Agnostisizm hakkında konuşalım

Bence çok mantıklı görünen bir inanç. Hem ateist gibi yaşıyorsun hem de bir tanrının olabileceğine inanıyorsun. Aradasın. Lakin bana kalırsa bir inanç sayılmamalı. Sonuçta bir sınavda soruyu işaretlemek değil boş bırakmak gibi. O soruyu yapmış sayılmazsın.

Bence çok mantıklı görünen bir inanç. Hem ateist gibi yaşıyorsun hem de bir tanrının olabileceğine inanıyorsun. Aradasın. Lakin bana kalırsa bir inanç sayılmamalı. Sonuçta bir sınavda soruyu işaretlemek değil boş bırakmak gibi. O soruyu yapmış sayılmazsın.
Olup olmadığına inanmıyorsun. Olup olmadığını asla kanıtlanamayacağına inanıyorsun.

Hocam cevabını bildiğim sorular soruyorum. Tartışma ortamı yaratmak ve biraz beyin fırtınası yapmak için açtım konuyu zaten.
Hocam Tanrı bilinmeyi neden seçmesin?
Sonuçta bu kadar evren yaratılmasının sebebi kendi kudretinden faydalanılmasını istemesiydi.
Bunun sonucunda bilinmeyi istemesi onun amacı değil isteğidir.

Sonuçta bu kadar evren yaratılmasının sebebi kendi kudretinden faydalanılmasını istemesiydi.
Yukarıda bahsettim. Sanırım araya kaynadı.
Siz yukarda maharetlerimizi başkalarına göstermek istememizden bahsetmişsiniz. Bu davranış dünyevi canlıların bir zayıflığıdır. Tanrı bu davranışa sahip olamaz.

Bilinmenin kötü bir yanı yok. Mesele iyilik kötülük değil. Yukarıda bahsettiğim gibi kendini tanıtmayı istemek bir zayıflıktır ve tanrı böyle bir zayıflığa sahip olamaz.

Siz amaç ile istek kavramını karıştırıyorsunuz hocam bir insanın isteği her zaman amacı olmaz. Siz oturduğunuz yerden bir yemek canınız çektiğinde onu istersiniz ancak onu amacınız haline getirseydiniz eyleme dökerdiniz.

Bilinmeyi seçmesin demedim ki. Konu sizin 2. sorunuzdan buraya geldi.

Kendi inancım olan İslamiyet üzerinden konuşayım: İslama göre "Tanrı" yani Allah, İnsana düşünme yetisi vermiştir. Ama bu düşünme yetisi o deni kısıtlıdır ki, 3 boyutlu evrenin kanunları çerçevesinde çalışabilir sadece. Oysa Allah, zaten evreni yarattığı için, ki mantıken yarattığı şeyden daha eski olmak zorunda, ve yarattığı şeyin kanunlarına tabi değildir. Yani biz Allah'ı 3 boyutlu evrenin kanunları çerçevesinde anlamaya çalışıyoruz. Yaratılan evrendeki kanunlar çerçevesinde oluşan olayların nasıl oluştuğunu bilim ile, neden oluştuğunu ise din felsefesi ile inceliyoruz. Yani evreni anlamak ve yaratılış sırrını çözebilmek için hem din felsefesine, hem de bilime ihtiyacımız var. Bilim'i kullanarak evreni anladığımızı düşünüp, bir tanrı yoktur veya vardır demek, mantıksız olacaktır.
Hocam her zaman 2 seçenek var. Kavrayamadığımız bir şeyi bilim ve kesin olmayan bir şeyle (felsefe) ile nasıl direk budur cevabı verebiliriz?
O zaman kendi sorunuza yanıt vermiş oldunuz. Bilinmeyi de seçebilir yani. Ayrıca konu büyüsün isteyen siz değil miydiniz?
Konu büyüsün ama amacı dışına çıkmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı