Kalori açığı gerçekleştirilmemesine rağmen kilo verememek

smtylmz_who

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese iyi Sosyaller, severek okuduğum üniversiteyi maddi sebeplerle bırakmak zorunda kaldım. O gün bugündür yani yaklaşık 4 yıldır psikolojik olarak resmen çöktüm, evde de maddi manevi sıkıntılar yaşayınca 24 yaşında olmama rağmen 125 kiloya ulaştım, boyum ise 1.80..

2023 boyunca çeşitli "diyetler", formüller denedim ama 4 Kill verip 5 kilo almam döngü halinde devam etti. 2024 Ocak ayının 15'i itibarıyla silkelendim ve kalori açığı yöntemini uygulamaya başladım. Günlük -2500 hedef belirledim.

Şubat sonuna kadar 1.5 ay içerisinde yaklaşık 12 kilo verdim. Kendimi zorlamadım, gayet doya doya yediğim günler oldu. İnternette çeşitli kalori ihtiyacı sitelerinden değerler toplayıp ortalamayı aldım ve 3000 kalori ihtiyacım olduğuna karar verdim. Günlük 1500 - 2000 kalori alıyorum. Mi Band 8 ile birlikte aerobik bisiklet kullara 1000-2000 kalori arası yakıyorum. Bu şekilde günlük ortalama 2500 kalorilik bir açık oluşturmaya başladım.

Ocak ayında kalori açığım neyse hemen hemen onu verdim. Şimdi gelelim 2 temel sorunuma...

İlk sorum şöyle, Şubat ayında hemen hemen 80.000 kalori açığı oluşturdum buna mukabil bir kilo kaybı beklerken harcadığım kalorinin tam olarak yarısı kadar kilo kaybı yaşadım. Diyebilirsiniz ki hata yapmışsındır, aynı yöntemle düzene başladığım ilk 2 haftada kalori açığımla paralel kilo kaybı yaşadım. Şubatta ise bu durum yarı yarıya indi...

İkinci sorum ise başlıkta yazdığım gibi son 1 haftadır kilo verişim tamamen durdu. 30 Mart günü kilom 113.2 idi, 1 haftadır 1.8 Kg'lik açığım oluştu hadi dedim +/- hata yapabilirim veya şubat ayında olduğu gibi yarı yarıya olabilir derken kilom 113.4 oldu. 200 grama takıldığımdan değil ama 1 haftada o kadar açığa rağmen kilo veremeyip üzerine +200 gram almak bir hayli garibime gitti. Birçok başlığa baktım. İki sorum hakkında da fikirlerinizi almak istiyorum ek olarak tavsiyelerinize açığım. Mental olarak kötüyken fiziken kilolu olmak insanın sıkıntısını katlıyor tabii birbirlerini kamçılıyorlar desem yeridir...

Sabahları genelde sade yulaf ve süt eşliğinde kahvaltı yapıyorum, bazen öğlen canımın çektiği yemeği akşam yemeği gibi yiyorum, akşamı meyve, hoşaf, yoğurt vs ile kapatıyorum. Bazı günler ise öğün atlıyorum tek öğün yapıyorum veyahut sabah yumurtalı vs güzel bir kahvaltı öğleni atlayıp ise akşamları hafif bir yemek yiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20240306_010142.jpg
    IMG_20240306_010142.jpg
    58,9 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20240306_010203.jpg
    IMG_20240306_010203.jpg
    134,6 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20240306_010237.jpg
    IMG_20240306_010237.jpg
    254,2 KB · Görüntüleme: 29
Diyeti düzgün yaptığına emin misin?

Bir hafta kısa bir süre çok fazla ihtimal var. Vücudun tehlike algılayıp verdiği suları geri almaya karar vermiş olabilir. Bağırsak problemleri sonucu bir şeyler olmuştur doktor değilim bilmiyorum, yani yağ yaktığın halde tartıya yansımamış olabilir. Senin hedefin ayda Max 4 kilo yağ kaybı olmalı, fazlası sağlık problemlerine yol açabilir. Tamamen doğru kalori hesabı yapmak imkansıza yakındır, en fazla tahmini hesap yaparsın. Metabolizman hızın düşmüş olabilir farkında olmadan gün içinde daha uyuşuk olmaya başlamışsındır, hepsi normal. İlk ay su kaybı çok olur o seni yanıltmasın. Kas geliştiriyorsan zaten yağ yaksan bile kilo artması normal çünkü kaslar ilk zamanlar aşırı su tutar. Kilon azaldıkça bazal metabolizma azalır verdiğin kilo miktarı düşer, ideal kilona yaklaşırken ayda 2 kilo vermek bile iyi bir başarıdır.

1.5 ayda 12 kg vermek zararlı hocam kısa süre içerisinde verdiğiniz kiloyu geri alırsınız. @cinar_yasarrr hocam banlı olmasaydı yardımcı olabilirdi.
Doğru diyorsunuz keşke banlı olmasaydım da yardımcı olurdum ama işte yazamıyorum bile.

Günde 2500 kalor açık çok fazla. 1000 kalori açık bile fazlayken varın siz düşünün.

Doğru diyorsunuz keşke banlı olmasaydım da yardımcı olurdum ama işte yazamıyorum bile.

Günde 2500 kalor açık çok fazla. 1000 kalori açık bile fazlayken varın siz düşünün.

Ne ara açıldı la senin banın 😃. Doğru diyorsun bu arada, 500-600 kcal açık bırakarak zorlanmadan ayda 6 kg verilebilir.

Geri
Yukarı