2000-2500 TL'ye 3D Modelleme Ve Hızlı Render İçin Sistem Toplama

Os_man

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, kısa bir süre önce aynı amaçla kendim için bir sistem önerisi aldım. Bilgisayar bileşenleri + (monitör, mouse, soğutucu...) toplam 3.300 TL tutarında bir sistem topladım. Henüz almadım ama alacağım :) . Aynı amaçla bir arkadaşıma bakıyorum ama bütçe her şey dahil en fazla 2.500 TL.

Kullanıcalack programlar ArchiCAD 18, beraber çalıştığı render motoru Cinema4D, ek olarak artlantis5.0 ve photoshop. Bana önerilen sistemi de göstereyim;
Çıktı1.jpg
Çıktı 2.jpg

Bu sistem bana 4 yıl idare edecek bir sistem ve sonrasında yükseltebileceğim bir sistem fakat arkadaşım kendisi için düşük bütçeli ve geçici bir sistem önerisi istiyor. Sistemden beklentimiz ise;

1-) Özellikle işlemci olarak daha düşük bütçeli bir model, (400-500 TL civarında mesela)
2-) Anakart için 300 TL civarlarında varsa iyi bir model,
3-) Kasa olarak da daha uygun (500-600 watt kasa yeter mesela),
4-) Ram çok önemli belki hiç ellemeyip bu sistemdeki gibi 8GB alabiliriz.
5-) Ekran kartı biraz daha alt modeller olabilir, (300-350 TL uygundur)
6-) Monitör 200-300 TL arasında olabilecek geniş ekran ve en uygun fiyatlı olanı.

İster 2.200 TL civarında sadece kasa önerin isterseniz 2.500 TL'yi aşmayacak tüm sistem önerisi, veya yukarıda saydığım önerilerden herhangi birine cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Snopy kulaklık dışında sistem tıkırında gibi.
  1. İşlemci olarak i5 4690k sanırım o fiyat civarındaydı.
  2. Gaming 3 dışında yine o fiyata Z97 bir anakart alınabilir.
  3. Düşük bütçeli sistemlerde genelde kasa ve PSU ayrı olarak alınır.
  4. Bellekler iyi, evet.
  5. GTX 750 tam sana göre.
  6. Yine o fiyat kademesinde IPS bi monitör bulabilirsin diye düşünüyorum.
Soruları cevapladım. Arkadaşlar sistemi önereceklerdir. Gerekirse ben de yaparım bi sistem ;)

Aynı şekilde grafik tasarım için i7 3770 ve Gtx 660ti kullanıyorum. SSD + HDD var ancak SSD(Corsair)'nin performansı bir süre sonra ciddi şekilde düşüyor, memnun değilim. AMD'nin çoklu çekirdeği sayesinde render alma ve grafikte daha iyi işler çıkardığını duydum. Bu konuda bilgi verecek arkadaş varsa bende çok sevinirim. Anakart olarak çok yüksek modeller bakmana gerek yok overclock yapılmayacağı için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'de HT teknolojisi olduğu için render alma esnasında aynı cinebench testi gibi kutular çıkıyor. 4 çekirdek 8 threat bir işlemcide 8 tane kutu çıkıyor. Yani 8 çekirdek AMD ile aynı. Fakat Intel ve AMD'nin önbellek anlayışı biraz farklı. O yüzden çoklu uygulamalarda AMD performansı Intel'den farklı oluyor. Modelleme ve render bilgisayarına i5 koyulmaması taraftarıyım ben. i7 2600 ile AMD 8320 4.0 ghz işlemciyi aynı sahne üzerinde test ettim. Neredeyse fark yok aralarında. 3DS Max'te basit bir sahne üzerinde render aldım bu işlemde.

Ayrıca ben de 840 Evo kullanıyorum. Nand Flashları 840 Pro ve Kingston HyperX 3K kadar kaliteli değil.

Ayrıntılı bilgi; NAND Flash Çiplerini Tanıyalım | HWA

Aynı fiyata daha kaliteli Kingston HyperX 3K var. Ha ben memnun muyum? Evet. Rapid moduyla uçuyor. Ama ömrü ve kalitesi çok önemli. 2 TB yazıp silsek mefta oluyor bazı SSD'ler.

