A101'e karşı açtığım davada para iademi aldım

Hocam şikayet dilekçesini de ekler misiniz ve ispat olayını nasıl yaptınız, resim mi çekip dilekçeye eklediniz?
Hocam öncelikle ilginize teşekkür ederim. Delil olarak şöyle yaptım kısaca anlatayım: Önce kasiyerle tartıştım, ürünü bana etiket fiyatından vermek zorunda olduklarını ikaz ettim. Dinlemedi, şikayet edeceğimi belirttim. Ürünü kasa fiyatından aldım. Sonrasında fişimi aldım, ürünün yanına gittim hem etiket fiyatını, hem ürünü yanında da fişin resmini çektim ve e-devletten 5 dakikada başvurumu yaptım. Bana herhangi bir masraf çıkmadı, hepsini onlar çekti.

2 ay A101'de çalıştım. Çıkalı da 1 ay oldu. Günlük etiket kontrolü yapıyorduk ve hatalı etiketleri güncelleriyle değiştiriyorduk. Kasada etiket fiyatından fazla gözükürse ve müşteri etiket fiyatından satın almak istediğini söylerse mecbur o fiyattan veriyorduk. Sizi neden bu kadar uğraştırmışlar onu anlamadım.
Benim bildiğim, o fiyatların güncel hallerinin bilgisi kasadaki cihazlar üzerinden sağlanıyor. Etiket fiyatı x kasadaki çıkan fiyat y diye bu dolandırıcılık, fırsatçılık vs olmamalı. Böyle değerlendirilmemeli. Şahsi fikrim budur. 2 ay çalışmışsınız diye size sormak için yazdım.

Merhaba arkadaşlar, önceki konumda A101'i kasa ile etiket fiyatı tutmadığından tüketici hakem heyetine şikayet etmiştim. Karar birkaç gün önce tarafıma tebliğ edildi. Salı günü elimdeki evraklarla birlikte şikayet ettiğim mağazaya gittim. O kanun dinlemeyen kasiyerle konuştum, mağaza müdürü ile görüşmek istediğimi söyledim. Mağaza müdürüne ilgili evrakları verdim, tarafıma aradaki kasa farkını iade ettiler. Toplam 3 kağıt kırtasiyeden çıkarsam saten 4-5 TL bunu biliyorum lakin arkadaşlar ben hakkımı aradım. Bu hepinize emsal olsun, heyetin kararını ekleyeceğim. Sormak istediğiniz sorular varsa memnuniyetle yardımcı olurum, hakkınızı kimseye yedirtmeyin! Ürünü etiket fiyatından vermek zorundalar, örneğin bir giyim mağazasına gittiniz gömleğin üzerinde 200 TL yazıyor, kasada 210 TL çıkıyor, toplam 10 TL fiyat farkını alma hakkınız var, ya da etikette 250 TL yazan bir ürün kasada 1500 TL çıkıyor, 1250 TL fiyat farkını alma hakkınız var. 66 bin TL'ye kadar hakem heyetinin yetkisi bulunmakta.
Eki Görüntüle 1732695
Eki Görüntüle 1732694
Yukarıda da bahsettiğim gibi, etiket-kasa fiyat farkı var diye ortalığı ayağa kaldırmak bana yanlış geliyor. Herkes çünkü bencil davranıyor. THH'nin olayı da saçma. Evet etiket fiyatı geçerlidir diyerek müşteriyi koruyor, bu sefer de esnafı yakıyor. Siz esnaf olsanız, mallarınıza zam gelse, eski fiyattan satar mısınız? Yeni fiyattan almıyoruz kardeşim eski fiyattan vereceksin deme lüksümüz mü var mesela? Kasiyerler işlerini güçlerini bırakıp koskoca mağazanın etiketlerini mi gezecek 7-24?

Ayrıca HFA (Haksız Fiyat Artışı) uygulamasından iki defa şikayet ettim. Şikayet başına 650 TL ceza kesiliyor diye biliyorum.

