2 ayda 10 kilo verebilir miyim?

Galiba kilo aldığım sırada etrafımda sigara dumanı azalmıştı veya son zamanlarda spordan uzaktım o sırada kilo almış olabilirim. Sadece hafta sonları koşu yapabilirim, beslenme de başka ne önerebilirsiniz?

3-4 ay yeterli midir yoksa daha da uzatmalı mıyım? Ayrıca yardımınız için teşekkür ederim beni bilgilendirdiniz.
Eğer spor salonuna gidebilirseniz daha kolay olur, 20 dakika bisiklet 20 dakika koşu bandı aletinde kardiyo yaparsınız sonra ağırlık kaldırırsınız 1 saat hem güç kuvvet arttırmış olursunuz ve kilo verip yağ yakarsınız.

Verebilirsin, fakat çok özel bir durumun yoksa ise vermemelisin. Şöyle düşünelim, hızlıca ödem attın 3-4 kg kadar düştün, geriye kalan 6kg içerisinden bu kadar kısa sürede yağ yakımını maksimize edemezsin. Bu şekilde zaten az olan kas kütlenin bir kısmını da kaybedersin. Kas kütlesi önemli çünkü, yakılan kalorinin büyük bölümünün de sebebi. Kısa sürede hızlıca kilo verdiğinde metabolizmanda bu yönde çok olumlu bir değişiklik olmaz. Kas kütlen de artmayacağı için metabolizma düşebilir. Yani diyeti kestiğinde yine hızlıca kilo almaya başlarsın. Çok özel bir durumun yoksa ise, 4 ay gibi bir süre belirlemeni tavsiye ederim.
Merhaba hocam, evde spor yaparak düzenli uyku ve sağlıklı beslenerek kilo verebilir miyim günde ortalama 1 buçuk kilometre yürüyorum cevabınızı bekliyorum.

10 kilo verilebilir. Benim 1 ayda 17 kilo civarı vermidliğim var(ama önermem, fazla ağırdı ve kas erimesine sebep olmuştu). 10 kilo 2 ay içinde düzgün yapılırsa oldukça sağlıklı bir şekilde de verilebilir. Ama en iyi ve en sağlıklı etki için yeterli düzeyde hareket de etmelisiniz.

Merhaba hocam, evde spor yaparak düzenli uyku ve sağlıklı beslenerek kilo verebilir miyim günde ortalama 1 buçuk kilometre yürüyorum cevabınızı bekliyorum.

Merhaba, evet verebilirsiniz. Günlük aldığınız kalori miktarını takip etmeniz iyi olur. Evde spor ve yürüyüş ile kalori açığı oluşturarak istediğiniz kiloya inebilirsiniz. Önemli 2 nokta var. Aşırı aç kalacak şekilde kalori kesmemek, bu şekilde metabolizmanız yavaşlar, başlarda iyi kilo veriliyormuş gibi görünse de uzun vadede kilo verme hızınızı yavaşlatır. Diğer önemli nokta yemek yediğiniz saatler. Kalorinin çoğunu aktif olduğunuz saatlerde alırsanız yakma ihtimaliniz artar. Akşamları daha hafif yerseniz iyi olur. Evde 1 çift dumbell varsa eğer, bazı kompakt hareketleri yaparak kaslarınızı çalıştırırsanız kalori yakma hızınıza ciddi katkısı olur.

İstenildiği takdirde yapılabilir ya, ekstra spor da yaparsan verirsin herhalde, ya da direkt fitness yaparak kiloyu kasa dönüştürebilirsin.
Kilo kasa dönüştürülmez hocam, kas kütlesi yağdan ayrıdır.

Öncelikle 1 haftada 1 kilodan fazla vermemelisin. İnternetten hemen TDEE'ni hesaplayabilirsin, orada yazacak sonuç senin günlük alman gereken kaloridir. Ondan günde 750 kalori az al. Eğer 1000 kaloriden daha fazla açık bırakırsan kas kaybı olabilir. Ayrıca kas kaybetmek istemiyorsan kilon başına 2 gram protein al.

Kardiyo yapmana pek gerek yok. Yapman gereken az önce dediğim gibi alman gereken kaloriden 750 kalori az alman. Fakat diyelim ki 250-300 kalori az fark bıraktın, o zaman kardiyo yapabilirsin kalan kaloriyi tamamlamak için.

Günde 3 litre falan su içmeni öneririm, metabolizmayı %30'a kadar hızlandırabiliyor ve vücutta yağ gibi gözüken suları atmanı sağlar.

Kardiyo yapmana pek gerek yok. Yapman gereken az önce dediğim gibi alman gereken kaloriden 750 kalori az alman. Fakat diyelim ki 250-300 kalori az fark bıraktın, o zaman kardiyo yapabilirsin kalan kaloriyi tamamlamak için.

Günde 3 litre falan su içmeni öneririm, metabolizmayı %30'a kadar hızlandırabiliyor ve vücutta yağ gibi gözüken suları atmanı sağlar.

Kiloyu kasa dönüştürmek? Hocam verirsiniz günde çok çok az yiyip spor yaparak fakat önerilmez, sağlıksızdır. Zaten bir süre sonra da bu kiloları geri hızlıca alırsınız.

Kiloları geri hızlıca almak nasıl oluyor ya bir tek bende olmadı. Geçen sene ramazan ayı ve sonrası 1 ay içinde yaklaşık 30 kg verdim (sağlıksız şekilde tabii) o zamandan şu zamana kadar sadece 5 kg aldım. Ve o kadaaaaar çok yememe rağmen. Herkeste olacak diye bir şey yok.

Geçtiğimi yaz 45 günde 98 kilodan 83 kiloya düşen biriyim. Yemeyi içmeyi aşırı derecede azaltmıştım kendi çapımda spor yapmaya çalıştım vs vs. Ondan sonra ne mi oldu? çok hızlı bi şekilde verdiğim kiloları anlamadan geri aldım. Şuan 100 kiloya dayandım... Hızlı kilo vermeyi asla önermem...

Yeni konular

Geri
Yukarı