3D yazıcı ve A kalite flement önerisi

TwoTwo

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar 3D yazıcı almak istiyorum ve bunun yanında iyi bir flement çünkü yapacağım ürünler izsiz olsun istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Sla makine araştırdım fakat kullanımı çok zormuş bu yüzden iptal ettim kafamda. Yardımınızı bekliyorum.

Merhaba dostlar 3D yazıcı almak istiyorum ve bunun yanında iyi bir flement çünkü yapacağım ürünler izsiz olsun istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Sla makine araştırdım fakat kullanımı çok zormuş bu yüzden iptal ettim kafamda. Yardımınızı bekliyorum.
Robo90 veya tinyLab. Porima onermiyorum.

Katman izlerinin filamentden çok makina ile ilgisi var. Marka olarak esun kullanıyorum ben. Ama yazıcının çözünürlüğü, stabilitesi, akustiği, tipi ve kalibrasyonu katman izlerinin görünürlülüğünü belirler.

Katman izlerinin filamentden çok makina ile ilgisi var. Marka olarak esun kullanıyorum ben. Ama yazıcının çözünürlüğü, stabilitesi, akustiği, tipi ve kalibrasyonu katman izlerinin görünürlülüğünü belirler.
Hotend de etkiliyor. PTFE hotendler daha kotu bu konuda mesela. Tam metal hotendler daha iyi.

Hotend in katman izleri üzerinde çok bir etkisi yok.
Renk butunlugunde ve dolayisi ile katman izleri uzerinde etkisi var. Ozellikle stabil isi verebilen hotend'ler bu konuda daha iyi oluyor.

Renk butunlugunde ve dolayisi ile katman izleri uzerinde etkisi var. Ozellikle stabil isi verebilen Hotend'ler bu konuda daha iyi oluyor.

Hotend de katman izini belirleyen tek nokta stabilite ve titreşim akustiği. Zaten yukarıda yazdım onu. Bunun dışında bir etkisi olmaz.

İz olmasın istiyorsanız SLA'dan şaşmayacaksınız. Alacağınız en baba FDM yazıcı ve en pahalı filament de çözünürlüğe bağlı olarak iz yapacaktır.

Doğru ama eksik bilgi var. Çok yüksek hassasiyetli FDM Core xy printerlar ile yüksek baskı kalitesi almak mümkün. Fakat bunların fiyatları hem çok yüksek hem de baskı süreleri çok uzuyor. Bende bu tip bir makine var, baskı alırken kanser ediyor. Sırf bu yüzden kullanmıyorum.

Sla ile daha kaliteli çıktı alınır. Ama uğraştırır.

Hotend de katman izini belirleyen tek nokta stabilite ve titreşim akustiği. Zaten yukarıda yazdım onu. Bunun dışında bir etkisi olmaz.

Doğru ama eksik bilgi var. Çok yüksek hassasiyetli FDM Core xy printerlar ile yüksek baskı kalitesi almak mümkün. Fakat bunların fiyatları hem çok yüksek hem de baskı süreleri çok uzuyor. Bende bu tip bir makine var, baskı alırken kanser ediyor. Sırf bu yüzden kullanmıyorum.

Sla ile daha kaliteli çıktı alınır. Ama uğraştırır.

Yüksek hassasiyeti olan bir cihaz önerebilir misiniz?

Sla için neden uğraştırıcı diyorlar?

Hocam SLA alacaktım fakat gözümü korkuttular bozulur kırılır koku yapar kanserojen vs derken iptal ettin kafamda.
İz olmasın istiyorsanız SLA'dan şaşmayacaksınız. Alacağınız en baba FDM yazıcı ve en pahalı filament de çözünürlüğe bağlı olarak iz yapacaktı

Bütçen nedir? Bu cihazlar ulaşılamayacak seviyede pahalı oluyor genelde. Mimarlık şirketleri falan alıyor anca.

Hocam SLA alacaktım fakat gözümü korkuttular bozulur kırılır koku yapar kanserojen vs derken iptal ettin kafamda.

Sla baskı almak için reçine kullanılıyor. Oldukça pahalı. Ayrıca sonrasında izopropil alkol ile kürleme yapıp sonrasında mor ötesi ışıkla sertleştirme yapmak gerek. Reçine çok koku yapan, yapış yapış bir malzeme. Solumamak gerek.

Çok uğraştırıcı ve titiz çalışma gerek yani.

Geri
Yukarı