17 yaşında kalori açığı vererek kilo vermek doğru mu?

• Konuyu başlatan Hylos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 363

Hylos

Hectopat
4 gün önce kalori açığı vererek kilo vermeye başladım şu an boyum 173cm, 17 yaşındayım ve 89 kiloyum günde 1300-1500 kalori alıyorum ve haftada 4-5 gün olmak üzere spora gidiyorum. Tabii ki makrolara dikkat ediyorum günlük tam 150 proteine çıkamasam da 120 gram civarı protein alıyorum, sizce 3 ay bu şekilde devam etsem 15 civarı kilo verir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu yazı tam olarak nereden? Belirli bir bilimsel araştırma sonrası yazılmış bir sonuç yazısı mı?
Konu hakkında derin bilgi sahibi olduğumu söyleyemem ancak aksi çıkarsa şaşırırım.
Çoğu fitness antrenörü bmrın altına düşebilecek kalori açığının da yapılabileceğini ve gerekli egzersizler ve beslenme yapıldığı zaman bunun sorun olmayacağını söylüyor(güray aydın berkay türkkan vs.) . Zaten söylediklerimize rağmen sonucumuz aynı yere çıkıyor. Pek tartışmaya da gerek yok. Arkadaş yine de verdiği kiloya göre gittikçe planlı ve düşürülmüş bir kalori açığı yaparsa her türlü ikimizin de dediğine çıkmış olur ve mantıklı da olmuş olur.
1891.25 kalori diyor ne yapmaliyim simdi
Hocam ben de aynı şekilde kilo veriyorum ve hesapladığım günde 1600-1700 kalori alıyorum ama atıştırıyorum da. Gayet de kilo veriyorum. Makrolarını hesapla ve sadece karbonhidrat ve yağı düşür. Proteini aynı gramda al.
Hocam kilonuz ve boyunuz kaçtı vermeye başlamadan önce.

Mesela bugün 1980 kalori aldım 200 gr protein aldım idmanımı yaptım ve 12 eğim, 5 km/h, 30 dakika kardiyo yaparak yürüdüm. Sizce bu şekil yeterli mi birde karbonhidratı protein ve yağ oranına göre daha düşük bir seviyede mi almalıyım? @enesiskk

Mesela bugün 1980 kalori aldım 200 gr protein aldım idmanımı yaptım ve 12 eğim, 5 km/h, 30 dakika kardiyo yaparak yürüdüm. Sizce bu şekil yeterli mi birde karbonhidratı protein ve yağ oranına göre daha düşük bir seviyede mi almalıyım? @enesiskk
40 gr civarı yağ 360 kalori yapıyor 200 gram proteinde 1160 kalori yapıyor kalan 940 kalori yapalım, bu da 235 gr karb yapıyor.
Hocam protein değeri ve kalori sabit tutulduktan sonra düşük yağ veya düşük karb diyetlerinde yağ kaybı açısından fark gözükmüyor, hatta bazı araştırmalarda düşük yağ yüksek karb diyetleri daha iyi sonuç gösteriyor. Yani yağı ortalama tutup proteini ve karbı yüksek tutun.
Protein ve yağ değeri hiç değişmez, kalanı doldurmak içinde karb kullanılır.
Yaptıklarınızda gayet iyi hocam. 15 eğime de çıkarabilirsiniz zorlanmadıysanız, kardiyodan çıktıktan sonra yürümeye haliniz kalmaması lazım diyim size. Terli olmanız gerekiyor baya.

40 gr civarı yağ 360 kalori yapıyor 200 gram proteinde 1160 kalori yapıyor kalan 940 kalori yapalım, bu da 235 gr karb yapıyor.
Hocam protein değeri ve kalori sabit tutulduktan sonra düşük yağ veya düşük karb diyetlerinde yağ kaybı açısından fark gözükmüyor, hatta bazı araştırmalarda düşük yağ yüksek karb diyetleri daha iyi sonuç gösteriyor. Yani yağı ortalama tutup proteini ve karbı yüksek tutun.
Protein ve yağ değeri hiç değişmez, kalanı doldurmak içinde karb kullanılır.
Yaptıklarınızda gayet iyi hocam. 15 eğime de çıkarabilirsiniz zorlanmadıysanız, kardiyodan çıktıktan sonra yürümeye haliniz kalmaması lazım diyim size. Terli olmanız gerekiyor baya.
Tamamdır hocam sağolun dediklerinize göre bir program düzenleyeceğim eğim biraz zorladı ama 15 değil de 14'e zorlarım gibi 12'den sonra biraz enerjim kalsa da yorulmuştum. Benim yağ kısmım bacaklarda toplanıyor o yüzden orayı hızla inceltmek istiyorum o kısmı çalışmam inceltir mi?

Tamamdır hocam sağolun dediklerinize göre bir program düzenleyeceğim eğim biraz zorladı ama 15 değil de 14'e zorlarım gibi 12'den sonra biraz enerjim kalsa da yorulmuştum. Benim yağ kısmım bacaklarda toplanıyor o yüzden orayı hızla inceltmek istiyorum o kısmı çalışmam inceltir mi?
Bölgesel yağ yakımı yok.
Vücut yağlanma sıran x - y - z diye gidiyorsa yağ yakma sıranda z - y - x diye gider.
Yani ilk yağlanan bölge bacaksa en son gidecek demektir. Üzücü ama gerçek :(

Bölgesel yağ yakımı yok.
Vücut yağlanma sıran x - y - z diye gidiyorsa yağ yakma sıranda z - y - x diye gider.
Yani ilk yağlanan bölge bacaksa en son gidecek demektir. Üzücü ama gerçek :(
Ege fitness bir videosunda diyordu da o yüzden sormuştum bilimsel diyordu. Bir bölgeyi çalıştıktan sonra hemen kardiyo yaparak o bölgenin yağ yakımını hızlandırıyoruz diyordu bi ümit sorayım dedim sağolun hocam.

Geri
Yukarı