Acer Predactor PH317-53 vs. Monster Tulpar T7 v20.2

Bütçe
12000
Hocam bende sana şu şekilde söyleyeyim o zaman 6 sene tam performanslı bir dizüstü bilgisayar yok. En güncel masaüstü bilgisayar bile 5 yıl sonra ayar kısmaya başlıyor. Masaüstünün gücü dizüstü bilgisayarlardan fazladır. Durum bu iken ben sana 6 yıl yetecek bir cihaz nasıl sunayım. Sen şimdi alacan dizüstü bilgisayar içinde RTX 2060 olacak. Sonra başlayacaksın kullanmaya. 2.5-3 yıl sonra bir baktın Ultra ayarlar açınca 60 FPS olmuyor düşür yüksek ayarlara. Sonra 4 yıl geçmiş bir bakmışsın orta ayarlar düşmüşsün. 5 yıl geçmiş artık düşük ayarlarda kullanıyorsun.

Umarım anlatabilmişimdir. Dizüstü bilgisayarlarda ömür (performans düşmesi yaşamadan kullanmak için) en fazla 3 yıl, hafif performans kaybıyla 4 yıldır. Masaüstü bilgisayarlar ancak 5 sene boyunca performans kaybı yaşatmazlar ve kullanım ömrü sunarlar. Bunu anlatmaya çalışıyorum sana. Sen daha 11. sınıfsın yani daha üniversiteye 2 yılın var demek bu. Eğer şimdi dizüstü bilgisayar alırsan bundan 4 yıl sonra sistemin yetmemeye başlayacak. Sen diyorsun 6 yıl. 6 yıla o bilgisayar artık demode olmaya başlar. Ben tavsiyemi bulundum. Bak şu an desen ben 12. sınıfım bu sene sınava gireceğim üniversite için dizüstü bilgisayar deseydin sana önerirdim. Ancak senin için uygun değil şu an.

Anlamışsındır umarım.

Bahsettiğiniz durum doğru fakat bu durum hem masaüstü hem de dizüstü için geçerli bir durum. Siz 950M kullanmışsınız kullandığınız ekran kartı mobil bir chipset. NVIDIA 1000 serisinden sonra Mobil ibaresini kaldırdı ekran kartı her modelde olmasa da birebir aynısı. (Max-Q modeller hariç) Peki diyeceksin masaüstü buna rağmen laptoptan daha güçlü diye haklısın bu tür durumlarda işlemci saf performansı öne çıkıyor dolayısıyla masaüstü daha yüksek performans veriyor. Kısaca alacağı laptop Max-Q haricinde masaüstünün götürdüğü zamana kadar götürebileceğini düşünüyorum. Sadece bir tık FPS düşüklüğü olabilir oda göz ardı edilebilir. Masaüstü yükseltilebilir ekran kartı değiştirerek yola devam edebilir fakat halen taşıyamayacaksın bu durum kişisel bir şey.

Bahsettiğiniz durum doğru fakat bu durum hem masaüstü hem de dizüstü için geçerli bir durum. Siz 950M kullanmışsınız kullandığınız ekran kartı mobil bir chipset. NVIDIA 1000 serisinden sonra mobil ibaresini kaldırdı ekran kartı her modelde olmasa da birebir aynısı. (Max-Q modeller hariç) peki diyeceksin masaüstü buna rağmen laptoptan daha güçlü diye haklısın bu tür durumlarda işlemci saf performansı öne çıkıyor dolayısıyla masaüstü daha yüksek performans veriyor. Kısaca alacağı laptop Max-Q haricinde masaüstünün götürdüğü zamana kadar götürebileceğini düşünüyorum. Sadece bir tık FPS düşüklüğü olabilir oda göz ardı edilebilir. Masaüstü yükseltilebilir ekran kartı değiştirerek yola devam edebilir fakat halen taşıyamayacaksın bu durum kişisel bir şey.

O zaman Monster Tulpar T7 v20.2 almam çok mantıklı değil mi en üst düzey işlemci ile ekran kartı onda SSD'de ekleticegim.

Bahsettiğiniz durum doğru fakat bu durum hem masaüstü hem de dizüstü için geçerli bir durum. Siz 950M kullanmışsınız kullandığınız ekran kartı mobil bir chipset. NVIDIA 1000 serisinden sonra Mobil ibaresini kaldırdı ekran kartı her modelde olmasa da birebir aynısı. (Max-Q modeller hariç) Peki diyeceksin masaüstü buna rağmen laptoptan daha güçlü diye haklısın bu tür durumlarda işlemci saf performansı öne çıkıyor dolayısıyla masaüstü daha yüksek performans veriyor. Kısaca alacağı laptop Max-Q haricinde masaüstünün götürdüğü zamana kadar götürebileceğini düşünüyorum. Sadece bir tık FPS düşüklüğü olabilir oda göz ardı edilebilir. Masaüstü yükseltilebilir ekran kartı değiştirerek yola devam edebilir fakat halen taşıyamayacaksın bu durum kişisel bir şey.
Bu konuda aynı fikirde değilim şahsen. Bence ömür açısından masaüstü > dizüstü. Bu arada ben dizüstü bilgisayar almasın demiyorum ki. Beni yanlış anlaşıldım. Ben alacağı dizüstü bilgisayar da en fazla RTX 2060 olacak dedim. Bu RTX 2060 modeli de en fazla 3 yıl, hafif ayar azalmasıyla 4 yıl idare eder. Ben diyorum ki alacağı dizüstü bilgisayar 6 yıl boyunca vereceği performans onun ihtiyacını görmez. Ben şimdi bir cihaz alsın (dizüstü bilgisayar yada masaüstü bilgisayar fark etmez) sonra bu cihazı 2 yıl sonra elinden satsın. Sonra sağlam bir dizüstü bilgisayar alsın ve kullansın diyorum.
O zaman Monster Tulpar T7 v20.2 almam çok mantıklı değil mi en üst düzey işlemci ile ekran kartı onda SSD'de ekleticeğim.
Cevabı bu mesajda verdim. Daha da fazla yazmaya gerek yok.

Bu konuda aynı fikirde değilim şahsen. Bence ömür açısından masaüstü > dizüstü. Bu arada ben dizüstü bilgisayar almasın demiyorum ki. Beni yanlış anlaşıldım. Ben alacağı dizüstü bilgisayar da en fazla RTX 2060 olacak dedim. Bu RTX 2060 modeli de en fazla 3 yıl, hafif ayar azalmasıyla 4 yıl idare eder. Ben diyorum ki alacağı dizüstü bilgisayar 6 yıl boyunca vereceği performans onun ihtiyacını görmez. Ben şimdi bir cihaz alsın (dizüstü bilgisayar yada masaüstü bilgisayar fark etmez) sonra bu cihazı 2 yıl sonra elinden satsın. Sonra sağlam bir dizüstü bilgisayar alsın ve kullansın diyorum.

Cevabı bu mesajda verdim. Daha da fazla yazmaya gerek yok.
Ömür açısından masaüstü tabii ki daha iyi. Sizin dediğiniz durumda elinden daha fazla para çıkacaktır. Bu 6 yıl baz alındığında şimdi alıp 2 sene sonra satsa yerine alacağı dizüstü sence güçlü bir model olabilecek mi ? Ekonomiyi az çok biliyoruz güven vermiyor.

Ömür açısından masaüstü tabii ki daha iyi. Sizin dediğiniz durumda elinden daha fazla para çıkacaktır. Bu 6 yıl baz alındığında şimdi alıp 2 sene sonra satsa yerine alacağı dizüstü sence güçlü bir model olabilecek mi ? Ekonomiyi az çok biliyoruz güven vermiyor.
Ben aynı zamanda bu 2 yıl süre zamanında para biriktirip bu sayede cihazı sattığın da üzerine koyar alır demiştim. Eğer arkadaşın böyle bir durumu yok ise o zaman parayı kenara dolar cinsinden koyabilir. Eğer para elinde nakit olarak yok ise o zaman alsın benim verebileceğim tavsiye bu kadar.

Ben yinede söylüyorum dizüstü olsun masaüstü olsun 6 yıl dayanmaz. Yani verdiği performans o günün şartlarında yeterli gelmez. Ben söyleyeceğimi söyledim karar/tercih arkadaşın.

Ben aynı zamanda bu 2 yıl süre zamanında para biriktirip bu sayede cihazı sattığın da üzerine koyar alır demiştim. Eğer arkadaşın böyle bir durumu yok ise o zaman parayı kenara dolar cinsinden koyabilir. Eğer para elinde nakit olarak yok ise o zaman alsın benim verebileceğim tavsiye bu kadar.

Ben yine de söylüyorum dizüstü olsun masaüstü olsun 6 yıl dayanmaz. Yani verdiği performans o günün şartlarında yeterli gelmez. Ben söyleyeceğimi söyledim karar/tercih arkadaşın.

Dediginizi anlıyorum 6 sene aynı performansi vermez diyorsunuz tabii ki bunun farkındayım.
18 yaşıma girdigimde çalışmaya başlayacagım zaten o yüzden satıp yenisini alabilirim benim şu anki sorum şu en yüksegini alıp 2 hadi bilemedin 3 sene keyfini çatıp satayım mı yoksa MSI Acer gibi alıp dayanmaya mi çalışıyım.

Dediginizi anlıyorum 6 sene aynı performansi vermez diyorsunuz tabii ki bunun farkındayım.
18 yaşıma girdigimde çalışmaya başlayacagım zaten o yüzden satıp yenisini alabilirim benim şu anki sorum şu en yüksegini alıp 2 hadi bilemedin 3 sene keyfini çatıp satayım mı yoksa MSI Acer gibi alıp dayanmaya mi çalışıyım.
En yüksek özellikliği alın. 2 sene sonra satın MSI, ASUS ROG serisi bir dizüstü bilgisayar alırsınız. Tabii çalışır ve kenara para koyarsanız.

MSİ bunu satın aldım yorumlarınız benim için çok değerliydi hepinizin teşekkür ederim.
Bilgisayar gayet güzel hocam hayırlı olsun. Ekran kartı RTX 2060 ile RTX 2070 arası bir kart. İşlemci Intel İ7 10870H ile yarışıyor. Bu bilgisayar önümüzdeki 2-3 yıl sizi ultra-high ayarlarda üzmez. Sonrasında high-medium olarak da 1 yıl, zorlarsan 2 yıl daha idare eder.
İşlemci gayet güzel bu arada 8 çekirdek 16 iş parçacığı gayet yeterli.

Tekrardan hayırlı olsun. MSI güzel markadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı