17 yaşında kalori açığı vererek kilo vermek doğru mu?

• Konuyu başlatan Hylos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 365

Hylos

Hectopat
4 gün önce kalori açığı vererek kilo vermeye başladım şu an boyum 173cm, 17 yaşındayım ve 89 kiloyum günde 1300-1500 kalori alıyorum ve haftada 4-5 gün olmak üzere spora gidiyorum. Tabii ki makrolara dikkat ediyorum günlük tam 150 proteine çıkamasam da 120 gram civarı protein alıyorum, sizce 3 ay bu şekilde devam etsem 15 civarı kilo verir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani 2000 kalori civari alsam yeter mi hocam?

Teşekkürler hocam eğimi 12'ye çıkaracağım.

Bmr degerinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz BMR Calculator

2000 2300 civarı alın bence ve verdiğiniz kiloya göre devam edin. Günlük Kalori Hesaplama bu makale size yardımcı olabilir.
Yağ miktarını da günlük 50 60 gram minimum tutmayı unutmayın.

Hocam gunluk kalori yerine direk bmr hesaplamasi daha mantikli olmaz mı o kaloriyi alir direk ne kadar acik birakacagini da dusunmek zorunda kalmamis olur.

Aslında vitamin açısından sorun yok her birinin takviyesini alıyorum ayrı olarak zaten ama daha detaylı açıklarsanız ona uygun beslenirim teşekkürler.

Mesela bugün ki beslenmem bu şekildeydi:

Hocam konuyu biraz hortlatmış gibi oluyorum ama bu kalori takibini yaptığınız uygulamanın ismi nedir?

Son düzenleme:
Bmr degerinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz BMR Calculator

Hocam gunluk kalori yerine direk bmr hesaplamasi daha mantikli olmaz mı o kaloriyi alir direk ne kadar acik birakacagini da dusunmek zorunda kalmamis olur.
Farketmez hocam ancak bırakacağı açığı düşünmeden, hesaplayıp planlamadan biraz zorlanabilir. Attığım makaleyi okuyup gerekli hesaplamaları yapması ve buna göre açık oluşturması mantıklı olur bence.

Fark etmez hocam ancak bırakacağı açığı düşünmeden, hesaplayıp planlamadan biraz zorlanabilir. Attığım makaleyi okuyup gerekli hesaplamaları yapması ve buna göre açık oluşturması mantıklı olur bence.

Dusunmeden derken zaten bmr degerinin saglikli olan maksimum acigi ifade ettigini kastetmistim metabolizmanin kendine harcadigi enerjiyi vucuduna alirsa kalori acigi direkt yaptigi egzersize esit oluyor.

Should you eat less than your BMR to lose weight? Since BMR represents the minimal calorie number you need for involuntary body functions, you shouldn't consume fewer calories than your BMR. To lose weight properly, you need to consider both physical activity and your BMR.

Should you eat less than your BMR to lose weight? Since BMR represents the minimal calorie number you need for involuntary body functions, you shouldn't consume fewer calories than your BMR. To lose weight properly, you need to consider both physical activity and your BMR.
Hocam bu yazı tam olarak nereden? Belirli bir bilimsel araştırma sonrası yazılmış bir sonuç yazısı mı?
Konu hakkında derin bilgi sahibi olduğumu söyleyemem ancak aksi çıkarsa şaşırırım.
Çoğu fitness antrenörü bmrın altına düşebilecek kalori açığının da yapılabileceğini ve gerekli egzersizler ve beslenme yapıldığı zaman bunun sorun olmayacağını söylüyor(güray aydın berkay türkkan vs.) . Zaten söylediklerimize rağmen sonucumuz aynı yere çıkıyor. Pek tartışmaya da gerek yok. Arkadaş yine de verdiği kiloya göre gittikçe planlı ve düşürülmüş bir kalori açığı yaparsa her türlü ikimizin de dediğine çıkmış olur ve mantıklı da olmuş olur.

Hocam bu yazı tam olarak nereden? Belirli bir bilimsel araştırma sonrası yazılmış bir sonuç yazısı mı?
Konu hakkında derin bilgi sahibi olduğumu söyleyemem ancak aksi çıkarsa şaşırırım.
Çoğu fitness antrenörü bmrın altına düşebilecek kalori açığının da yapılabileceğini ve gerekli egzersizler ve beslenme yapıldığı zaman bunun sorun olmayacağını söylüyor(güray aydın Berkay türkkan vs.). Zaten söylediklerimize rağmen sonucumuz aynı yere çıkıyor. Pek tartışmaya da gerek yok. Arkadaş yine de verdiği kiloya göre gittikçe planlı ve düşürülmüş bir kalori açığı yaparsa her türlü ikimizin de dediğine çıkmış olur ve mantıklı da olmuş olur.

How Basal Metabolism & Calories Affect Weight Loss? | Leo's Fitness Lab kaynak tamamen guvenilir olmayabilir ayrica bmr zaten vucudun kendi fonksiyonlarini devam ettirmesi icin gereken minimal kalori miktari olarak tanimlandigi icin ayrica bir bilimsel makale vermeme gerek olmadigini dusundum. Doktor degilim ama kalori alimi aşırı dusmedikce buyuk ihtimalle sıkıntı cikmaz ki zamaninda ben de yaptim ancak yine de uzun sure diyet yapmayi belirttigi icin bu sekilde soyledim. Son dediginize katiliyorum cesitli kalori alimlarini deneyip metabolizma hizinin en az yavaslayip yagi en cok yaktigi miktarda durmasi en mantiklisi.

How Basal Metabolism & Calories Affect Weight Loss? | Leo's Fitness Lab kaynak tamamen guvenilir olmayabilir ayrica bmr zaten vucudun kendi fonksiyonlarini devam ettirmesi icin gereken minimal kalori miktari olarak tanimlandigi icin ayrica bir bilimsel makale vermeme gerek olmadigini dusundum. Doktor degilim ama kalori alimi aşırı dusmedikce buyuk ihtimalle sıkıntı cikmaz ki zamaninda ben de yaptim ancak yine de uzun sure diyet yapmayi belirttigi icin bu sekilde soyledim. Son dediginize katiliyorum cesitli kalori alimlarini deneyip metabolizma hizinin en az yavaslayip yagi en cok yaktigi miktarda durmasi en mantiklisi.
Dediklerinize katılıyorum hocam. Zaten düşük kalori açıklarıyla uzun süre diyet hem vücuda büyük zarar hemde yağ yakımı çok yavaşlayacaktır.

4 gün önce kalori açığı vererek kilo vermeye başladım şu an boyum 173cm, 17 yaşındayım ve 89 kiloyum günde 1300-1500 kalori alıyorum ve haftada 4-5 gün olmak üzere spora gidiyorum. Tabii ki makrolara dikkat ediyorum günlük tam 150 proteine çıkamasam da 120 gram civarı protein alıyorum, sizce 3 ay bu şekilde devam etsem 15 civarı kilo verir miyim?

Hocam ben de aynı şekilde kilo veriyorum ve hesapladığım günde 1600-1700 kalori alıyorum ama atıştırıyorum da. Gayet de kilo veriyorum. Makrolarını hesapla ve sadece karbonhidrat ve yağı düşür. Proteini aynı gramda al.

Geri
Yukarı