. 1 gün önce 18 yaşıma girdim ve mutluyum çünkü pes etmedim. Hayatta her zaman önüne duvarlar koyacak. Sen o duvarları yıkarsan kazanırsın. Yıkamazsan bahsettiğin düşüncelere kapılırsın. İnanıyorum ki yıkacaksınız o duvarları.

Hangi şirket hocam.

Geri
Yukarı