A-101, BİM ve ŞOK gibi yerlerde çalışılmaz diyorlar. Doğru mu?

Çok değişkenlik gösterir. A101'de çalıştığın insanlar iyiyse gayet iyi iş. Mağaza müdürü, mağaza müdürü yardımcısı çok iyi insanlardı. Tamamen şans işi.

Bir market zincirinde IT olarak çalışıyorum, etiket kasa fiyat uyuşmazlıklarının %99'u sistemsel. Ya etiket yanlış fiyatla çıkıyor ya da güncel fiyatlar kasa ya da kasalara gitmemiş oluyor. Her gün yüzlerce fiyat değişiyor birkaç tanesinde sorun olması kaçınılmaz. İlgili satınalmanın fiyat yaparken yanlış bir değer girmesi o ürünün tüm mağazalarda ki fiyatının yanlış olmasına sebep oluyor. Mağaza çalışanlarının müşteriden önce bunu farketmesi imkansıza yakın. Zincir marketlerde müdür dahil herkes çok yoğun tempoda ve baskı altında çalışıyor. Hele kasiyerleri söylemiyorum bile. 3 kuruş para için o insanlarla münakaşaya girmeyin. Etiketler için ne kadar uğraştıklarını bilseniz şaşırırsınız.

Bir market zincirinde IT olarak çalışıyorum, etiket kasa fiyat uyuşmazlıklarının %99'u sistemsel. Ya etiket yanlış fiyatla çıkıyor ya da güncel fiyatlar kasa ya da kasalara gitmemiş oluyor. Her gün yüzlerce fiyat değişiyor birkaç tanesinde sorun olması kaçınılmaz. İlgili satınalmanın fiyat yaparken yanlış bir değer girmesi o ürünün tüm mağazalarda ki fiyatının yanlış olmasına sebep oluyor. Mağaza çalışanlarının müşteriden önce bunu farketmesi imkansıza yakın. Zincir marketlerde müdür dahil herkes çok yoğun tempoda ve baskı altında çalışıyor. Hele kasiyerleri söylemiyorum bile. 3 kuruş para için o insanlarla münakaşaya girmeyin. Etiketler için ne kadar uğraştıklarını bilseniz şaşırırsınız.
Bunun için dijital etiket sistemine geçilmeli. Mediamarkt bu sistemi oturttu. Zincir marketlerin de bu sisteme geçmesi gerek.

Bu arada konu sahibi arkadaşı tebrik ederim. Hakkı aramak çok güzel bir şey. Yine de çalışanla değil de mağaza müdürü ile münakaşaya girin.

Arkadaşlar mesele 4 TL meselesi değil. Ben hakkımı aldım, kanun var bununla ilgili okuyabilirsiniz. Etiket fiyatından vermek zorunda. Ben sizi bilinçlendirmek adına paylaştım. Vermeselerdi masrafını çekip icraya verirdim, icradan sonra icra bedeli tarafıma iade edilirdi.
Hocam dedigin gibi fark az olunca millet ugrasmak istemiyor cunku zamana yazik ama herkes böyle yapsa etiketleri duzeltirler sürekli

Bunun için dijital etiket sistemine geçilmeli. Mediamarkt bu sistemi oturttu. Zincir marketlerin de bu sisteme geçmesi gerek.

Bu arada konu sahibi arkadaşı tebrik ederim. Hakkı aramak çok güzel bir şey. Yine de çalışanla değil de mağaza müdürü ile münakaşaya girin.
Elektronik etiket bazı reyon ve mağazalar için mevcut ama o da sorunsuz bir sistem değil. Ne sistem kurulursa kurulsun aksaklık olacaktır. Kağıt etiketlerde elde yazılmıyor sonuçta. Dünya perakende sektöründe kullanılan rakipsiz bir sisteme bağlı otomatik çıktı şeklinde çıkıyor. İnsan faktörü hepsinde var.

Geri
Yukarı