Intel'de HT teknolojisi olduğu için render alma esnasında aynı cinebench testi gibi kutular çıkıyor. 4 çekirdek 8 threat bir işlemcide 8 tane kutu çıkıyor. Yani 8 çekirdek AMD ile aynı. Fakat Intel ve AMD'nin önbellek anlayışı biraz farklı. O yüzden çoklu uygulamalarda AMD performansı Intel'den farklı oluyor. Modelleme ve render bilgisayarına i5 koyulmaması taraftarıyım ben. i7 2600 ile AMD 8320 4.0 ghz işlemciyi aynı sahne üzerinde test ettim. Neredeyse fark yok aralarında. 3DS Max'te basit bir sahne üzerinde render aldım bu işlemde.

Ayrıca ben de 840 Evo kullanıyorum. Nand Flashları 840 Pro ve Kingston HyperX 3K kadar kaliteli değil.

Ayrıntılı bilgi; NAND Flash Çiplerini Tanıyalım | HWA

Aynı fiyata daha kaliteli Kingston HyperX 3K var. Ha ben memnun muyum? Evet. Rapid moduyla uçuyor. Ama ömrü ve kalitesi çok önemli. 2 TB yazıp silsek mefta oluyor bazı SSD'ler.
İsterse arkadaş 8320 ile M5A97 R2.0 seçebilir. Böylece bütçede + 150 TL kadar bir tasarruf edebilir. Bir soğutucu alarak (212 Evo'yu tavsiye ediyorum. 8350 ile manuel fan ayarıyla hem sessiz hemde gayet serin tutuyor işlemciyi) 4.5 - 4.8 GHz'e çekerek işlemciyi kullanabilir. Bu arada 840 Evo'yu 8 aydır kullanıyorum. Ağır işler yapmadığım halde 3.70TB veri yazmışım SSD'ye. Ama ilk günkü performansından ödün vermiyor disk. Tabi bundaki en büyük pay Over Provisioning ayarında.
ssd.jpg

@SypeR Aynen 840 evodan ben de en az senin kadar memnunum ama attığım linki okuduysan eğer ne demek istediğimi anlamışsındır. Eğer alabiliyorsa kesinlikle PRO alsın. Ben Samsung'un kendi modunda kullanmıyorum, Rapid mod açık olduğu sürece tek bir endişem yok diskim hakkında. Ram'i cache bellek olarak kullandığı için diske fazla yük binmiyor, ömrü uzuyor.

Kingston SSDnow serisi kullansaydın eğer 3.6 TB veri ile şuan ikinci SSD'yi almıştın herhalde. :D

@SypeR Aynen 840 evodan ben de en az senin kadar memnunum ama attığım linki okuduysan eğer ne demek istediğimi anlamışsındır. Eğer alabiliyorsa kesinlikle PRO alsın. Ben Samsung'un kendi modunda kullanmıyorum, Rapid mod açık olduğu sürece tek bir endişem yok diskim hakkında. Ram'i cache bellek olarak kullandığı için diske fazla yük binmiyor, ömrü uzuyor.

Kingston SSDnow serisi kullansaydın eğer 3.6 TB veri ile şuan ikinci SSD'yi almıştın herhalde. :D
Aslına bakarsan RAPID Mode bende de aktif. Ayrıca RAM'in cache olarak alınan miktarı diskin kullanımına bağlı olarak değişiyor. Birde Kingston SSD alacaktım ama sistemi topladığım sırada Samsung SSD'ler Türkiye'ye giriş yapmıştı. Direk kaptım bir Samsung ve kafam rahat. :)

1 günlük durgunluğum için kusura bakmayın farkına varmadan ceza almışım. :)
  • SSD tavsiyenizi dikkate aldım, Samsung 840 Evo şimdilik bu bütçeye uygun gibi.
  • Kasa, anakart, RAM bu bütçe için ideal.
  • Monitör için de IPS LED 23" bu fiyata olabileceğini bilmiyordum. Kendime de bundan alsam iyi olacak :)
"Anakart ideal" demiştim fakat Anakart-İşlemci kombinasyonu olarak iki seçenek yazmışsınız,
  1. Z97 ve Core i5 4590 ikilisi
  2. 8320 ile M5A97 R2.0 ikilisi
100 TL civarı fiyat farkıyla ikinci seçenek daha ucuz fakat Render Kasası olacak olması sebebiyle ilk seçenek daha mantıklı geldi. i7 2600 işlemciyi de ne Vatan'da ne de başka bir sitede bulamadım, bu yüzden fiyat araştırması yapamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca bir sorum var; "Kasa ve PSU ayrı olarak alınması" derken yukarıdaki Cooler Master Rc-K350 600W Midt Atx Pencereli Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar kasanın haricinde ayrı bir güç kaynağı mı gerekiyor?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı